Արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում որոշում է կայացվել Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Աջապահյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, այն բանի համար, որ նա զանգվածային լրատվամիջոցների, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ, իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր է կատարել:
Այդ կապակցությամբ 2025 թվականի հունիսի 27-ին որոշում է կայացվել ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալ Միքայել Աջապահյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար ձերբակալելու մասին: Հիշյալ ձերբակալման որոշման կատարումը  օրենքով սահմանված կարգով հանձնարարվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցներին:
Նկատի ունենալով, որ վարույթի ընթացքում մի խումբ անձանց կողմից խոչընդոտվել է իրավապահ մարմինների օրինական գործունեությունը, ուստի այդ փաստով՝ արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով ևս նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քննչական կոմիտեն նախազգուշացնում է, որ տարբեր անձանց կողմից իրավապահ մարմինների օրինական մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելը և միջամտելը, ՀՀ օրենսդրության համաձայն, կարող է հանգեցնել քրեական պատասխանատվության, որպիսի պայմաններում հորդորում ենք ձեռնպահ մնալ հակաիրավական վարքագծի ցանկացած դրսեւորումներից։

Инициировано уголовное производство по признакам, препятствующим осуществлению правосудия
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, было принято постановление о возбуждении общественного уголовного преследования по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса РА в отношении предводителя Ширакской епархии Микаэла Аджапахяна за то, что он публично призывал к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя с использованием средств массовой информации, информационных и коммуникационных технологий.
По факту, 27 июня 2025 года было принято постановление о задержании обвиняемого Микаэла Аджапахяна, находящегося на свободе, для представления в суд с целью применения заключения под стражу в качестве меры пресечения в отношении последнего. Осуществление упомянутого постановления о задержании в установленном законом порядке было поручено сотрудникам СНБ РА.
Учитывая, что в ходе производства группа лиц препятствовала законной деятельности правоохранительных органов, следовательно, по данному факту также было инициировано уголовное производство по признакам воспрепятствования осуществлению правосудия.
Следственный комитет предупреждает, что препятствование и вмешательство различных лиц в законную профессиональную деятельность правоохранительных органов, согласно законодательству РА, может привести к уголовной ответственности, в таких условиях мы призываем воздерживаться от любых проявлений противоправного поведения.