Որակավորման հանձնաժողովը կազմված է 9 անդամից: «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի համաձայն՝ որակավորման հանձնաժողովի կազմում են քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալներից մեկը, քննչական կոմիտեի 4 ծառայող, 4 իրավաբան-գիտնական:
Հանձնաժողովի խնդիրն է ապահովել՝
- Կոմիտեում ծառայողների թեկնածությունների ցուցակի համալրման համար անցկացվող որակավորման տարեկան և լրացուցիչ ստուգումները,
- Կոմիտեում ատեստավորման ենթակա ծառայողների ատեստավորում անցկացնելու գործընթացը,
- Կոմիտեի ծառայողների ծառայողական առաջխաղացման ցուցակի ձևավորումը,
Հանձնաժողովի աշխատանքները կազմակերպվում են նիստերի միջոցով:
Հանձնաժողովի նիստերն իրավազոր են անդամների առնվազն կեսից ավելիի մասնակցության դեպքում, իսկ որոշումներն ընդունվում են քվեարկությանը մասնակցած անդամների ձայների պարզ մեծամասնությամբ: Ձայների հավասարության դեպքում Հանձնաժողովի նախագահի ձայնը վճռորոշ է:
Հանձնաժողովի աշխատանքների կազմակերպման, այդ թվում՝ Կոմիտեի թեկնածությունների ցուցակի համալրման, Կոմիտեի ծառայողների ատեստավորման և ծառայողական առաջխաղացման ցուցակների ձևավորման վերաբերյալ հարցադրումները կանոնակարգվում են որակավորման հանձնաժողովի գործունեության կարգով՝ հաստատված ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի՝ 2014 թվականի դեկտեմբերի 27-ի թիվ թիվ 18 Լ հրամանով։

Квалификационная комиссия состоит из 9 членов. В соответствии со статьей 15 закона РА “О Следственном комитете РА”, в состав квалификационной комиссии входит один из заместителей Председателя Следственного комитета, 4 служащих Следственного комитета, 4 ученых-юриста.
Задачи Комиссии – обеспечить:
- ежегодные и дополнительные проверки, проводимые для восполнения списка кандидатур служащих СК;
- процесс проведения аттестации служащих СК, подлежащих аттестации;
- формирование списка служебного продвижения служащих Следственного комитета.
Формой работы Комиссии является заседание.
Заседания Комиссии считаются правомочными при участии более половины ее членов. Решения принимаются простым большинством голосов членов Комиссии, участвовавших в голосовании. При равенстве голосов решающим является голос Председателя Комиссии.
Вопросы касательно организации работы комиссии, в том числе восполнения списка кандидатур Комитета, аттестации и формирования списков служебного продвижения служащих Комитета, регулируются в порядке деятельности Квалификационной комиссии, утвержденном приказом № 18 Լ Председателя Следственного комитета РА от 24 декабря 2014 года.