ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպք. հայտնաբերվել և առգրավվել է մեծ քանակությամբ «Մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց, 5 անձ ձերբակալվել է:
2018թ. փետրվարի 16-ին ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի վարույթ է ընդունվել ՀՀ երկու քաղաքացիների կողմից առանց իրացնելու նպատակի թմրամիջոց ձեռք բերելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 268-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով ոստիկանությունում հարուցված քրեական գործը: Ստեղծվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան և ձեռնարկվել են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ թմրամիջոցների ձեռք բերման աղբյուրը, իրացնողների ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։
Արդյունքում՝ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ թմրամիջոցը Հայաստան է ներկրվել արտերկրից, պարզվել թմրամիջոցի՝ մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստան տեղափոխմանը, իրացմանն անմիջական մասնակցություն ունեցած անձանցից մի քանիսի ինքնությունը, ովքեր ՀՀ և ԻԻՀ քաղաքացիներ են, մեխանիզմը:
Քրեական գործի շրջանակներում, օրենքով սահմանված կարգով, կատարվել են խուզարկություններ մի շարք անձանց բնակավայրերում, Կենտրոն վարչական շրջանի տարածքում գործող գիշերային ակումբներից մեկում։ Արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են առանձնապես խոշոր չափերով տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ, այդ թվում՝ հոգեմետ նյութեր, «Մարիխուանա», ինչպես նաև՝ շուրջ 381 գրամից ավել «Մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց, որի 1 գրամը Հայաստանի «սև շուկայում» իրացվում է 100.000 ՀՀ դրամի շրջանակում։ 5 անձ ձերբակալվել է, որոնցից 2-ը՝ ԻԻՀ, 3-ը՝ ՀՀ քաղաքացի:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանը հնարավոր մասնակցություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։
Ծանուցում. ՀՀ քրեական օրենսգրքի հավելված 1-ի համաձայն՝ «Մեթամֆետամինի» 1.5 գրամից ավելը համարվում է առանձնապես խոշոր չափ։
Բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցի ապօրինի շրջանառության դեպք. 5 անձ ձերբակալվել է (Լուսանկարներ)

In the result of investigatory and operative-intelligence measures of great volume conducted in the Investigative Division of Erebuni and Nubarashen administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee illegal turnover of narcotic drugs in particularly large amount was revealed; narcotic drug of «Methamphetamine» type in large amount was found and confiscated, 5 people were arrested.
On February 16, 2018 the criminal case initiated in the Police according to the Point 2 of the Part 2 of the Article 268 of RA Criminal Code on illegal turnover of narcotic drugs without the purpose of sale by two RA citizens was received in the proceeding of the Investigative Division of Erebuni and Nubarashen administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee. An investigatory group was formed, an investigatory plan was worked out and investigatory actions of great volume were conducted to find the source of drug procurement, to identify those selling them.
As a result, actual data were obtained on the allegation that the narcotic drugs had been introduced to Armenia from abroad, the mechanism was found, some people involved in smuggling the narcotic drugs to Armenia, its selling were identified; they are citizens of the RA and IRI.
In the framework of the criminal case searches were conducted in apartments of a number of people, in one of the night clubs operating in Kentron administrative district, in the order defined by law. As a result, narcotic drugs of different types in particularly large amount, including psychotropic substances, «Marijuana», as well as more than about 381 grams of «Methamphetamine» one gram of which is sold within 100.000 AMD in Armenia's «black market», were found and confiscated. 5 people were arrested, two of them are IRI citizens, three of them – RA citizens.
Preliminary investigation is ongoing, necessary urgent investigatory and other procedural measures are taken to identify other people possibly involved in illegal turnover of narcotic drugs, to personalize the actions of each of them.
Note; according to the appendix 1 of the RA Criminal Code more than 1.5 grams of «Methamphetamine» is drug in particularly large amount.