Վարդենիս համայնքի նախկին ղեկավարը կալանավորվեց
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով կալանավորվել է Վարդենիս համայնքի նախկին ղեկավարը՝ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, խարդախություն կատարելու և փաստաթղթեր կեղծելու մեղադրանքով:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Վարդենիս համայնքի նախկին ղեկավարը, 2004թ. մարտից մինչև 2017թ. նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով Գեղարքունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի սոցիալական աջակցության Վարդենիսի տարածքային գործակալության պետի պաշտոնը, իսկ 2017թ. նոյեմբերից մինչև 2018թ. դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում հանդիսանալով Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի ղեկավարը, կատարել է մի շարք չարաշահումներ:
Մասնավորապես՝ քննությամբ պարզվել է, որ պաշտոնյան, նպատակադրվելով ակնհայտ կեղծ տվյալների օգտագործմամբ, միասնական դիտավորությամբ, խաբեության եղանակով պետական բյուջեի միջոցներից խարդախությամբ գումարներ հափշտակել, կազմակերպել և խմբի կազմում իրագործել է պետության կողմից անապահով ընտանիքներին որպես նպաստ հատկացվող դրամական օգնության գումարներից առանձնապես խոշոր չափերով գումարի հափշտակություն, մշակել միասնական պլան՝ ներգրավելով նաև նույն գործակալության երկու աշխատակիցների:
Նախնական տվյալներով՝ պետությանը պատճառված վնասը կազմում է ավելի քան 231մլն ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ համայնքի նախկին ղեկավարը, նախապես տեղեկանալով Վարդենիս քաղաքի երկու բնակչի կողմից ընդհանուր օգտագործման համար նախատեսված զբոսայգու տարածքն ապօրինի զավթելու և հասարակական կառուցապատման համար չնախատեսված վայրում առանց շինարարական թույլտվության սրճարաններ կառուցելու մտադրության մասին, բանավոր համաձայնություն է տվել վերջիններիս գործողություններին, որևէ միջոց չի ձեռնարկել՝ ապօրինի հողօգտագործումը և ինքնակամ շինությունների կառուցումը օրենքով սահմանված կարգով կանխարգելելու, դրանց հետևանքները վերացնելու և քաղաքացիների նկատմամբ վարչական պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ՝ այդ կերպ էական վնաս պատճառելով համայնքին:
Նախաքննության ընթացքում Վարդենիս համայնքի նախկին ղեկավարը և Գեղարքունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի սոցիալական աջակցության Վարդենիսի տարածքային գործակալության հիշյալ երկու աշխատակիցներն ընդունել են շուրջ 231 942 500 ՀՀ դրամ գումարի հափշտակության փաստը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Վարդենիս համայնքի նախկին ղեկավարին մեղադրանք էր առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով(երկու դրվագ), 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 178-րդ հոդ­վա­ծի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, դրանց առնչություն ունեցած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն ապահովելու, հանցանք կատարած անձանց ի հայտ բերելու և վերջիններիս քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:

Within the criminal case investigated in Gegharkunik Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee the former head of Vardenis community charged with exceeding official authorities, swindling and forging documents was detained.
It was earlier informed that the former head of Vardenis community,holding the position of the head of Vardenis regional agency for social assistance of the staff of Gegharkunik municipality from March 2004 to November 2017, as well as the position of the head of Vardenis community from November 2017 to December 2018, committed a number of abuses.
Particularly, through investigation it was found out that the official, with the aim of swindling money from the state budget by using obviously false data, organized and realized the plan of swindling money in particularly large amount from the amount of financial aid given as a benefit by the state to the socially vulnerable families, worked out a joint plan involving two employees of the agency, as well.
Pursuant to initial data, the damage caused to the state is more than 231 million AMD.
Besides, through investigation data were obtained on the allegation that the former head of the community, being informed about the intention of two citizens of Vardenis to illegally occupy the park area planned for common use and to build cafes without permission, gave an oral agreement for the mentioned violations and willfully did not take any measure to prevent the unauthorized construction, to eliminate the consequences and to use measures of administrative liability against the citizens. As a result, Vardenis community was deprived of the opportunity to use the park area as intended which caused significant damage to the community.
During preliminary investigation the former head of Vardenis community and the above-mentioned two employees of Vardenis Regional Agency for Social Assistance of the staff of Gegharkunik municipality confessed that they had swindled about 231 942 500 AMD.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against the former head of Vardenis community according to the Part 1 of the Article 308 (2 counts), the Part 2 of the Article 325, the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 of RA Criminal Code.
A motion was submitted to court by the investigative body to choose detention as a pretrial measure against him. It was sufficed.
Preliminary investigation is ongoing. Necessary measures are taken to find out all circumstances, the whole frame of those related to abuses, to provide the objective and comprehensive investigation of the case.