ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայողներ Հարություն Յուրիկի Հովագիմյանը և Կարեն Աշոտի Ղազարյանը մայիսի 26-ին` ժամը 18:30-ին, «Կամազ 43114» մակնիշի ավտոմեքենայով նույն զորամասի պահպանության տեղամասի՝ ՀՀ հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերից մեկին սնունդ են տեղափոխել, որից հետո դիրքից վերադառնալիս նրանց հետ կապը կորել է։ Ձեռնարկված որոնողական աշխատանքների արդյունքում ավոտմեքենան գտնվել է մարտական դիրք տանող ճանապարհին՝ ՀՀ ԶՈՒ դիրքերի թիկունքում գտնվող հատվածում՝ շարժիչը գործարկված վիճակում, մեքենայի մեջ հայտնաբերվել է մեկ միավոր ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգ, սակայն նշված երկու զինծառայողները չեն գտնվել:
Նախնական տվյալներով՝ հակառակորդի զինված խումբը հատել է ՀՀ սահմանը և առևանգել զինծառայողներին:
Հաշվի առնելով, որ առկա են Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, զինծառայողներին առևանգելու, նրանց կամքին հակառակ կամ նրանց կամքն անտեսելով տեղափոխելու հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության իններորդ կայազորային քննչական բաժնում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 191-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 5-րդ, 6-րդ, 9-րդ կետերի, 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Իրականացվում են վարութային և ապացուցողական անհրաժեշտ ծավալուն միջոցառումներ՝ Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների կողմից սահմանն ապօրինի հատելու և զինծառայողների առևանգման հանգամանքները լիարժեք պարզելու ուղղությամբ։
ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու և ՀՀ ԶՈւ երկու զինծառայողներին առևանգելու դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել

Criminal Proceeding Initiated on Illegally Crossing RA State Border and Kidnapping two Servicemen of RA Armed Forces
27.05.2023 15:33
On May 26 at 18:30 the servicemen of the unit N of the RA Ministry of Defense Harutyun Yurik Hovagimyan and Karen Ashot Ghazaryan in a car of “Kamaz 43114” make transported food to one of the combat positions of the protection area of the same unit located at the RA southern – eastern direction, after which, while returning from the position, contact with them was lost. In the result of searching work the car, with the engine running, was found on the way to the combat position - at the area behind the positions of the RA Armed Forces. One rifle of AK-74 model was found in the car but the mentioned two servicemen were not found.
Pursuant to initial data, the armed group of the rival crossed the RA border and kidnapped the servicemen.
Considering that there are data of illegally crossing the RA state border, kidnapping servicemen, taking them to another place against their will or ignoring their will committed by the servicemen of the armed forces of Azerbaijan, a criminal proceeding was initiated according to the Points 1, 5, 6, 9 of the Part 2 of the Article 191, the Point 2 of the Part 3 of the Article 469 of RA Criminal Code.
Procedural and evidentiary necessary actions are conducted to find out circumstances of illegally crossing the RA border and kidnapping servicemen by the servicemen of the armed forces of Azerbaijan.