Մեր բոլոր գործողությունների հիմքում պետք է լինի պետությունը և պետական շահը. Վարչապետը ներկա է գտնվել ՔԿ ծառայողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին (լուսանկարներ, տեսանյութ)
08.10.2022 15:27
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Վարչապետը շնորհավորել է ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանին և բոլոր ծառայողներին մասնագիտական օրվա առթիվ: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ արդեն 5 տարի այս օրն ինքն անպայման այցելում է ՔԿ ու ամեն անգամ փորձում պատասխան գտնել այն հարցին, իսկ ի՞նչ է փոխվել այս ընթացքում, դեպի ո՞ւր են ուղղված և ի՞նչ վեկտոր ունեն այն փոփոխությունները, որ տեղի են ունենում:
«Ընդհանրապես, սա շատ կարևոր թեմա է, որովհետև երբեմն նաև գլոբալ իրադարձության բերումով մենք ժամանակ, տրամադրություն, ցանկություն չենք ունենում կանգ առնելու և գույքագրելու, իսկ ի՞նչ է փոխվել, իսկ ինչպիսի՞ն են այդ փոփոխությունները, ինչպիսի՞ն է այդ փոփոխությունների գնահատականը:
Ուզում եմ մի քանի արձանագրում անել, որոնք, ճիշտն ասած, իրականում զգացական մակարդակի են, հույս ունեմ, որ իմ այս հայտարարություններից հետո հնարավոր քննարկումների, բանավեճերի ընթացքում նաև էմպիրիկ եղանակով հնարավոր կլինի պարզել, թե ինչքանով են այդ զգացական պնդումները նաև առարկայական: Իսկ ես զգում և տեսնում եմ, որ օրինակ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում, մասնավորապես, Քննչական կոմիտեի պատասխանատվության ոլորտում, ըստ էության, նախաքննության առյուծի բաժինը՝ 90 և ավելի տոկոսը, 2023 թվականի հունվարի 1-ից ավելի մեծ հատվածը կլինի Քննչական կոմիտեի պատասխանատվության տիրույթում: Մտածում եմ, որ Հայաստանում, ներողություն այդ բառի արտահայտության համար, «գործ սարքելու» ինստիտուտը կամ վերացել է, կամ վերացման եզրին է, կամ մենք գնում ենք այդ ճանապարհով, կամ շատ մեծ առաջընթաց ենք արձանագրել այդ ճանապարհին, որպեսզի այդ «ինստիտուտն» ընդհանրապես ՀՀ-ում գոյություն չունենա: Սա ինքնին տրամաբանական և ինքնին ենթադրելի մի երևույթ է՝ ցանկացած իրեն հարգող պետության մեջ:
Բայց նաև պետք է արձանագրել, որ մենք շատ սկզբունքային ենք այս ճանապարհով ընթանալիս, և այսօր Հայաստանում նախաքննության գործընթացում փաստն առանցք է, հենասյուն է, և աշխատանքը տեղի է ունենում փաստի հետ, փաստի շուրջ: Սա շատ պարզ, գուցե մասնագիտության համար նույնիսկ ավելորդ արձանագրում է, բայց կարծում եմ, որ այս արձանագրումը պետք է անենք:
Հաջորդ արձանագրումը, որ ուզում եմ անել և իմ զգացողությունն ու դիտարկումը դա է ցույց տալիս, հետևյալն է. մեր երկրում նախաքննությունը դառնում է ավելի ու ավելի սկզբունքային, որը նախորդ կետերից բխող է: Սա նույնպես չափազանց կարևոր է և պիտի ընդգծեմ նաև, որ սկզբունքային քննություն չի նշանակում, կրկին կներեք այդ բառի համար, քառակուսի քննություն, որովհետև երբեմն քննության ընթացքում և արդյունքում լինում են կոմպրոմիսներ: Բայց ուզում եմ ընդգծել, որ դրանք կոմպրոմիսներ են, որոնք նախատեսված են օրենքով: Սա շատ կարևոր է, իրավական են, օրինական են և այդ կոմպրոմիսների թերևս միակ նպատակը պետության և հանրության շահերի պաշտպանությունն է:
Այս առումով, նաև ուզում եմ ընդգծել, որ Քննչական կոմիտեի գործունեության, նախաքննության որակի փոփոխության արդյունքում նաև պետությանը և հանրությանը հասցված վնասների վերականգնման ակտիվ գործընթացն է շատ կարևոր: Իհարկե, մենք այս հարցը փորձում ենք լուծել ավելի գլոբալ ինստիտուցիոնալ ներդրումների, բարեփոխումների միջոցով, բայց այս հանգամանքը նույնպես կուզեի ընդգծել»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելել է, որ նոր շերտեր են բացում 44-օրա պատերազմի հետ կապված գործերի քննությունները: «Եթե կա սովորական նախաքննություն, որի արդյունքները և նպատակները սովորաբար իրավակարգի, օրենքի առաջ բոլոր մարդկանց հավասարության պահպանումն է, 44-օրյա պատերազմի հետ կապված նախաքննությունը, ենթադրում եմ, պիտի ևս մի շերտ ավելացնի այս գործընթացին, որ իրականում սովորական պայմաններում Քննչական կոմիտեի և նախաքննության հետ որևէ կապ չի ունեցել, կամ առնվազն այդ դիտանկյունին հաճախ չէ, որ որևէ ուշադրություն ենք դարձրել:
Այդ գործերը կարևոր են ինքներս մեզ ճանաչելու, մեր խնդիրները ճանաչելու, ընդհուպ մեր սոցիալ-հոգեբանական ոլորտի շերտերի մեջ խորամուխ լինելու, ընդհուպ մեր պետության հիմունքների և տեսությանն առերեսվելու և առնչվելու առումով: Եվ հենց այստեղ է, որ քննությունը, որ ասացի, պետք է շատ ավելի սկզբունքային լինի, որովհետև այս գործերի քննությունը մեր պետության հետագա զարգացման վրա ունենալու է առանցքային և անկյունաքարային նշանակություն, որովհետև մեր երկիրն ակնհայտորեն գտնվում է կարևորագույն մի հանգրվանում, կարևորագույն խաչմերուկում:
Ընդհանրապես, այս գործերի նախաքննության մեջ այդպիսի մի շերտ էլ կա, որին մենք առնչվում ենք միայն, այսպես ասած, աղմկոտ գործերի հետ: Դա շատ կարևոր է, որովհետև նախաքննությունը, մեծ հաշվով միայն քրեական գործերի քննությունը շատ մեծ տեղեկություն է տալիս մեր մասին, մեր հանրային հարաբերությունների մասին, պետություն-հանրություն հարաբերությունների մասին, պետության և հանրության հարաբերությունների, շահերի, նրբությունների և որակի մասին, և սա նույնպես շատ կարևոր գործառույթ է և ուրախությամբ պիտի ընդգծեմ, որ մենք հասել ենք այսպիսի շերտերի: Դա իհարկե կախված է իմ առաջին մասում ասվածի հետ: Երբ կա սկզբունքային քննություն, երբ կա վճռականություն՝ գնալ փաստերի հետևից մինչև վերջ, այդ փաստերի հետևից գնալու ճանապարհին մենք լրացուցիչ, գուցե մեզ համար անսպասելի բացահայտումներ ենք անում ինքներս մեր մասին, մեր պատմության մասին, մեր պետական ինստիտուտների գործունեության մասին, մեր պետության հիմունքների տեսությունների մասին: Եվ ես ուզում եմ այսօր ընդգծումն անել:
Ընդհանուր առմամբ պիտի, այո, ասեմ և սրանում ավելի շատ եմ համոզված, որ մենք տեսնում ենք Քննչական կոմիտեի աշխատանքի որակի շարունակական փոփոխություն: Սա կարևոր պրոցես է, որ պետք է տեղի ունենա միշտ: Ես երբեք չեմ ասել և չեմ ասի, որովհետև դա ճիշտ չի լինի, որ Քննչական կոմիտեի կամ որևէ պետական մարմնի աշխատանքը ենթադրենք զրոյից հասել է ինչ-որ մի կետի: Ոչ, այդպիսի բան ասելը ի բնե սխալ է, բայց շատ կարևոր է, որպեսզի մենք մեր աշխատանքում, մեր պետության բոլոր օղակներն ամեն օր ավելի որակյալ աշխատանքի ամբիցիա ունենանք: Իհարկե, սա կախված է բազմաթիվ իրողությունների հետ, մանավանդ ձեր դեպքում՝ օրենքի, ինչպես իրավաբանները սիրում են ասել, իրավական որոշակիությունը շատ կարևոր է:
Օրենսդրական փոփոխություննեը, ինչպես նշեց Քննչական կոմիտեի նախագահը, ոլորտում հսկայական են: Քրեական դատավարության նոր օրենսգիրք է ընդունվել, որն իր հետ բերում է նաև նոր մարտահրավերներ, որովհետև ցանկացած նոր օրենք պետք է ադապտացվի, համակարգերը նաև կարողանան կիրառությունը դարձնել հնարավորինս սահուն: Այս առումով՝ մեզ համար կարևոր է նաև, որ, ընդհանրապես, պետական համակարգի աշխատողները, Քննչական կոմիտեի աշխատողներն ունենան սոցիալական երաշխիքների ամուր համակարգ: Սա մեր հավատն է:
Գիտեք, ես շարունակաբար դա եմ ասում, որ սոցիալական այնպիսի իրավիճակում գտնվող երկրներում, երբ, օրինակ, դատական համակարգում, քննչական համակարգում աշխատավարձերի, սոցիալական երաշխիքների փոփոխությունների խնդիր է դրվում, սովորաբար լայն հանրության արձագանքը լինում է հետևյալը, որ էլի, այսպես ասած, փոխարենը սոցիալական անապահով խավի խնդիրները լուծվեն, լուծվում են, այսպես ասած, պայմանական ասած, վերնախավի խնդիրները: Բայց իմ համոզմունքը գնալով խորանում է, որ նման փոփոխություններ մենք անում ենք ոչ թե հենց աշխատավարձի շահառուների, այլ հենց այդ քաղաքացիների համար, մարդկանց համար, որովհետև, ի վերջո, որակյալ կամ անորակ նախաքննությունն իր հետ բերում է քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության ավելի լավ կամ ավելի վատ որակ:
Մենք այս գիտակցությունն անընդհատ պետք է մեր հանրության շրջանում սերմանենք, որ պետական ծառայողը պետք է պատշաճ վարձատրություն ունենա, որովհետև պետական ծառայողը ծառայություն է մատուցում քաղաքացուն: Մեծ հաշվով՝ նախաքննությունը ծառայության մատուցում է: Այդ ծառայության առաջին շահառուն պետությունն ու քաղաքացիներն են: Կարող է տարօրինակ հնչել, բայց մեղադրյալին էլ պետք է որակյալ այդ ծառայությունը մատուցել, որովհետև մեղադրյալը իրավունքներից չի զրկվել, տուժողին և այդպես շարունակ: Հետևաբար՝ մենք այս գործընթացում պետք է սկզբունքային լինենք, և ինչքան որակյալ լինեն այս ծառայությունները, մեր փորձը դա է ցույց տվել, այնքան ավելի մեծ կլինեն պետական եկամուտները, որովհետև վերջին տարիներին մենք միլիարդներով պետական բյուջեի եկամուտներն ավելացրել ենք: Ինչի՞ արդյունքում: Նաև իմ այս նշած գործոնների արդյունքում:
Մենք ինչքան ուժեղացնենք պետական ծառայության սոցիալական երաշխիքների համակարգը, այնքան ավելի արդար սոցիալական միջավայր կունենանք, այնքան ավելի խոցելի խավերին կկարողանանք որակյալ ծառայություն մատուցել, որովհետև մեր աշխատանքն, ի վերջո, պարփակվում է պետություն-քաղաքացի-իրավակարգ-իրավունք-արդարություն եզրույթների մեջ: Ընդհանրապես, ընդունված է ասել, դասական տրամաբանությամբ այդպես է ասվում, որ պետությունը բռնության գործիք է, բայց մեր ընկալմամբ, պետությունն արդարության գործիք է: Որքան պետությունում կայացած է իրավակարգը, այնքան հաստատված է օրենքի առաջ հավասարության ինստիտուտը, որքան բարձր է նախաքննության որակը, որքան զարգացած է դատաիրավական համակարգը, այնքան մենք ունենք արդար պետություն: Սա մեր նպատակադրումն է՝ կառուցել մի միջավայր, որտեղ մարդիկ կարողանում են ապրել, ստեղծագործել, լինել երջանիկ և լինել ազատ:
Գիտեք, կարող է նաև թվալ, թե այս իմ նպատակադրումները և շեշտադրումներն ամենապատեհը չեն ընթացիկ ժամանակաշրջանի համար, մեր շուրջ տեղի ունեցող, բոլորիս հայտնի, անվտանգային մարտահրավերների պայմաններում, բայց ես հակառակն եմ կարծում, որ հատկապես նման իրավիճակներում մենք պետք է նման թեմաների անդրադառնանք, որպեսզի մեր ուղենիշները և նպատակադրումները ճիշտ ձևակերպենք: Որովեհտև այդ ռազմավարական նպատակներից, դրանց ձևակերպումից և արձանագրումից են կախված այն որոշումները, որոնք մենք այսօր կկայացնենք, ավելի ճիշտ՝ այդ որոշումների գնահատականը. Ճի՞շտ որոշում կայացրինք, թե՞ սխալ:
Ընդհանրապես՝ մեծ հաշվով, եթե մի քիչ էլ չափազանցնեք, ճիշտ և սխալ որոշում չկա: Կամ ավելի ճիշտ՝ ճիշտ և սխալ որոշումները գնահատվում են ըստ այն ռազմավարական հեռանկարային նպատակադրման, որ դու քո առաջ դնում ես: Այսինքն՝ որոշումը ինչ-որ ուղղությամբ գնալու որոշում է: Հետևաբար, ինչպե՞ս որոշել՝ տվյալ որոշումը ճիշտ է, թե սխալ: Կախված է նրանից, թե դու դեպի ուր ես ուզում գնալ, որովհետև եթե մի ուղղությամբ ես ուզում գնալ՝ կախված հեռանկարի կամ ռազմավարական նպատակի ընտրությունից, կարող է նույն որոշումը լինել ճիշտ կամ սխալ: Սա կարևոր արձանագրում է:
Մենք, գիտեք, պիտի արձանագրենք և ես վերջին շրջանում դրա մասին ավելի ու ավելի հաճախ եմ խոսում, իսկ ավելի ու ավելի հաճախ խոսում եմ, որովհետև ձևավորվել է ինձ համար համոզմունք դրա վերաբերյալ, որ մեր բոլոր գործողությունների հիմքում պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետությունը, պետությունը և պետական շահը, որովհետև պետական շահն այն բանաձևն է, որը ձևավորված է բոլոր հնարավոր շահերի հավաքագրումից՝ և՛ քաղաքացու, և՛ ժողովրդի, և՛ ինքնության, և՛ անցյալի, և՛ ապագայի: Ես կուզենայի, որ մենք կենտրոնանանք այս ուղղության, Հայաստանի Հարապետությունն ավելի ու ավելի կոնկրետ քաղաքական, պետական, միջազգային ինստիտուտ դարձնելու խնդրի վրա և այս հենքի վրա ապահովենք մեր պետության հարատևությունը: Այս իմաստով՝ կարևոր է մեր բոլոր պետական ինստիտուտների արդյունավետ աշխատանքը, այն սոցիալ-հոգեբանական կարգաբերումը, որով մենք աշխատում ենք:
Շատ կարևոր արձանագրում է, որ մենք պետք է չզլանանք ամեն օր սովորել: Բայց մենք պետք է չզլանանք ամեն օր սովորել մեր հաջողությունների, անհաջողությունների վրա և մենք պետք է լցված լինենք վճռականությամբ, որ Հայաստանի Հանրապետության հազարամյա ճակատագրի պատասխանատվություն է այսօր մեր ուսերին դրված: Մենք պետք է ուժ տանք իրար, որ այս պատասխանատու ճանապարհին մեր ծնկները չծալվեն: Համոզված եմ, որ մենք հստակ քայլերով կգնանք առաջ: Դրա համար մի բան է պետք է որոշել՝ հստակ ձևակերպել խնդիրը, թե մենք ինչ ենք ուզում: Իսկ մենք ուզում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի հզոր, ազատ, խաղաղ և երջանիկ պետություն:
Քննչական կոմիտեի հարգելի ծառայողներ, թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհավորել մասնագիտական օրվա առիթով և շնորհակալություն հայտնել կատարված աշխատանքի համար»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար վարչապետը Մխիթար Գոշի մեդալով է պարգևատրել Քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետ Ազատ Գևորգյանին, ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչության հատկապես կարևոր գործերով ավագ քննիչ Արմեն Հովհաննիսյանին:
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով է պարգևարտրել ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության Վարչության պետ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Հովհաննես Համբարյանին, նույն վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննիչ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Վարդան Բադալյանին, ինչպես նաև զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննիչ արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Արտակ Խաչատրյանին:

В основе всех наших действий должны быть государство и государственный интерес: Премьер-министр присутствовал на торжественном заседании, посвященном Дню служащего СК (фото, видео)
08.10.2022 15:27
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на торжественном заседании, посвященном Дню служащего Следственного комитета.
Премьер-министр поздравил Председателя СК Аргишти Кярамяна и всех служащих с профессиональным праздником. По словам Никола Пашиняна, уже 5 лет в этот день он неизменно посещает СК и каждый раз пытается найти ответ на вопрос: а что изменилось за это время, куда он направлены и какой вектор имеют те изменения, которые происходят?
«Вообще, это очень важная тема, потому что иногда в связи с глобальными событиями у нас нет времени, настроения, желания остановиться и провести инвентаризацию, а что изменилось, а каковы эти изменения, какова оценка этих изменений?
Хочу делать констатацию некоторых фактов, которые, честно говоря, в действительности, находятся на эмоциональном уровне, надеюсь, что после этих моих заявлений в ходе возможных обсуждений, дебатов также эмпирическим путем можно будет выяснить, насколько эти эмоциональные утверждения предметны. А я чувствую и вижу, что, например, в Республике Армения, в частности, в сфере компетентности Следственного комитета, по сути, львиная доля предварительного следствия – 90 и более процентов, с 1 января 2023 года еще большая часть будет в сфере компетентности Следственного комитета. Думаю, что в Армении, извините за выражение этого слова, институт фабрикования дела либо исчез, либо находится на грани исчезновения, либо мы идем по этому пути, либо мы зафиксировали очень большой прогресс на этом пути, чтобы этот «институт» вообще не существовал в РА. Это само по себе логическое и само по себе предполагаемое явление в любом уважающем себя государстве.
Но также необходимо констатировать, что мы очень принципиальны в этом направлении, и сегодня в процессе предварительного следствия в Армении факт является стержнем, опорой, и работа происходит с фактом, вокруг факта. Это очень простая, может быть, даже ненужная констатация для профессии, но я думаю, что мы должны сделать эту констатацию. Следующую констатацию, которую я хочу сделать, и мое чувство и наблюдение показывают это, следующее: в нашей стране предварительное следствие становится все более принципиальным, что исходит из предыдущих пунктов. Это также чрезвычайно важно, и я должен подчеркнуть, что принципиальное расследование не означает, опять простите за это слово, квадратное расследование, потому что иногда в ходе и в результате расследования бывают компромиссы. Но хочу подчеркнуть, что это компромиссы, предусмотренные законом. Это очень важно, они правовые, законные, и, пожалуй, единственная цель этих компромиссов – защита интересов государства и общества.
В этой связи хочу также подчеркнуть, что в результате деятельности Следственного комитета, изменения качества предварительного следствия очень важен активный процесс восстановления ущерба, нанесенного государству и обществу. Конечно, мы пытаемся решить этот вопрос посредством более глобальных институциональных инвестиций, реформ, но я также хотел бы подчеркнуть это обстоятельство», - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр добавил, что новые пласты открываются в расследованиях по делам, связанным с 44-дневной войной. «Если есть обычное предварительное следствие, результаты и цели которого обычно заключаются в соблюдении правопорядка, равенства всех людей перед законом, предварительное следствие, связанное с 44-дневной войной, полагаю, должно добавить еще один пласт к этому процессу, что на самом деле в обычных условиях не имело никакого отношения к Следственному комитету и предварительному следствию, или, по крайней мере, мы не часто обращали на это внимание.
Эти дела важны в плане познания самих себя, признания наших проблем, вплоть до вникания в слои нашей социально-психологической сферы, вплоть до того, чтобы встать лицом к лицу с основами и теорией нашего государства. И именно здесь следствие, которое я сказал, должно быть более принципиальным, поскольку рассмотрение этих дел будет иметь ключевое и краеугольное значение для дальнейшего развития нашего государства, поскольку наша страна явно находится на важнейшем этапе, на важнейшем перекрестке.
Вообще, в предварительном следствии этих дел есть еще один пласт, с которым мы имеем дело только с, так сказать, нашумевшими делами. Это очень важно, потому что предварительное следствие, по большому счету, только расследование уголовных дел дает очень много информации о нас, о наших общественных отношениях, об отношениях государство-общество, об отношениях, интересах, нюансах и качестве государства и общества, и это также очень важная функция, и я с радостью должен подчеркнуть, что мы достигли таких слоев. Это, конечно, зависит от того, что я сказал в первой части. Когда есть принципиальное расследование, когда есть решимость идти за фактами до конца, на пути следования этим фактам мы дополнительно, возможно, делаем неожиданные для нас открытия о себе, о нашей истории, о деятельности наших государственных институтов, о теориях основ нашего государства. И я хочу сегодня это подчеркнуть.
В целом, должен сказать, да, и в этом я более уверен, что мы видим продолжительное изменение качества работы Следственного комитета. Это важный процесс, который должен происходить всегда. Я никогда не говорил и не буду говорить, что так как это не будет верно, что работа Следственного комитета или другого государственного органа предположим с ноля дошла до какого-то пункта. Нет, говорить такое неправильно, но очень важно, чтобы мы в своей работе, все звенья нашего государства каждый день имели амбиции к более качественной работе. Конечно, это зависит от множества реалий, особенно в вашем случае, как любят говорить юристы, юридическая определенность закона очень важна.
Законодательные изменения, как отметил Председатель Следственного комитета, огромны в этой сфере. Принят новый Уголовно-процессуальный кодекс, который приносит с собой и новые вызовы, поскольку любой новый закон должен быть адаптирован, системы должны суметь сделать применение максимально плавным. В этом плане для нас также важно, чтобы работники государственной системы, сотрудники Следственного комитета имели прочную систему социальных гарантий. Это наша вера.
Знаете, я постоянно говорю это, что в странах, находящихся в такой социальной ситуации, когда, например, в судебной системе, следственной системе ставится задача изменения зарплат, социальных гарантий, обычно реакция широкой общественности бывает следующей: вместо того, чтобы решить проблемы социально необеспеченного класса, решаются, так сказать, условно говоря, проблемы элиты. Но мое убеждение все более углубляется в то, что подобные изменения мы вносим не для самих бенефициаров зарплаты, а именно для этих граждан, для людей, потому что, в конце концов, качественное или некачественное предварительное следствие приводит к лучшему или худшему качеству защиты прав граждан.
Мы должны постоянно сеять это сознание в нашем обществе, что государственный служащий должен иметь надлежащее вознаграждение, потому что государственный служащий оказывает услугу гражданину. По большому счету, предварительное следствие предоставляет услуги. Первым бенефициаром этой услуги являются государство и граждане. Может показаться странным, но и обвиняемому нужно предоставлять эту качественную услугу, поскольку обвиняемый не лишился прав, потерпевшему и так далее. Следовательно, мы должны быть принципиальными в этом процессе, и чем качественнее будут эти услуги, как показал наш опыт, тем больше будут государственные доходы, потому что в последние годы мы увеличили доходы государственного бюджета на миллиарды. В результате чего? Также в результате этих факторов, о которых я указал.
Чем сильнее мы укрепим систему социальных гарантий государственной службы, тем более справедливой будет социальная среда, тем более уязвимым слоям мы сможем предоставлять качественную услугу, поскольку наша работа, в конце концов, заключена в терминах государство-гражданин-правопорядок-право-справедливость. В целом, принято говорить, что в классической логике так говорится, что государство – инструмент насилия, но в нашем понимании государство – инструмент справедливости. Чем более сложен правовой порядок в государстве, тем более утвержден институт равенства перед законом, чем выше качество предварительного следствия, чем развита судебно-правовая система, тем более у нас справедливое государство. Это наша цель – создать среду, в которой люди могут жить, творить, быть счастливыми и свободными.
Знаете, может также показаться, что эти мои цели и акценты не самые актуальные для текущего периода, в условиях, происходящих вокруг нас, известных всем, вызовов безопасности, но я считаю обратное, что особенно в подобных ситуациях мы должны обращаться к подобным темам, чтобы правильно сформулировать наши ориентиры и цели. Именно от этих стратегических целей, их формулировки и констатации зависят те решения, которые мы сегодня примем, вернее, оценка этих решений: приняли ли мы правильное решение или неправильное?
В общем, по большому счету, если вы еще немного преувеличите, нет правильного и неправильного решения. Или, скорее, правильные и неправильные решения оцениваются в соответствии со стратегической перспективной целью, которую Вы ставите перед собой. Следовательно, как определить, является ли данное решение правильным или неправильным. Зависит от того, куда Вы хотите пойти, потому что, если Вы хотите пойти в одном направлении, в зависимости от выбора точки зрения или стратегической цели, одно и то же решение может быть правильным или неправильным. Это важная констатация.
Мы, знаете, должны констатировать, и я в последнее время все чаще и чаще об этом говорю, а все чаще и чаще говорю, потому что для меня сформировалось убеждение в том, что в основе всех наших действий должны быть Республика Армения, государство и государственный интерес, потому что государственный интерес – это та формула, которая сформирована из сбора всех возможных интересов и гражданина, и народа, и идентичности, и прошлого, и будущего. Я хотел бы, чтобы мы сосредоточились на этом направлении, на вопросе превращения Республики Армения во все более конкретный политический, государственный, международный институт и на этой основе обеспечили долговечность нашего государства. В этом смысле важна эффективная работа всех наших государственных институтов, та социально-психологическая регуляция, с которой мы работаем.
Очень важная констатация, что мы не должны лениться учиться каждый день. Но мы не должны лениться учиться каждый день на наших успехах, неудачах, и мы должны быть полны решимости, что ответственность за тысячелетнюю судьбу Республики Армения возложена на наши плечи сегодня. Мы должны дать друг другу силы, чтобы наши колени не сгибались на этом ответственном пути. Я уверен, что мы пойдем вперед четкими шагами. Для этого нужно решить одно – четко сформулировать проблему того, чего мы хотим. А мы хотим, чтобы Республика Армения была мощным, свободным, мирным и счастливым государством.
Уважаемые служащие Следственного комитета, позвольте еще раз поздравить с профессиональным днем и поблагодарить за проделанную работу”,- отметил Премьер-министр Пашинян.
За вклад в укрепление правопорядка и законности Премьер-министр наградил медалью «Мхитара Гоша» Начальника Главного управления по контролю над деятельностью территориальных следственных управлений Следственного комитета Азата Геворгяна, Старшего следователя по особо важным делам Управления по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления СК Армена Оганнисяна.
Никол Пашинян наградил памятной медалью Премьер-министра РА Начальника Управления по расследованию преступлений против торговли людьми, сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотиков Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, советника юстиции первого класса Оганнеса Амбаряна, Следователя по особо важным делам того же управления, советника юстиции второго класса Вардана Бадаляна, а также Следователя по особо важным делам Управления по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления, советника юстиции второго класса Артака Хачатряна.