Հարուցվել է քրեական գործ՝ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու դեպքի առթիվ. ձերբակալվել է մեկ անձ
24.12.2018 13:21
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու դեպքի առթիվ: Մեկ անձ ձերբակալվել է:
2018թ. դեկտեմբերի 23-ին` ժամը 21:20-ին, քաղաքացուց ահազանգ է ստացվել առ այն, որ Երևան քաղաքի Ավան թաղամասում մի տղամարդ ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակում:
Նախնական տվյալներով՝ 1986 թվականին ծնված բնակիչը իրեն ամրակցված 12մմ տրամաչափի «MR43-0952345» որսորդական հրացանով կրակ է բացել Ավան 14-րդ փողոցի բնակարաններից մեկի ուղղությամբ, հնչեցրել բարձրաձայն հայհոյանքներ, որից հետո նշված փողոցի բնակարաններից մեկի 68 ամյա բնակիչը դիտողություն է արել 32 ամյա տղամարդուն: Վերջինս, բռնություն գործադրելով, նշված հրացանով դիտավորությամբ կրակել է իրեն դիտողություն արած քաղաքացու ոտքերին՝ պատճառելով «զույգ ստորին վերջույթների բազմաբեկոր հրազենային վնասվածքներ»: 68 ամյա տղամարդը ճանաչվել է տուժող:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է  քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն: Հարցաքննվել են մի շարք անձինք:
Դեպքի վայրում, զենքի գործադրմամբ առերևույթ խուլիգանություն կատարելու կասկածանքով, ձերբակալվել է Երևան քաղաքի 32 ամյա բնակիչը:
Նշանակվել են դատաբժշկական, դատագենետիկական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ:
Ծանուցում.
Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Criminal Case Initiated on Hooliganism by Using Weapon; One Person Arrested
A criminal case was initiated in the Investigative Division of Avan and Nor Nork administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee on hooliganism committed by use of weapon. One person was arrested.
On December 23, 2018 at 21:20 a call was received from a citizen informing that in Avan district of Yerevan a man was firing shots.
Pursuant to initial data, the man, born in 1986, fired shots with «MR43-0952345» hunting gun of 12mm caliber fired shots towards one of the apartments of Street 14 of Avan, scolded loudly after which the 68 year-old resident of one of the apartments of the mentioned street made a remark to the 32 year-old man. The latter using violence willfully fired shots towards the feet of the man who had made a remark causing firearm injuries of both lower limbs. 68 year-old resident was found the injured party.
A criminal case was initiated according to the Part 4 of the Article 258 of RA Criminal Code. Inspection of the scene was conducted. A number of persons were questioned.
32 year-old resident of Yerevan was arrested on suspicion of committing apparent hooliganism by using weapon.