Ավարտվել է Ալավերդու ԲԿ-ում խուլիգանության և բուժաշխատողի նկատմամբ բռնություն գործադրելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը
05.01.2023 12:03
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Թումանյանի քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել են նույն մարզի 36-ամյա բնակչի կողմից «Ալավերդու բժշկական կենտրոն»-ում կատարված խուլիգանության և բժշկի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի հանգամանքները։
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ 2022թ․ հունիսի 18-ին, գիշերը, սթափության վիճակի զննություն կատարելու նպատակով «Ալավերդու բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերություն է տեղափոխվել մի քաղաքացի։ Վերջինիս հետ եկած 36-ամյա տղամարդը բուժհաստատության մասնաշենքի 1-ին հարկում՝ ընդունարանի և բժիշկների սենյակի մոտ գտնվող միջանցքում, սթափության վիճակը զննելու կապակցությամբ վիճաբանել է ստուգումն իրականացնելուն նախապատրաստվող՝ հիշյալ ՓԲԸ շտապ օգնության հերթապահ բժշկի հետ, քաշքշել նրա հագուստներից։ Ապա աշխատասենյակից վերջինիս դուրս քաշելով միջանցք՝ նա 3-4 անգամ ձեռքերով հարվածել է բժշկի դեմքին և կրծքավանդակին՝ պատճառելով ֆիզիկական ցավ։
Այս գործողություններն ուղեկցվել են բարձր աղմուկով, միայն այլ բուժաշխատողների միջամտությամբ է հաջողվել տվյալ անձին դուրս հրավիրել բժշկական կենտրոնից։
Նշված գործողությունների հետևանքով խաթարվել է բժշկական կենտրոնի և հիշյալ աշխատակիցների բնականոն գործունեությունը, բժշկին չի հաջողվել կատարել սթափության վիճակի ստուգում, իսկ ներկաների մոտ առաջացել է վախի ու տագնապի զգացողություն:
Ձեռք բերված բավարար փաստական տվյալների հիման վրա 36-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է ներկայացվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 195-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքների կատարման համար։
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է բացակայելու արգելքը:
Նախաքննությունն ավարտվել է, վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են հսկող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Завершено предварительное следствие по уголовному производству о хулиганстве и насилии в отношении медработника в МЦ Алаверди
05.01.2023 12:03
Предварительным следствием уголовного производства, расследуемого в Следственным отделом Туманян Следственного управления марза Лори Следственного комитета РА установлены обстоятельства хулиганства и применения насилия в отношении врача, совершенного 36-летним жителем того же марза в «Алавердском медицинском центре».
Согласно фактическим данным, полученным следствием, 18 июня 2022 года, ночью, гражданин был доставлен в ЗАО «Алавердский медицинский центр» с целью обследования состояния трезвости.
36-летний мужчина, пришедший вместе с ним, на 1-м этаже медицинского учреждения, в коридоре, расположенном рядом с приемной и кабинетом врачей, в связи с осмотром состояния трезвости вступил в ссору с дежурным врачом скорой помощи упомянутого ЗАО, готовящимся к проведению обследования, дергал его одежду.
Затем, вытащив последнего из кабинета в коридор, он 3-4 раза ударил руками по лицу и груди врача, причинив физическую боль.
Эти действия сопровождались громким шумом, только при вмешательстве других медработников удалось вывести этого человека из Медицинского центра.
Вследствие указанных действий была нарушена нормальная деятельность медицинского центра и упомянутых сотрудников, врачу не удалось проверить состояние трезвости, а у присутствующих возникло чувство страха и тревоги.
На основании полученных достаточных фактических данных 36-летнему мужчине предъявлено обвинение в совершении преступных деяний, предусмотренных частью 1 статьи 297 и частью 1 статьи 195 Уголовного кодекса РА.
В качестве меры пресечения в отношении него избран запрет на отсутствие.
Предварительное следствие завершено, материалы производства с обвинительным заключением направлены надзирающему прокурору с ходатайством на утверждение и направление в суд.