Վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 106 մլն 867 հզր դրամը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Խ.Պ.-ն, հանդիսանալով մի շարք ընկերությունների ղեկավար, Ա.Պ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ ներդրել է առևտրային ծրագիր՝ նպատակ ունենալով թաքցնել տնտեսվարողների վաճառքների իրական ծավալները և ստացած եկամուտները:
Արդյունքում, ընկերության շրջանառությունը հարկային մարմին ուղարկվող հաշվետվություններում պակաս է ներկայացվել, առևտրային ծրագրի միջոցով գործարքները ձևակերպելիս դրանց մի մասի վերաբերյալ տեղեկությունը չի ուղարկվել հսկիչ դրամարկղային մեքենա ու դուրս չեն գրվել հարկային հաշիվներ, իսկ իրական վաճառքների վերաբերյալ տեղեկատվությունը կուտակվել է տան նկուղային հարկում թաքցված էլեկտրոնային սերվերային համակարգում։
Այսպիսով, Խ.Պ.-ն թաքցնելով տնտեսվարողների իրական շրջանառությունը՝ 2016-2023 թվականների ընթացքում իրականացված հարկային գործարքների տարեկան հաշիվներում մտցրել է խեղաթյուրված տվյալներ՝ խուսափելով առանձնապես խոշոր չափերով` 2 մլրդ 99 մլն 331 հզր 606 ՀՀ դրամ հարկեր վճարելուց:
Խ.Պ.-ի և Ա.Պ-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքերը կամ այլ վճարներ չվճարելը):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 106 մլն 867 հզր 296 ՀՀ դրամ, արգելանք է դրվել Խ.Պ.-ին և Ա.Պ.-ին պատկանող շարժական և անշարժ գույքերի, բանկային հաշիվների վրա:

106 Million 867 Thousand AMD of Damage Caused to State Recovered
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in General Department on Special Assignments of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that Kh. P., being a manager of a number of companies, with prior agreement with A.P., introduced a commercial program, aiming to conceal the real sales volumes of business entities and the incomes received.
As a result, the company's turnover was understated in the reports submitted to the tax authority, when processing transactions through the commercial program, information about some of them was not sent to the cash register and tax invoices were not issued, information about actual sales was stored in an electronic server system hidden in the basement of the house.
Thus, Kh.P., concealing the real turnover of economic entities, entered distorted data in the annual accounts of tax transactions carried out during 2016-2023, evading paying taxes in a particularly large amount - 2 billion 99 million 331 thousand 606 AMD.
Public criminal prosecution was initiated against KH.P. and A.P. according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 290 of RA Criminal Code.
In the course of preliminary investigation 106 million 867 thousand 296 AMD out of the damage caused to the state has been recovered, ban has been imposed to Kh. P. and A.P’s moveable and immoveable property, and bank accounts.