Բռնություն՝ ՀՀ ոստիկանության Թումանյանի բաժնի ծառայողների նկատմամբ. հարուցվել է քրեական գործ. չորս անձ ձերբակալվել է (տեսանյութ, լուսանկարներ)
15.08.2021 19:57
2021թ. օգոստոսի 14-ին` ժամը 21:30-ին, քաղաքացուց հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ «Ֆորդ» մակնիշի ավտոմեքենան, ոստիկանության ավտոմեքենայի կողմից հետապնդվելու ընթացքում, վթարի է ենթարկվել, որի հետևանքով երկու անձ մահացել է:
Նույն օրը ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Թումանյանի բաժնի ծառայողները զեկուցագրեր են ներկայացրել այն մասին, որ 2021թ. օգոստոսի 14-ին Lոռու մարզի Մարց գյուղի շրջակայքում իրականացրել են շրջիկ ծառայություն՝ ապօրինի ծառահատման դեպքերը կանխարգելելու և հայտնաբերելու նպատակով, որի ընթացքում՝ ժամը 21:00-ի սահմաններում, հարակից անտառից դեպի Մարց գյուղ տանող ճանապարհին նկատել են «Ֆորդ» մակնիշի, առանց հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենա: Ստուգման նպատակով փորձել են կանգնեցնել նշված ավտոմեքենան, սակայն վարորդը չի ենթարկվել տրանսպորտային միջոցը կանգնեցնելու՝ ոստիկանների օրինական պահանջին և շարունակել է ընթացքը:
Ոստիկանները, իրացնելով օրենքով իրենց վերապահված լիազորությունները, ոստիկանական «Ուազ» մակնիշի ավտոմեքենայով հետապնդել են նշված ավտոմեքենան՝ շարունակելով պահանջել կանգնեցնել այն, ինչին ի պատասխան` «Ֆորդ» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը շարունակել է արագ երթևեկել և Մարց գյուղից դեպի Լորուտ գյուղ տանող ճանապարհահատվածում կորցնելով կառավարումը՝ դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի գոտուց և շրջվել ձորը:
Ոստիկանության ծառայողները փորձել են օգնություն ցուցաբերել «Ֆորդ» մակնիշի ավտոմեքենայում գտնվող երեք անձանց, որոնցից երկուսը չեն կարողացել դուրս գալ ավտոմեքենայի սրահից, իսկ երրորդը կարողացել է իր ուժերով դուրս գալ:
Այդ ընթացքում դեպքի վայրին են մոտեցել հարակից գյուղերի բնակիչներ և մեկ այլ՝ «Զիլ» մակնիշի ավտոմեքենա. հավաքվածները, քաշքշելով և հայհոյելով, հարվածներ են հասցրել ծառայություն իրականացնող ոստիկաններին՝ կատարվածի մեջ մեղադրելով վերջիններիս, ինչպես նաև կողաշրջել և ձորն են գցել ոստիկանության «Ուազ» մակնիշի ավտոմեքենան:
Ոստիկանները կապի միջոցով օգնության են կանչել հարակից տարածքում ծառայություն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության Թումանյանի բաժնի ՊՊԾ դասակի ծառայողներին: Վերջիններս ոստիկանության ծառայողական «Վազ 2106» մակնիշի ավտոմեքենայով շտապել են դեպքի վայր, սակայն ճանապարհին ավտոմեքենան խափանվել է, ինչի պատճառով դեպքի վայր են հասել այլ ավտոմեքենայով, իսկ երբ վերադարձել են «Վազ 2106» մակնիշի ավտոմեքենայի մոտ, այն հայտնաբերել են հրկիզված վիճակում:
Դեպքի առթիվ Լոռու մարզային քննչական վարչության Թումանյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 258-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
Իրականացված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում պարզվել է «Ֆորդ» ավտոմեքենայի սրահում գտնված, վթարի հետևանքով ստացած վնասվածքներից տեղում մահացած անձանցից երկուսի ինքնությունը, որոնցից մեկը Լոռու մարզի Թումանյան համայնքի Մարց գյուղի բնակիչ է, մյուսը՝ Վանաձոր քաղաքի, իսկ երրորդ անձի ինքնությունը դեռևս պարզված չէ:
Նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված անհետաձգելի և մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների, ինչպես նաև՝ ՀՀ ոստիկանության ծառայողների հետ իրականացված համատեղ միջոցառումների արդյունքում պարզվել են միջադեպին մասնակից անձանցից չորսի ինքնությունը: Վերջիններս ձերբակալվել են և հարցաքննվել դեպքի հանգամանքների շուրջ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, «Ֆորդ» ավտոմեքենայի սրահում գտնված երրորդ անձի, միջադեպին հնարավոր մասնակցություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունը, շրջանակը պարզելու, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն ապահովելու ուղղությամբ:

On 14 August, 2021 at 21:30 a call was received from a citizen informing that the car of “Ford” make, while being prosecuted by the police car, had crashed. As a result, two persons died.
On the same day the police officers of Tumanyan Division of Lori Regional Department of the RA Police submitted reports informing that on 14 August, 2021 they were performing a mobile service near the village of Marts to find and prevent cases of illegal tree felling during which at about 21:00 on the way from the adjoining forest to the village of Marts they noticed a car of “Ford” make without a number plate. They tried to stop the mentioned car to check it however the driver did not obey the policemen’s legal demand to stop the car and drove on.
Exercising the powers prescribed by law the policemen pursued the mentioned car in the car of “UAZ” make continuing to demand to stop the car. In response the driver of the car of “Ford” make drove on fast and on the way from the village of Marts to the village of Lorut, losing control, went out of the traffic part of the road and fell into the gorge.
The policemen tried to help the three men in the car of “Ford” make two of which could not get out of the car, the third one had managed to get out.
In the meantime the residents of adjoining villages and another car of “Zil” make approached the scene, hit the policemen pulling and scolding them and accusing them of what had happened, they also pushed the car of “UAZ” make into the gorge.
The policemen called the police officers of the State Protection Service of Tumanyan division of the RA Police for help. They hurried to the scene in the car of “Vaz 2106” make but the car broke down on the way because of which they got to the scene in another car. Then they returned to the car of “Vaz 2106” make and found it burnt down.
A criminal case was initiated in Tumanyan Investigative Division of Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee according to the Part 1 of the Article 316, the Points 1 and 3 of the Part 2 of the Article 185, the Part 2 of the Article 258 and the Part 3 of the Article 242 of RA Criminal Code.
In the result of urgent measures two of those who had been in the car of “Ford” make and had died of the injuries caused by the crash were identified; one of them was a resident of the village of Marts, the other was a resident of Vanadzor, the third person is not identified yet.
In the result of large-scale investigative and other procedural actions as well as urgent measures taken jointly with the police officers four of those having been involved in the incident were identified. They were arrested and questioned.
Necessary measures are taken to find out all circumstances of the case, to identify the third person who had been in the car of “Ford” make, as well as other persons possibly involved in the incident, to provide the objective and comprehensive investigation of the case.