ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում իրականացված քննչական և դատավարական այլ անհետաձգելի գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության կողմից ձեռնարկված օպերատիվ- հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են 2021թ. նոյեմբերի 1-ին Երևանի 40-ամյա բնակչի սպանության հանգամանքները, ինչպես նաև ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով Երևանի բնակիչ է՝ ծնված 2001թ.:
Հավելենք որ, հիշյալ դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ՀՀ ոստիկանության Շենգավիթի բաժնի աշխատակցից զեկուցագիր է ստացվել նաև այն մասին, որ նոյեմբերի 1-ին դեպքի վայրում համապատասխան միջոցառումներ իրականացնելու ընթացքում իր կողմից օգտագործվող հեռախոսահամարի «Whatsapp» հավելվածին՝ ժամը 03:17-ին, ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձի հորից ստացվել է հաղորդագրություն` արդարադատության իրականացմանը և քննությանը խոչընդոտող բովանդակությամբ:
Այդ դեպքի առթիվ ևս ՀՀ քննչական կոմիտեի Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, որը միացվել է սպանության դեպքով հարուցված վերոնշյալ քրեական գործին:
Նախաքննության ընթացքում նշանակվել են դատաբժշկական, դատաձգաբանական, դատակենսաբանական, դատաքիմիական փորձաքննություններ, առգրավվել են բժշկական կենտրոնի տեսանկարահանող սարքերը, կատարվել մի շարք քննչական և դատավարական այլ գործողություններ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ 20-ամյա երիտասարդին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը: Վերջինիս հորը մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:

В результате следственных и других неотложных процессуальных действий, проведенных в Следственном отделе административного района Шенгавит Следственного управления города Ереван Следственного комитета РА, а также предпринятых Полицией РА оперативно-розыскных мероприятий установлены обстоятельства убийства 40-летнего жителя города Ереван 1 ноября 2021г., а также личность лица, совершившего предполагаемое преступление, который является жителем города Ереван, 2001 года рождения.
Добавим, что в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по данному факту, от сотрудника Отдела Шенгавит Полиции РА был получен рапорт о том, что в ходе осуществления соответствующих мероприятий на месте происшествия 1-го ноября, на приложение «WhatsApp» используемого им телефонного номера, в 03:17 часов, от отца лица, совершившего предполагаемое преступление, получил сообщение с содержанием, препятствующим осуществлению правосудия и следствию.
В ходе предварительного следствия были назначены судебно-медицинские, судебно-баллистические, судебно-биологические, судебно-химические экспертизы, изъяты видеозаписывающие устройства медицинского центра, осуществлены следственные и процессуальные действия.
В совокупности полученных достаточных доказательств 20-летнему молодому человеку предъявлено обвинение по части 1 статьи 104 и часто 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. В отношении него в качестве меры пресечения был избран арест. Отцу последнего предъявлено обвинение по части 2 статьи 332 Уголовного кодекса РА, в отношении него в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде.