Հարուցվել է քրեական գործ՝ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու դեպքի առթիվ. երկու անձ ձերբակալվել է
11.08.2020 15:20
2020 թվականի օգոստոսի 9-ին՝ ժամը 01:25-ին, քաղաքացուց ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Երևան քաղաքի Ռիգայի փողոցից դեպի Արաբկիր 19-րդ փողոցի հատվածում մի քանի ավտոմեքենաներով մարդիկ են հավաքված և լսվում են կրակոցներ:
Դեպքի վայր մեկնած քննչական-օպերատիվ խումբը կատարել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում առգրավվել են տարբեր տրամաչափի կրակված պարկուճներ, հայտնաբերվել են արնանման հետքեր, որոնցից վերցվել են փորձանմուշներ:
Փաստի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի (խուլիգանություն) 4-րդ մասով և 235-րդ հոդվածի (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:
Նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել են մի շարք անձինք, դեպքի վայրի հարակից շինություններից առգրավվել են տեսանկարահանող սարքեր:
Իրականացված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է միջադեպի մասնակիցներից երկուսի ինքնությունը, որոնք Երևանի բնակիչներ են՝ 34 և 24 տարեկան: Նրանք ձերբակալվել են՝ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու կասկածանքով:  34-ամյա տղամարդուց վերցվել են կրակոցի արգասիքի նմուշներ:
Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ հանցագործության գործիք հանդիսացող հրազենները, հաղորդման մեջ մատնանշված ավտոմեքենաները հայտնաբերելու, դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու, միջադեպի մասնակիցների ողջ շրջանակը պարզելու, նրանց հայտնաբերելու, յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու և քրեաիրավական գնահատական տալու, ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են դատաձգաբանական և դատաբժշկական փորձաքննություններ:

On 9 August, 2020 at 01:25 a call was received from a citizen informing that there were people in several cars at the section from Riga Street to Arabkir 19 Street of Yerevan and shots were heard.
Inspection of the scene was conducted by the investigatory-operative group during which fired capsules of several calibers were confiscated, blood-like traces were found and samples were taken.
A criminal case was initiated in the Investigative Division of Arabkir administrative district of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee according to the Part 4 of the Article 258 (hooliganism) and the Part 1 of the Article 235 (illegal procurement, transportation or carrying of weapons, ammunition, explosives or explosive devices) of RA Criminal Code.
During preliminary investigation a number of people were questioned, cameras were confiscated.
In the result of investigatory actions and operative-intelligence measures two of those involved in the incident were identified; they are 34 and 24 year-old residents of Yerevan. They were arrested on suspicion of committing hooliganism with weapon.
Measures are taken to find the weapons which are crime tools, the cars pointed out in the report, to provide the comprehensive, complete and objective investigation of the case, to find out the whole frame of those involved in the incident, to find them, to personalize their actions and to give criminal legal assessment, as well as to verify circumstances pointed out in testimonies.
Forensic ballistic and forensic medical examinations were commissioned to find out circumstances significant for the criminal case.