Ավարտվել է թմրամիջոցներ ապօրինի ձեռք բերելուն և փոխադրելուն օժանդակելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
03.05.2022 16:33
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված քննությամբ պարզվել են 35-ամյա տղամարդու կողմից առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ ապօրինի ձեռք բերելուն և փոխադրելուն օժանդակելու փորձ կատարելու դեպքի հանգամանքները:
Քննությամբ պարզվել է,որ 35-ամյա տղամարդը, ծանոթանալով ԻԻՀ քաղաքացու հետ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերել օժանդակել վերջինիս՝ թմրամիջոցների ապօրինի իրացմամբ զբաղվելու հարցում:
Այնուհետև՝ 2020թ. դեկտեմբերի 21-ին, 35-ամյա հիշյալ պայմանավորվածության համաձայն, Սյունիքի մարզի Շվանիձոր գյուղում ապօրինի ձեռք է բերել  ընդհանուր 5766 գրամ քաշով «Ափիոն», 995 գրամ քաշով «Մեթամֆետամին» և 751,27 գրամ քաշով «Հերոին» տեսակի թմրամիջոցներ, որոնք տեղադրվել են  տղամարդու կողմից շահագործվող «Ֆորդ» մակնիշի ավտոմեքենայում՝ Արտաշատ քաղաք փոխադրելու նպատակով: 35-ամյա տղամարդն իր կամքից անկախ հանգամանքներով չի կարողացել հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնել, քանի որ ավտոմեքենայով հանդերձ բերման է ենթարկվել ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանում և կատարված խուզարկությամբ հիշյալ թմրամիջոցները հայտնաբերվել ու առգրավվել են:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 35-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-38-266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ, ուղարկվել դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին:

В ходе расследования, проведенного в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были установлены обстоятельства покушения на оказание содействия в незаконном приобретении и перевозке наркотических средств в особо крупных размерах 35-летним мужчиной.
Следствием было установлено, что 35-летний мужчина, познакомившись с гражданином ИРИ, достиг договоренности помочь ему в незаконном сбыте наркотических средств.
Затем, 21 декабря 2020 года, согласно упомянутой договоренности, в селе Шванидзор марза Сюник, 35-летний мужчина незаконно приобрел наркотические средства общим весом 5766 граммов вида «опий», «метамфетамин» весом 995 граммов и «героин» весом 751,27 граммов, которые были помещены в эксплуатируемом мужчиной автомобиле марки «Форд» с целью перевозки в город Арташат. 35-летний мужчина, по независящим от его воли обстоятельствам, не смог довести преступный умысел до конца, так как вместе с автомобилем был подвергнут приводу в соответствующее подразделение полиции РА, и в ходе обыска указанные наркотические средства были обнаружены и изъяты.
По совокупности полученных достаточных доказательств, 35-летнему мужчине предъявлено обвинение по пункту 2 части 3 статьи 34-38-266 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие завершено, и уголовное дело с ходатайством об утверждении обвинительного заключения и о направлении в суд направлено прокурору, осуществляющему процессуальное руководство.
Завершилось предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту попытки содействия незаконному приобретению и перевозке наркотических средств