Մեր բոլոր գործողությունների հիմքում պետք է լինի պետությունը և պետական շահը. Վարչապետը ներկա է գտնվել ՔԿ ծառայողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին (լուսանկարներ, տեսանյութ)
08.10.2022 15:27
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Վարչապետը շնորհավորել է ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանին և բոլոր ծառայողներին մասնագիտական օրվա առթիվ: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ արդեն 5 տարի այս օրն ինքն անպայման այցելում է ՔԿ ու ամեն անգամ փորձում պատասխան գտնել այն հարցին, իսկ ի՞նչ է փոխվել այս ընթացքում, դեպի ո՞ւր են ուղղված և ի՞նչ վեկտոր ունեն այն փոփոխությունները, որ տեղի են ունենում:
«Ընդհանրապես, սա շատ կարևոր թեմա է, որովհետև երբեմն նաև գլոբալ իրադարձության բերումով մենք ժամանակ, տրամադրություն, ցանկություն չենք ունենում կանգ առնելու և գույքագրելու, իսկ ի՞նչ է փոխվել, իսկ ինչպիսի՞ն են այդ փոփոխությունները, ինչպիսի՞ն է այդ փոփոխությունների գնահատականը:
Ուզում եմ մի քանի արձանագրում անել, որոնք, ճիշտն ասած, իրականում զգացական մակարդակի են, հույս ունեմ, որ իմ այս հայտարարություններից հետո հնարավոր քննարկումների, բանավեճերի ընթացքում նաև էմպիրիկ եղանակով հնարավոր կլինի պարզել, թե ինչքանով են այդ զգացական պնդումները նաև առարկայական: Իսկ ես զգում և տեսնում եմ, որ օրինակ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում, մասնավորապես, Քննչական կոմիտեի պատասխանատվության ոլորտում, ըստ էության, նախաքննության առյուծի բաժինը՝ 90 և ավելի տոկոսը, 2023 թվականի հունվարի 1-ից ավելի մեծ հատվածը կլինի Քննչական կոմիտեի պատասխանատվության տիրույթում: Մտածում եմ, որ Հայաստանում, ներողություն այդ բառի արտահայտության համար, «գործ սարքելու» ինստիտուտը կամ վերացել է, կամ վերացման եզրին է, կամ մենք գնում ենք այդ ճանապարհով, կամ շատ մեծ առաջընթաց ենք արձանագրել այդ ճանապարհին, որպեսզի այդ «ինստիտուտն» ընդհանրապես ՀՀ-ում գոյություն չունենա: Սա ինքնին տրամաբանական և ինքնին ենթադրելի մի երևույթ է՝ ցանկացած իրեն հարգող պետության մեջ:
Բայց նաև պետք է արձանագրել, որ մենք շատ սկզբունքային ենք այս ճանապարհով ընթանալիս, և այսօր Հայաստանում նախաքննության գործընթացում փաստն առանցք է, հենասյուն է, և աշխատանքը տեղի է ունենում փաստի հետ, փաստի շուրջ: Սա շատ պարզ, գուցե մասնագիտության համար նույնիսկ ավելորդ արձանագրում է, բայց կարծում եմ, որ այս արձանագրումը պետք է անենք:
Հաջորդ արձանագրումը, որ ուզում եմ անել և իմ զգացողությունն ու դիտարկումը դա է ցույց տալիս, հետևյալն է. մեր երկրում նախաքննությունը դառնում է ավելի ու ավելի սկզբունքային, որը նախորդ կետերից բխող է: Սա նույնպես չափազանց կարևոր է և պիտի ընդգծեմ նաև, որ սկզբունքային քննություն չի նշանակում, կրկին կներեք այդ բառի համար, քառակուսի քննություն, որովհետև երբեմն քննության ընթացքում և արդյունքում լինում են կոմպրոմիսներ: Բայց ուզում եմ ընդգծել, որ դրանք կոմպրոմիսներ են, որոնք նախատեսված են օրենքով: Սա շատ կարևոր է, իրավական են, օրինական են և այդ կոմպրոմիսների թերևս միակ նպատակը պետության և հանրության շահերի պաշտպանությունն է:
Այս առումով, նաև ուզում եմ ընդգծել, որ Քննչական կոմիտեի գործունեության, նախաքննության որակի փոփոխության արդյունքում նաև պետությանը և հանրությանը հասցված վնասների վերականգնման ակտիվ գործընթացն է շատ կարևոր: Իհարկե, մենք այս հարցը փորձում ենք լուծել ավելի գլոբալ ինստիտուցիոնալ ներդրումների, բարեփոխումների միջոցով, բայց այս հանգամանքը նույնպես կուզեի ընդգծել»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելել է, որ նոր շերտեր են բացում 44-օրա պատերազմի հետ կապված գործերի քննությունները: «Եթե կա սովորական նախաքննություն, որի արդյունքները և նպատակները սովորաբար իրավակարգի, օրենքի առաջ բոլոր մարդկանց հավասարության պահպանումն է, 44-օրյա պատերազմի հետ կապված նախաքննությունը, ենթադրում եմ, պիտի ևս մի շերտ ավելացնի այս գործընթացին, որ իրականում սովորական պայմաններում Քննչական կոմիտեի և նախաքննության հետ որևէ կապ չի ունեցել, կամ առնվազն այդ դիտանկյունին հաճախ չէ, որ որևէ ուշադրություն ենք դարձրել:
Այդ գործերը կարևոր են ինքներս մեզ ճանաչելու, մեր խնդիրները ճանաչելու, ընդհուպ մեր սոցիալ-հոգեբանական ոլորտի շերտերի մեջ խորամուխ լինելու, ընդհուպ մեր պետության հիմունքների և տեսությանն առերեսվելու և առնչվելու առումով: Եվ հենց այստեղ է, որ քննությունը, որ ասացի, պետք է շատ ավելի սկզբունքային լինի, որովհետև այս գործերի քննությունը մեր պետության հետագա զարգացման վրա ունենալու է առանցքային և անկյունաքարային նշանակություն, որովհետև մեր երկիրն ակնհայտորեն գտնվում է կարևորագույն մի հանգրվանում, կարևորագույն խաչմերուկում:
Ընդհանրապես, այս գործերի նախաքննության մեջ այդպիսի մի շերտ էլ կա, որին մենք առնչվում ենք միայն, այսպես ասած, աղմկոտ գործերի հետ: Դա շատ կարևոր է, որովհետև նախաքննությունը, մեծ հաշվով միայն քրեական գործերի քննությունը շատ մեծ տեղեկություն է տալիս մեր մասին, մեր հանրային հարաբերությունների մասին, պետություն-հանրություն հարաբերությունների մասին, պետության և հանրության հարաբերությունների, շահերի, նրբությունների և որակի մասին, և սա նույնպես շատ կարևոր գործառույթ է և ուրախությամբ պիտի ընդգծեմ, որ մենք հասել ենք այսպիսի շերտերի: Դա իհարկե կախված է իմ առաջին մասում ասվածի հետ: Երբ կա սկզբունքային քննություն, երբ կա վճռականություն՝ գնալ փաստերի հետևից մինչև վերջ, այդ փաստերի հետևից գնալու ճանապարհին մենք լրացուցիչ, գուցե մեզ համար անսպասելի բացահայտումներ ենք անում ինքներս մեր մասին, մեր պատմության մասին, մեր պետական ինստիտուտների գործունեության մասին, մեր պետության հիմունքների տեսությունների մասին: Եվ ես ուզում եմ այսօր ընդգծումն անել:
Ընդհանուր առմամբ պիտի, այո, ասեմ և սրանում ավելի շատ եմ համոզված, որ մենք տեսնում ենք Քննչական կոմիտեի աշխատանքի որակի շարունակական փոփոխություն: Սա կարևոր պրոցես է, որ պետք է տեղի ունենա միշտ: Ես երբեք չեմ ասել և չեմ ասի, որովհետև դա ճիշտ չի լինի, որ Քննչական կոմիտեի կամ որևէ պետական մարմնի աշխատանքը ենթադրենք զրոյից հասել է ինչ-որ մի կետի: Ոչ, այդպիսի բան ասելը ի բնե սխալ է, բայց շատ կարևոր է, որպեսզի մենք մեր աշխատանքում, մեր պետության բոլոր օղակներն ամեն օր ավելի որակյալ աշխատանքի ամբիցիա ունենանք: Իհարկե, սա կախված է բազմաթիվ իրողությունների հետ, մանավանդ ձեր դեպքում՝ օրենքի, ինչպես իրավաբանները սիրում են ասել, իրավական որոշակիությունը շատ կարևոր է:
Օրենսդրական փոփոխություննեը, ինչպես նշեց Քննչական կոմիտեի նախագահը, ոլորտում հսկայական են: Քրեական դատավարության նոր օրենսգիրք է ընդունվել, որն իր հետ բերում է նաև նոր մարտահրավերներ, որովհետև ցանկացած նոր օրենք պետք է ադապտացվի, համակարգերը նաև կարողանան կիրառությունը դարձնել հնարավորինս սահուն: Այս առումով՝ մեզ համար կարևոր է նաև, որ, ընդհանրապես, պետական համակարգի աշխատողները, Քննչական կոմիտեի աշխատողներն ունենան սոցիալական երաշխիքների ամուր համակարգ: Սա մեր հավատն է:
Գիտեք, ես շարունակաբար դա եմ ասում, որ սոցիալական այնպիսի իրավիճակում գտնվող երկրներում, երբ, օրինակ, դատական համակարգում, քննչական համակարգում աշխատավարձերի, սոցիալական երաշխիքների փոփոխությունների խնդիր է դրվում, սովորաբար լայն հանրության արձագանքը լինում է հետևյալը, որ էլի, այսպես ասած, փոխարենը սոցիալական անապահով խավի խնդիրները լուծվեն, լուծվում են, այսպես ասած, պայմանական ասած, վերնախավի խնդիրները: Բայց իմ համոզմունքը գնալով խորանում է, որ նման փոփոխություններ մենք անում ենք ոչ թե հենց աշխատավարձի շահառուների, այլ հենց այդ քաղաքացիների համար, մարդկանց համար, որովհետև, ի վերջո, որակյալ կամ անորակ նախաքննությունն իր հետ բերում է քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության ավելի լավ կամ ավելի վատ որակ:
Մենք այս գիտակցությունն անընդհատ պետք է մեր հանրության շրջանում սերմանենք, որ պետական ծառայողը պետք է պատշաճ վարձատրություն ունենա, որովհետև պետական ծառայողը ծառայություն է մատուցում քաղաքացուն: Մեծ հաշվով՝ նախաքննությունը ծառայության մատուցում է: Այդ ծառայության առաջին շահառուն պետությունն ու քաղաքացիներն են: Կարող է տարօրինակ հնչել, բայց մեղադրյալին էլ պետք է որակյալ այդ ծառայությունը մատուցել, որովհետև մեղադրյալը իրավունքներից չի զրկվել, տուժողին և այդպես շարունակ: Հետևաբար՝ մենք այս գործընթացում պետք է սկզբունքային լինենք, և ինչքան որակյալ լինեն այս ծառայությունները, մեր փորձը դա է ցույց տվել, այնքան ավելի մեծ կլինեն պետական եկամուտները, որովհետև վերջին տարիներին մենք միլիարդներով պետական բյուջեի եկամուտներն ավելացրել ենք: Ինչի՞ արդյունքում: Նաև իմ այս նշած գործոնների արդյունքում:
Մենք ինչքան ուժեղացնենք պետական ծառայության սոցիալական երաշխիքների համակարգը, այնքան ավելի արդար սոցիալական միջավայր կունենանք, այնքան ավելի խոցելի խավերին կկարողանանք որակյալ ծառայություն մատուցել, որովհետև մեր աշխատանքն, ի վերջո, պարփակվում է պետություն-քաղաքացի-իրավակարգ-իրավունք-արդարություն եզրույթների մեջ: Ընդհանրապես, ընդունված է ասել, դասական տրամաբանությամբ այդպես է ասվում, որ պետությունը բռնության գործիք է, բայց մեր ընկալմամբ, պետությունն արդարության գործիք է: Որքան պետությունում կայացած է իրավակարգը, այնքան հաստատված է օրենքի առաջ հավասարության ինստիտուտը, որքան բարձր է նախաքննության որակը, որքան զարգացած է դատաիրավական համակարգը, այնքան մենք ունենք արդար պետություն: Սա մեր նպատակադրումն է՝ կառուցել մի միջավայր, որտեղ մարդիկ կարողանում են ապրել, ստեղծագործել, լինել երջանիկ և լինել ազատ:
Գիտեք, կարող է նաև թվալ, թե այս իմ նպատակադրումները և շեշտադրումներն ամենապատեհը չեն ընթացիկ ժամանակաշրջանի համար, մեր շուրջ տեղի ունեցող, բոլորիս հայտնի, անվտանգային մարտահրավերների պայմաններում, բայց ես հակառակն եմ կարծում, որ հատկապես նման իրավիճակներում մենք պետք է նման թեմաների անդրադառնանք, որպեսզի մեր ուղենիշները և նպատակադրումները ճիշտ ձևակերպենք: Որովեհտև այդ ռազմավարական նպատակներից, դրանց ձևակերպումից և արձանագրումից են կախված այն որոշումները, որոնք մենք այսօր կկայացնենք, ավելի ճիշտ՝ այդ որոշումների գնահատականը. Ճի՞շտ որոշում կայացրինք, թե՞ սխալ:
Ընդհանրապես՝ մեծ հաշվով, եթե մի քիչ էլ չափազանցնեք, ճիշտ և սխալ որոշում չկա: Կամ ավելի ճիշտ՝ ճիշտ և սխալ որոշումները գնահատվում են ըստ այն ռազմավարական հեռանկարային նպատակադրման, որ դու քո առաջ դնում ես: Այսինքն՝ որոշումը ինչ-որ ուղղությամբ գնալու որոշում է: Հետևաբար, ինչպե՞ս որոշել՝ տվյալ որոշումը ճիշտ է, թե սխալ: Կախված է նրանից, թե դու դեպի ուր ես ուզում գնալ, որովհետև եթե մի ուղղությամբ ես ուզում գնալ՝ կախված հեռանկարի կամ ռազմավարական նպատակի ընտրությունից, կարող է նույն որոշումը լինել ճիշտ կամ սխալ: Սա կարևոր արձանագրում է:
Մենք, գիտեք, պիտի արձանագրենք և ես վերջին շրջանում դրա մասին ավելի ու ավելի հաճախ եմ խոսում, իսկ ավելի ու ավելի հաճախ խոսում եմ, որովհետև ձևավորվել է ինձ համար համոզմունք դրա վերաբերյալ, որ մեր բոլոր գործողությունների հիմքում պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետությունը, պետությունը և պետական շահը, որովհետև պետական շահն այն բանաձևն է, որը ձևավորված է բոլոր հնարավոր շահերի հավաքագրումից՝ և՛ քաղաքացու, և՛ ժողովրդի, և՛ ինքնության, և՛ անցյալի, և՛ ապագայի: Ես կուզենայի, որ մենք կենտրոնանանք այս ուղղության, Հայաստանի Հարապետությունն ավելի ու ավելի կոնկրետ քաղաքական, պետական, միջազգային ինստիտուտ դարձնելու խնդրի վրա և այս հենքի վրա ապահովենք մեր պետության հարատևությունը: Այս իմաստով՝ կարևոր է մեր բոլոր պետական ինստիտուտների արդյունավետ աշխատանքը, այն սոցիալ-հոգեբանական կարգաբերումը, որով մենք աշխատում ենք:
Շատ կարևոր արձանագրում է, որ մենք պետք է չզլանանք ամեն օր սովորել: Բայց մենք պետք է չզլանանք ամեն օր սովորել մեր հաջողությունների, անհաջողությունների վրա և մենք պետք է լցված լինենք վճռականությամբ, որ Հայաստանի Հանրապետության հազարամյա ճակատագրի պատասխանատվություն է այսօր մեր ուսերին դրված: Մենք պետք է ուժ տանք իրար, որ այս պատասխանատու ճանապարհին մեր ծնկները չծալվեն: Համոզված եմ, որ մենք հստակ քայլերով կգնանք առաջ: Դրա համար մի բան է պետք է որոշել՝ հստակ ձևակերպել խնդիրը, թե մենք ինչ ենք ուզում: Իսկ մենք ուզում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի հզոր, ազատ, խաղաղ և երջանիկ պետություն:
Քննչական կոմիտեի հարգելի ծառայողներ, թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհավորել մասնագիտական օրվա առիթով և շնորհակալություն հայտնել կատարված աշխատանքի համար»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար վարչապետը Մխիթար Գոշի մեդալով է պարգևատրել Քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետ Ազատ Գևորգյանին, ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչության հատկապես կարևոր գործերով ավագ քննիչ Արմեն Հովհաննիսյանին:
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով է պարգևարտրել ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության Վարչության պետ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Հովհաննես Համբարյանին, նույն վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննիչ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Վարդան Բադալյանին, ինչպես նաև զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննիչ արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Արտակ Խաչատրյանին:

Prime Minister Nikol Pashinyan attended the solemn session dedicated to the day of the employee of the Investigative Committee.
The Prime Minister congratulated the Chairman of the RA Investigative Committee Argishti Kyaramyan and all the employees on the occasion of the professional day. According to Nikol Pashinyan, for 5 years now, on this day he has been visiting the Investigative Committee and each time he tries to find an answer to the question – what has changed in this period what are the changes directed at and what is the vector of the changes that are taking place?
“In general, this is a very important topic, as sometimes also due to a global events, we do not have the time, mood, desire to stop and take stock of what has changed, what kind of changes these are, what is the assessment of these changes.
I want to make some notes which, to be honest, are actually on an emotional level, I hope that during the possible discussions and debates after my statements, it will be possible to find out empirically how objective these emotional claims are. And I feel and see that, for example, in the Republic of Armenia, particularly in the field of responsibility of the Investigative Committee, in fact, the lion’s share of the preliminary investigation – 90% and more, from January 1, 2023, will be under the responsibility of the Investigative Committee. I think that in Armenia, sorry for the expression of that word, the institution of "trumped up cases" has either disappeared, or is on the verge of disappearing, or we are going that way, or we have made a lot of progress on that way, so that the mentioned "institute" is eradicated in Armenia. This is a logical and self-evident phenomenon in any self-respecting state.
But it should also be noted that we are very strong-minded in proceeding along this path, and today in the process of preliminary investigation in Armenia the fact is a key, a pillar, and the work takes place with the fact, around the fact. This is a very simple, maybe even unnecessary statement for the profession, but I think we should make this statement.
The next statement I want to make and my feeling and observation shows it, is as follows. in our country the preliminary investigation is becoming more and more fundamental, which derives from the previous points. This is also extremely important and I must also emphasize that an objective investigation does not mean, again, sorry for that word, a square-formed investigation, because sometimes there are compromises during and as a result of the investigation. But I want to emphasize that these are compromises that are provided by law. It is very important that they are legal, and perhaps the only purpose of these compromises is to protect the interests of the state and the public.
In this regard, I want to emphasize as well that in the result of the activity of the Investigative Committee and the change in the quality of the preliminary investigation, the active process of restoring the damages caused to the state and the public is very important. Of course, we are trying to solve this issue through more global institutional investments and reforms, but I would also like to emphasize this circumstance," said Nikol Pashinyan.
The Prime Minister added that investigations of cases related to the 44-day war are opening new layers. "If there is a usual investigation, the results and goals of which are usually the preservation of the rule of law, the equality of all people before the law, the investigation related to the 44-day war, I suppose, should add another layer to this process, which in fact, under normal conditions, has had nothing to do with the Investigative Committee and the preliminary investigation, or at least we have not often paid any attention to that point of view.
Those cases are important in terms of knowing ourselves, recognizing our problems, even delving into the layers of our socio-psychological sphere, facing and dealing with the foundations and theory of our state. And it is here that the investigation, that I said, should be much more fundamental, because the investigation of these cases will have a key and cornerstone significance on the further development of our state, because our country is obviously at an important crossroad․
In general, there is also a layer in the preliminary investigation of these cases, which we only deal with, so to speak, during noisy cases. It is very important, because the preliminary investigation, simply the investigation of criminal cases, gives a lot of information about ourselves, about our public relations, about state-society relations, about interests, nuances and quality, and this is also a very important function and I am happy to emphasize that we have reached those layers. This of course depends on what I said in the first part. When there is a fundamental investigation, when there is a determination to pursue the facts to the end, on the way of pursuing these facts, we make additional, perhaps unexpected for us discoveries about ourselves, about our history, about the activity of our state institutions, about the theories of the foundations of our state. And I want to highlight it today.
In general, yes, I must say, and I am even more convinced of this, that we see a continuous change in the quality of the work of the Investigative Committee. This is an important process that needs to be continuous. I have never said and I will not say, because it would not be correct to assume that the work of the Investigative Committee or any state body has reached some point from zero. No, it is inherently wrong to say such a thing, but it is very important that we, all the circles of our state, have the ambition of better quality work every day. Of course, it depends on numerous factors, especially in your case,: law, legal certainty, as lawyers like to say, is very important.
The legislative changes, as the Chairman of the Investigative Committee mentioned, are huge. A new Criminal Procedure Code has been adopted, which also brings with it new challenges, as any new law must be adapted, the systems must also be able to make the application as smooth as possible. In this regard, it is also important for us that, the employees of the state system, in general, the employees of the Investigative Committee have a strong system of social guarantees. This is our belief.
You know, I keep saying that in countries with such a social situation, when, for example, in the judicial system, in the investigative system, the issue of changes in salaries, social guarantees is raised, usually the reaction of general public is the following: instead of solving the socially problems of the vulnerable class, the problems of the, so to speak, conventionally speaking, elite are solved. But my conviction that we make such changes not for the beneficiaries of the salary, but for the citizens, for the people, deepens more and more, because after all, quality or poor quality investigation brings with it a better or worse quality of protection of citizens' rights.
We must constantly instill this understanding among our public that the public servant should have a proper salary, because the public servant provides a service to the citizen. By and large, a preliminary investigation is a service delivery. The first beneficiaries of this service are the state and citizens. It may sound strange, but the accused should also be provided with quality service, because the accused is not deprived of his rights. Therefore, we must be firm in this process, and the higher the quality of these services, our experience has shown, the greater the state revenues will be, because in recent years we have increased the state budget revenues by billions. As a result of what? Also as a result of these factors I mentioned.
The more we strengthen the system of social guarantees of public service, the fairer social environment we will have, the more we will be able to provide quality service to the most vulnerable classes, because our work is ultimately enclosed in the terms of state-citizen-legal system-law-justice. In general, it is accepted to say, according to classical logic, it is said that the state is an instrument of violence, but in our understanding, the state is an instrument of justice. In general, it is accepted to say, according to classical logic, it is said that the state is an instrument of violence, but in our understanding, the state is an instrument of justice. The more accomplished the legal system in the state is, the more perfect is the institution of equality before the law, the higher the quality of the preliminary investigation, the more developed the judicial system, the more fair state we have. This is our goal: to build an environment where people can live, create, be happy and free.
You know, it may also seem that these goals and emphasis of mine are not so relevant given the current period, in the conditions of the security challenges that are happening around us, known to all of us, but I think on the contrary, that especially in such situations, we should refer to such topics so that to be able to formulate the guidelines and objectives correctly. As the decisions we will make today, or rather, the assessment of those decisions depend on these strategic goals, their formulation and recording: did we make the right decision or a wrong one?
Generally speaking, if we exaggerate a bit, there is no right or wrong decision. Or rather, right and wrong decisions are evaluated according to the strategic goal you set before yourself. In other words, the decision is a decision to go in some direction. So how to decide whether the given decision is right or wrong? It depends on where you want to go, because if you want to go in one direction, depending on the choice of perspective or strategic goal, one and the same decision can be both - right or wrong. This is an important statement.
We have to record and I have been talking about it more and more often recently, and I am talking more and more often because I have formed a belief about it that all our actions should be based on the Republic of Armenia, the state and the state interest, because the state interest is the formula formed of the collection of all possible interests: the interests of the citizen, the people, the identity, the past, and the future. I would like us to focus on this direction, on the task of turning the Republic of Armenia into a more and more concrete political, state and international institution, and ensure the permanence of our state on this basis. In this sense, the effective work of all our state institutions, the socio-psychological regulation with which we work, is important.
It is a very important statement that we should not get tired of learning every day. We should not get tired of learning from our achievements and failures every day and we should be filled with the determination that the responsibility of the millennial destiny of the Republic of Armenia is placed on our shoulders today. We must give strength to each other so that our knees do not bend in this responsible way. I am sure that we will move forward with clear steps. For that, one thing needs to be decided: to clearly formulate the task of what we want. And we want the Republic of Armenia to be a powerful, free, peaceful and happy state.
Dear officers of the Investigative Committee, let me once again congratulate you on the occasion of the professional day and thank you for the work done," Prime Minister Pashinyan mentioned.
The Prime Minister awarded the Mkhitar Ghosh Medal to Azat Gevorgyan, head of General Department of Control over Activity of Territorial Investigative Departments of the Investigative Committee, Armen Hovhannisyan, Senior Investigator of the General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the General Military Investigative Department of the Investigative Committee, for their contribution to the strengthening of law and order.
Nikol Pashinyan also awarded commemorative medal of the Prime Minister of the Republic of Armenia to Hovhannes Hambaryan, first class councilor of justice head of the Department of Investigation of Crimes on Human Trafficking, against Sexual Immunity of Juveniles and Illegal Turnover of Drugs of General Investigative Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee, Vardan Badalyan, second class councilor of justice, investigator for particularly important cases of the same department, as well as Artak Khachatryan, second class councilor of justice, investigator for particularly important cases of the Department of Investigation of Particularly Important Cases of General Military Investigative Department.