Բանկի աշխատակցին մեղադրանք է առաջադրվել համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու համար
18.12.2020 15:02
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քննությամբ պարզվել է, որ 40-ամյա տղամարդը զբաղեցնելով Հայաստանում գործող բանկերից մեկի ավտամատացված բանկային համակարգի ուղեկցման բաժնի պետի պաշտոնը և իր աշխատանքային պարտականությունների շրջանակներում ունենալով բանկի ավտամատացված բանկային համակարգում գործողություններ կատարելու իրավասություններ, 2019թ. դեկտեմբերից մինչև 2020թ. մարտն ընկած ժամանակահատվածում, ուրիշի գույքի առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու միասնական դիտավորությամբ, անմիջապես բանկի ավտամատացված  համակարգից  իր և Հայաստանի Հանրապետության 3 քաղաքացիների, ինչպես նաև Վրաստանի Հանրապետության քաղաքացու քարտային հաշիվներին մուտքագրված գումարների վերջում ծրագրային եղանակով ավելացրել է թվանշաններ կամ մուտքագրել է գոյություն չունեցող գումարներ, որի արդյունքում Բանկից համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի 197 մլն. 135 հազար ՀՀ դրամ։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Երևան քաղաքի 40-ամյա բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն), նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու միջնորդությամբ, ուղարկվել է դատախազին:

Charge Pressed against Bank Employee for Theft in Particularly Large Amount Committed by Means of Computer
18.12.2020 15:02
Preliminary investigation of the criminal case initiated on theft committed by means of computer was completed in General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
Through investigation it was found out that 40 year-old man holding the position of the Head of Automated Banking System Support Department and having the authority to operate in the bank's automated banking system, from December, 2019 to March, 2020 for the purpose of swindling somebody else’s property in particularly large amount, directly from the bank's automated system added numbers through software at the end of the amount credited to the card accounts of his, 3 citizens of the Republic of Armenia as well as a citizen of the Republic of Georgia. As a result, he stole money in particularly large amount – 197 million 135 thousand AMD by means of computer.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against 40 year-old resident of Yerevan according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 181 (theft committed by means of computer) of RA Criminal Code. Signature not to leave was used as a pretrial measure against him.
Preliminary investigation was completed and the criminal case with a motion to confirm preliminary investigation was sent to prosecutor.