ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում իրականացված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է 33-ամյա կնոջ սպանության դեպքը: Մեղադրանք է առաջադրվել Արմավիրի մարզի 34-ամյա բնակչին:
Քննությամբ պարզվել է, որ 34-ամյա տղամարդը, 2020թ. դեկտեմբերի 25-ին` ժամը 20:30-ի սահմաններում, Աղավնատուն-Լեռնամերձ խճուղում անձնական հարցերի շուրջ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով հանդիպել է ընկերուհուն: Վերջինս նշված վայր է եկել իր «Նիսան Տեանա» մակնիշի ավտոմեքենայով, որտեղ 34-ամյա տղամարդը, սպանելու ուղղակի դիտավորությամբ, գործով չպարզված հրազենից կրակել և ապօրինաբար կյանքից զրկել է ընկերուհուն:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ դեպքի վայրի զննություն, խուզարկություններ, որի ժամանակ հայտնաբերվել են պարկուճներ, իսկ կնոջ ավտոմեքենայում՝ 2սմ երկարությամբ մետաղյա գնդակ: Առգրավվել են դեպքի պահին տղամարդու հագին եղած հագուստները, վերցվել են փորձանմուշներ: Նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 34-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի (սպանություն) 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) 1-ին մասով: Վերջինիս նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

In the result of investigatory and other procedural actions conducted in Armavir Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee murder of 33 year-old woman was disclosed. Charge was pressed against 34 year-old resident of Armavir.
Through investigation it was found out that on December 25, 2020 at about 20:30 34 year-old man met his girl-friend on Aghavnatun-Lernamerdz highway to make clarifications on personal matters. The latter arrived in the mentioned place in her car of “Nissan Teana” make where 34 year-old man, for the purpose of deprivation of life, fired shots and killed his girl-friend.
During preliminary investigation a number of investigative actions including inspection of the scene, searches were conducted. As a result, capsules were found and 2 cm long metal ball was found in the woman’s car. The clothes the man was wearing at the moment of the incident were confiscated, samples were taken. A number of forensic examinations were commissioned.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against 34 year-old man according to the Part 1 of the Article 104 (murder) and the Part 1 of the Article 235 (illegal procurement, transportation or carrying of weapons, ammunition, explosives or explosive devices) of RA Criminal Code. Detention was chosen as a pretrial measure against him.