Պաշտոնատար անձի կողմից չարաշահումներ կատարելու գործն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված քննչական և դատավարական այլ մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են 2012 թվականից ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչության պետի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցնող անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, փաստաթղթեր վնասելու և կաշառք ստանալու դեպքերի հանգամանքները:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ վերջինս, նույն տեսչության անտառների վերահսկողության և կենսաբազմազանության բաժնի ավագ պետական տեսուչի հետ նախնական համաձայնությամբ, անտառապետի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություն կատարելու համար պահանջել և ստացել է խոշոր չափերով կաշառք, ոչնչացրել է անտառպետությունում իրականացված ստուգման ընթացքում կազմված հաշվեգնահատման ցուցակները, ստուգման վերաբերյալ կազմված ակտում ներառել է կեղծ տեղեկություններ և հանձնել, ինչպես նաև ստուգումներ իրականացնելիս չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները:
Մասնավորապես, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Սյունիքի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղում 2016թ. նոյեմբերի 1-ից 21-ն ընկած ժամանակահատվածում աշխատանքային խմբի կողմից իրականացրած ստուգումների ընթացքում նշված մասնաճյուղի «Արծվանիկ» անտառպետության տարածքում հայտնաբերվել են ապօրինի հատված տարբեր տեսակի ծառեր, որի արդյունքում պետությանը պատճառված վնասը կազմել է ընդհանուր՝ 738.000 ՀՀ դրամ, որից հետո հիշյալ աշխատանքային խմբի անդամ հանդիսացող՝ բնապահպանական պետական տեսչության պետի տեղակալը և նույն տեսչության անտառների վերահսկողության և կենսաբազմազանության բաժնի ավագ պետական տեսուչը նախնական համաձայնության են եկել՝ վերոնշյալ անտառպետության անտառապետի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություն կատարելու համար խոշոր չափերով կաշառք ստանալու շուրջ:
Պայմանավորվածության համաձայն՝ 2016թ. նոյեմբերի 18-ին տեսչության պետի տեղակալը ստացել է խոշոր չափերով կաշառքը՝ 500.000 ՀՀ դրամ, իսկ նոյեմբերի 22-ին իր աշխատասենյակում նշված տեսչության վերոնշյալ բաժնի ավագ պետական տեսուչի հետ քննարկել և ապօրինի հատված ծառերի իրական ծավալներն ու դրա արդյունքում պատճառված վնասի չափը նվազեցնելու նպատակով պատռել են անտառպետության տարածքում արձանագրված հաշվեգնահատման ցուցակները: Տեսչության պետի տեղակալը կազմել է ստուգման ակտը, որում ներառել է ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ՝ բնությանը պատճառված վնասի վերաբերյալ և հանձնել այն:
Բացի այդ, 2016թ. սեպտեմբերի 22-ից հոկտեմբերի 7-ը, ինչպես նաև նոյեմբերի 1-ից 21-ն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված և տեսչության պետի տեղակալի կողմից վերահսկվող ստուգումների արդյունքում  «Նոյեմբերյանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի 7 անտառպետության ընդհանուր 35 պահաբաժիններում և «Արծվաբերդի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի 7 անտառպետության ընդհանուր 34 պահաբաժիններում հայտնաբերել է ապօրինի հատված  426 ծառ՝  բնությանը պատճառված ընդհանուր 9.595.000 դրամ վնասով: Դրանց իրական ծավալները թաքցնելու նպատակով, տեսչության պետի տեղակալի թողտվությամբ, ստուգումների ընթացքում կազմված հաշվեգնահատման ցուցակներում նվազեցնելով ապօրինի հատված ծառերի վնասի հաշվարկները՝ կազմվել և շրջանառության մեջ է դրվել պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող ակտը, որում կեղծ տեղեկություններ են ընդգրկվել հայտնաբերված ապօրինի հատված ծառերի քանակի և դրա հետևանքով բնությանը պատճառված վնասի վերաբերյալ:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով քննիչի որոշման հիման վրա և ՀՀ բնապահպանության նախարարի հանձնարարագրով «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Իջևանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղում 2017թ. մայիսի 18-ից հունիսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված ստուգման ընթացքում տեսչության պետի տեղակալը, անձնական և խմբային շահերից  ելնելով, դիտավորյալ չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները. իր գիտությամբ և թողտվությամբ ստուգող խմբի անդամները ամբողջական ծավալով չեն արձանագրել ստուգման ընթացքում հայտնաբերված ապօրինի հատված ծառերի իրական քանակն ու բնությանը պատճառված վնասի չափը: Այնուհետև, տեսչության պետի տեղակալը ստուգման վերաբերյալ կազմել և վարույթն իրականացնող մարմնին հանձնելու ձևով շրջանառության մեջ է դրել կեղծ ակտ, որում ներառել է իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչության պետի տեղակալին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, 324-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ), 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը:
Վերոնշյալ հանցագործություններում ներգրավված մյուս անձանց մասով նախաքննությունն ավելի վաղ ավարտվել է, և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել դատարան:

В результате следственных и других крупномасштабных процессуальных действий, осуществленных в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были установлены обстоятельства случаев злоупотребления должностными полномочиями лицом, занимающим должность заместителя начальника государственной природоохранной инспекции Министерства охраны природы РА с 2012 года, совершения служебного подлога, повреждения документов и получения взятки.
Согласно фактическим данным, приобретенным следствием, последний, по предварительному сговору со старшим государственным инспектором Отдела контроля лесов и биоразнообразия той же инспекции, потребовал и получил взятку в крупных размерах за совершение заведомо незаконного действия в пользу лесничего, уничтожил списки, составленные в ходе проверки лесничества, включил ложные сведения в составленный акт о проверке и сдал, а также при проведении проверок злоупотребил должностными полномочиями.
В частности, в филиале «Лесное хозяйство Сюника» ГНКО «Армлес» в период с 1 по 21 ноября 2016г., в ходе проверок, проведенных рабочей группой, на территории лесничества «Арцваник» указанного филиала были обнаружены незаконно вырубленные деревья разных видов, в результате чего причиненный государству ущерб составил 738.000 драмов РА, после чего заместитель начальника государственной природоохранной инспекции, являющийся членом упомянутой рабочей группы, и старший государственный инспектор Отдела контроля и биоразнообразия лесов той же инспекции пришли к предварительной договоренности о получении взятки в крупных размерах за совершение заведомо незаконных действий в пользу лесничего вышеуказанного лесного хозяйства.
Согласно договоренности, 18-го ноября 2016 года заместитель начальника инспекции получил взятку в крупных размерах – 500.000 драмов РА, а 22-го ноября в своем кабинете со старшим государственным инспектором вышеуказанного Отдела инспекции обсудили и с целью уменьшения реальных объемов незаконно вырубленных деревьев и причиненного в результате этого ущерба порвали зарегистрированные на территории лесничества списки по расчетам оценки. Заместитель начальника инспекции составил акт проверки, в котором включил заведомо ложные сведения об ущербе, причиненном природе, и сдал его.
Кроме того, в результате проверок, проведенных в период с 22 сентября по 7 октября, а также с 1 по 21 ноября 2016 года, и контролируемых заместителем начальника инспекции, в общей сложности в 35 сторожевых отделах 7 лесничеств филиала «Ноемберянское лесное хозяйство» и в 34 сторожевых отделах 7 лесничеств «Лесничество Арцваберда» было обнаружено 426 незаконно вырубленных деревьев с общим ущербом 9.595.000 драмов РА. С целью сокрытия их реальных объемов, при попустительстве заместителя начальника инспекции, уменьшив расчеты ущерба незаконно вырубленных деревьев в списках по расчетам оценки, составленных в ходе проверок, был составлен и введен в обращение акт, являющийся официальным документом, в который были включены ложные сведения о количестве выявленных незаконно вырубленных деревьев и ущербе, причиненном природе вследствие этого.
Следствием также установлено, что на основании постановления следователя по уголовному делу, расследуемому в Следственном управлении марза Тавуш Следственного комитета РА, и по поручению Министра охраны природы РА, в ходе проверки, проведенной в период с 18 мая по 27 июня 2017г. в филиале «Иджеванское лесное хозяйство» ГНКО «Армлес», заместитель начальника инспекции, исходя из личных и групповых интересов, умышленно не выполнил свои служебные обязанности: члены проверяющей группы, с его ведома и попустительства, в полном объеме не зафиксировали фактическое количество незаконно вырубленных деревьев, обнаруженных в ходе проверки, и размер ущерба, причиненного природе. Затем заместитель начальника инспекции по поводу проверки составил и ввел в оборот поддельный акт в форме передачи органу, осуществляющему производство, в который включил не соответствующие действительности сведения.
В совокупности полученных достаточных доказательств заместителю начальника государственной природоохранной инспекции Министерства охраны природы РА предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 3 статьи 311, части 2 статьи 324, части 1 статьи 314 (2 эпизода), части 1 статьи 308, части 2 статьи 308 УК РА. В отношении него в качестве меры пресечения был избран арест.
Предварительное следствие завершено, и уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд.
По части других лиц, вовлеченных в вышеуказанные преступления, предварительное следствие было завершено ранее и с обвинительным заключением направлено в суд.