Հանցավոր ծագում ունեցող 100 մլն դրամը փոխանցվել է պետական բյուջե
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Երևանի բիզնես կենտրոններից մեկի գրասենյակային նշանակության տարածքում մի խումբ անձինք իրականացրել են համացանցային զանգեր օտարերկրյա պետություններում գտնվող անձանց և շահութաբեր ներդրում կատարելու պատրվակով օգտագործելով իրենց կողմից կառավարվող կեղծ ներդրումային հարթակները՝ համակարգչային տարբեր ծրագրային ապահովումների, ցանցի կիրառմամբ հեռահար հասանելիություն են ստացել հիմնականում եվրոպական պետություններում բնակվող անձանց տարբեր հաշիվներին, բանկային հաշվեհամարներին և խնայողություններին, որոնցում ոչ օրինական հիմքով կատարել են փոփոխություններ:
Մասնավորապես՝  բանկային քարտերը կցել են տարբեր վիրտուալ՝ իրենց կողմից կառավարվող հարթակներին, ինչպես նաև դրանցում կատարել առկա տարբեր արժույթների, կրիպտոհաշիվների փոփոխություններ և փոխանցումներ՝ հափշտակելով առանձնապես խոշոր չափերով ֆինանսական միջոցները:
Կատարված հափշտակություններից հետո հանցավոր կազմակերպության անդամները ֆինանսական միջոցները փոխանցել են բազմաթիվ կրիպտոդրամապանակների և ՀՀ-ում գործող տարբեր կրիպտոարժույթների փոխակերպման կետեր փոխանցելով՝ կանխիկացրել են: Այնուհետև, կանխիկացված գումարն օգտագործել են հանցավոր կազմակերպության մեջ ներգրավված անձանց արտարժույթի տեսքով կանխիկ գումարներ բաժանելով, տարածքի վարձավճարներ հատկացնելով, ինչպես նաև այլ նպատակներով:
Նախաքննության ընթացքում երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կատարված համակարգչային հափշտակությունը)։

100 Million AMD of Criminal Origin Transferred to State Budget
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in the Department for Investigation of Cybercrime and High Technology Crime of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that in the office area of one of Yerevan's business centers a group of people made internet calls to people in foreign countries and using fake investment platforms they managed under the pretext of making profitable investments,  using various computer software and a network, gained remote access to various accounts, bank accounts and savings of people living mainly in European countries, in which they made changes on an illegal basis.
Particularly, they linked bank cards to various virtual platforms managed by them, as well as made changes and transfers between different currencies and crypto accounts available in them, stealing particularly large amounts of financial resources.
After the thefts, members of the criminal organization transferred the funds to numerous crypto currency wallets and cashed out by transferring to various crypto currency exchange points operating in Armenia. Then the cashed money was used to distribute cash in foreign currency to individuals involved in the criminal organization, to pay rent for premises, as well as for other purposes.
In the course of preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against two persons according to the Part 1 of the Article 318 of RA Criminal Code.