Մի շարք ընկերությունների գործունեությունը փաստացի ղեկավարած անձինք կատարել են առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում, հափշտակություն և խուսափել են հարկեր վճարելուց
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվում է մի շարք ընկերությունների գործունեությունը փաստացի ղեկավարած անձանց կողմից կեղծ հիմքեր ստեղծելու արդյունքում խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու, առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման, ինչպես նաև առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթը։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 11 անձի նկատմամբ կայացվել են հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումներ, որոնցից 5-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, 1-ի նկատմամբ կիրառվել է բացակայելու արգելք, 1-ի նկատմամբ որոշում է կայացվել ձերբակալելու մասին՝ դատարան ներկայացնելու նպատակով, 4 անձի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Քրեական վարույթի շրջանակներում կազմավորված քննչական խումբը քննությանը հետաքրքրություն ներկայացնող ընդհանուր թվով 51 հասցեներում  իրականացնում է միաժամանակյա խուզարկություններ։

Persons who actually Managed Operations of a Number of Companies Committed Money Laundering, Swindling and Tax Evasion in Particularly Large Amount
Criminal proceeding initiated with regard to the cases of swindling in particularly large amount by fraud, money laundering in particularly large amount, as well as tax evasion in particularly large amount as a result of creating false foundations by persons actually managing the operations of a number of companies is being investigated in General Department for Investigation of Economic Crimes and Smuggling of the RA Investigative Committee of the RA Investigative Committee.
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding decisions were made to initiate public criminal prosecution against 11 people. Detention was selected as a pretrial measure against 5 of them, absence ban was applied against 1, a decision was made to arrest 1 for the purpose of presenting him to court, search was declared against 4 people.
The criminal group formed within the framework of the criminal proceeding conducts simultaneous searches at totally 51 addresses of significant interest for investigation.