ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Վանաձոր քաղաքում տեղի ունեցած սպանության, առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված վարութային և քննչական անհրաժեշտ գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանման աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացված մեծածավալ միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի՝ էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները, այդ թվում՝ շարժառիթը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ 2022թ. օգոստոսի 23-ին՝ ժամը 23:55-ին, Վանաձոր քաղաքի երկաթուղային կայարանի մոտից «փակ գանգուղեղային վնասվածք, գլխի ճակատ-գագաթային շրջանի պատռված վերք, պարանոցի շրջանի տարածուն հեմատոմա» ախտորոշմամբ Վանաձորի բժշկական կենտրոն էր տեղափոխվել Երևան քաղաքի 44-ամյա բնակիչ:
Տղամարդու մարմնական վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները պարզելու նպատակով կայարանի տարածքը ստուգելու ընթացքում, Վանաձոր քաղաքի Մոսկովյան 25 հասցեում գտնվող նախկին փոստի կիսաքանդ շենքում, հայտնաբերվել էր նույն քաղաքի բնակիչ, 38-ամյա տղամարդու դին:
Ձեռնարկված քրեական վարույթի շրջանակներում, տվյալներ էին ստացվել այն մասին, որ վերոհիշյալ անձինք մարմնական վնավածքներն ստացել են նույն միջադեպի ժամանակ:
Մասնավորապես՝ պարզվել էր, որ 38-ամյա տղամարդը, ով բնակվել է դեպքի վայր հանդիսացող, նախկին փոստի կիսաքանդ շենքում, դեպքի օրը հյուրընկալել էր իր ծանոթներին՝ Երևան քաղաքի 44-ամյա բնակչին և 57-ամյա համաքաղաքացուն, որի ընթացքում ալկոհոլ էին օգտագործել: Վերջինիս կինը, տեղեկանալով ամուսնու գտնվելու վայրի մասին, եկել և նրանից պահանջել էր հեռանալ, որի ժամանակ 38-ամյա տղամարդը սկսել էր հայհոյել համաքաղաքացուն, ինչի շուրջ վիճաբանություն է սկսվել, որի ընթացքում վերջինս, վրեժխնդիր լինելու շարժառիթով, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, երկաթյա կաթսայով մի քանի անգամ հարվածել էր 38-ամյա տղամարդու գլխին՝ պատճառելով կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներ: Նույն վիճաբանության ժամանակ վնասվածքներ էր ստացել նաև դեպքին ներկա գտնվող 44-ամյա տղամարդը, ով փորձել էր բաժանել վիճաբանողներին:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 57-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է ներկայացվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական վարույթի նյութերը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին:
Ավարտվել է Վանաձորի 38-ամյա բնակչի սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը. մեղադրյալի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման ժամկետը դատարանը երկարացրել է

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Murder of 38 year-old Resident of Vanadzor Completed; Detention Term Chosen as Pretrial Measure against Defendant Extended by Court
24.10.2022 11:07
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on murder, infliction of heavy bodily damage committed in Vanadzor was completed in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
In the result of necessary investigative and procedural actions as well as large-scale measures taken together with the employees of the relevant subdivision of the RA Police all circumstances of the case, among them the motive, were found out.
It was earlier informed that on August 23, 2022 at 23:55 44 year-old resident of Yerevan with bodily injuries had been taken to Vanadzor’s medical center from the railway station of Vanadzor.
During the inspection of the station area, the body of 38 year-old resident of the same town was found in the dilapidated building of the former post office located at 25 Moscow, Vanadzor.
Within the framework of the criminal proceeding data were obtained on the allegation that the above-mentioned persons had received the bodily injuries during the same incident.
Particularly, it was found out that 38 year-old man, who had lived in the dilapidated building of the former post office which was the crime scene, on the day of the incident hosted his acquaintances - 44 year-old resident of Yerevan and his townsman during which they used alcohol. The latter’s wife, learning where her husband was, came and demanded that they should leave during which 38 year-old man started scolding his townsman and a row erupted. During the argument the latter, with the intend to deprive him of life, hit 38 year-old man on the head for several times with an iron pot causing bodily injuries incompatible with life. During the same argument 44 year-old man, who was present at the incident and tried to prevent the argument, also received bodily injuries.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against 57 year-old man according to the Part 1 of the Article 155 of RA Criminal Code and detention was chosen as a pretrial measure against him.
Preliminary investigation was completed and the materials of the criminal proceeding with the bill of indictment were sent to the prosecutor supervising the legality of the preliminary investigation for its approval and referral to the court.