ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա.Քյարամյանի խոսքը Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա և համակարգի կազմավորման 7-րդ տարեդարձի կապակցությամբ տեղի ունեցած հանդիսավոր նիստի ընթացքում (տեսանյութ)
08.10.2021 19:51
Մեծարգո՛ վարչապետ,
ՀՀ ՔԿ արժանապատի՛վ ծառայողներ,
Ուրախ եմ ողջունել Ձեզ Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա և համակարգի կազմավորման 7-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այս օրը պատեհ առիթ է՝ ամփոփելու և արժևորելու Քննչական կոմիտեի արձանագրած ձեռքբերումները, գնահատելու կատարված աշխատանքը, ինչու ոչ՝ նաև անդրադարձ կատարելու բացթողումներին ու թերացումներին:
Այժմ, երբ հետադարձ հայացք ենք նետում 2020 թվականի սեպտեմբեր ամսից մինչ օրս ընկած ժամանակահատվածին՝ ակամայից առերեսվում ենք պատերազմական ծանրագույն օրերի հետ: Պատերազմական  իրադարձությունների տրամաբանությամբ պայմանավորված՝ Կոմիտեի քննիչներն այդ  օրերին և դրան հաջորդած ժամանակահատվածում աշխատել են աներևակայելի ծանրաբեռնվածության պայմաններում: Այդ ծանրաբեռնվածությունը շարունակվում է նաև այսօր, ինչը հետևանք է հարուցված քրեական գործերի մեծ թվի և դրանց նախաքննության կազմակերպման ու իրականացման առումով առկա օբյեկտիվ դժվարությունների: Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության 2020թ. սեպտեմբերի 27-ի որոշմամբ ՀՀ ողջ տարածքում հայտարարված ռազմական դրության ընթացքում կատարված զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված, ինչպես նաև ռազմական գործողություններին առնչվող այլ հանցագործությունների վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ստորաբաժանումների վարույթում հարուցվել և քննվել են 1558 քրեական գործեր՝ 12593 անձանց վերաբերյալ: Հիշյալ քրեական գործերով որպես մեղադրյալներ են ներգրավվել 724 անձինք, իրականացվել են մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, հարցաքննվել են 15.000-ից ավելի անձինք։
Հարգելի՛ քննիչներ, չեմ կարող հատուկ չընդգծել այդ ընթացքում ձեր կատարած աշխատանքի կարևորությունը։ Պատերազմի փորձությունն առիթ էր ապացուցելու, որ մենք կարող ենք դիմակայել ամենածանր դժվարություններին։ Եվ դուք՝ ՀՀ ՔԿ քննիչներդ, ապացուցեցիք, որ ունակ եք այդ բարդագույն իրավիճակում անգամ քննչական գործողություններ կատարել հրետակոծվող քաղաքներում, սահմռկեցուցիչ պայմաններում Ձեր մասնակցությունն ունենալ մեր հավերժ հերոսների մարմինների հայտնաբերման, անհատականացման, դատաբժշկական փորձաքննությունների իրականացման գործընթացներում։ Ավելին, նաև զենքը ձեռքին, խրամատում մասնակցեցիք Հայրենիքի պաշտպանությանը։ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմական գործողությունների ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեի բոլոր ստորաբաժանումներից, կամավորական հիմունքներով, զորակոչվել են 149 ծառայողներ. Կոմիտեի անձնակազմից կազմավորվել է հրաձգային գումարտակ, որը ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ համապատասխան կարգադրության համաձայն՝ մասնակցել է Հայրենիքի սահմանների պաշտպանությանը։
Այժմ դուք քննում եք պատերազմի ընթացքում զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերը։ Դուք ստանձնել եք այդ առաքելությունը՝ գիտակցելով, որ դա սոսկ ծառայություն, առավել ևս՝ աշխատանք չէ, այլ՝ անասելի պատասխանատվություն հասարակության և սերունդների առջև։ Լիարժեք նախաքննություն իրականացնելու անհրաժեշտությունից ելնելով՝ ներկայումս հիշյալ քրեական գործերը, նույնական հանցագործությունների և նման փաստական հանգամանքների հիմքով, միավորվել են ըստ պաշտպանական շրջանների և պատերազմի ընթացքում մշակված ու իրագործված ռազմական օպերացիաների, և դրանց նախաքննությունն իրականացնում է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունը։ Մենք գիտակցում ենք, որ հանրությունն ակնկալիք ունի պատերազմում պարտություն կրելու պատճառների, պարտությանը նպաստած հանգամանքների և մեղավոր անձանց բացահայտման հարցում և մենք ի զորու ենք ապահովելու հիշյալ քրեական գործերով բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննություն։
Դրա հետ մեկտեղ Կոմիտեի հիշյալ վարչությունում շարունակվում է Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, խաղաղության, մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված և պատերազմական այլ հանցագործություններ կատարելու փաստերի առթիվ 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին հարուցված քրեական  գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում քննության առարկա են հանդիսացել Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու, Արցախի մշակութային և հոգևոր ժառանգություն համարվող պատմական հուշարձանները, արվեստի գործերը, եկեղեցիները հարձակման օբյեկտ դարձնելու և հարձակման հետևանքով դրանց մեծ վնաս պատճառելու, հակառակորդի կողմից արգելված զինատեսակներ կիրառելու,  ինչպես նաև այլազգի վարձկանների և միջազգային  ահաբեկչական խմբավորումների ներգրավման, միջազգային ահաբեկչության ֆինանսավորման, Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների կողմից հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ միջազգային մարդասիրական իրավունքի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու դեպքերը:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության թվով 31 քաղաքացիների, այդ թվում՝ ագրեսիայի ակտում ներգրավված ահաբեկչական խմբավորումներից մեկի պարագլխին վարձկանության, միջազգային ահաբեկչության, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու համար որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը և հայտարարվել է միջազգային հետախուզում: Հիշյալ քրեական գործով որոշում է կայացվել ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհված 3788 անձի որպես տուժող ճանաչելու մասին: Քննություն է իրականացվում 224 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը պարզելու ուղղությամբ: Քննության առարկա են դարձվել նաև Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողների կողմից հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց գերեվարման բոլոր դեպքերը, որոնց ուղղությամբ վարույթն իրականացնող մարմինը համագործակցում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի, այլ միջազգային կառույցների, տարբեր պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ:
Կարևոր է անդրադարձ կատարել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում տիրող հետպատերազմական իրողություններին, երբ ողջ հանրությունը գտնվում էր հոգեբանական բարդ իրավիճակում և հասարակության մեջ, ատելության խոսք տարածելով, փորձեր էին արվում արհեստական հուզումներ առաջացնել։ Հետպատերազմական զարգացումների արդյունքում առաջ եկած ներքաղաքական լարվածությունը, երկրում հանիրավի գեներացվող ատելության ու անհանդուրժողականության մթնոլորտը որոշակի դժվարություններ հարուցեցին պետական կառավարման և իրավապահ համակարգի, այդ թվում նաև՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի բնականոն աշխատանքի ապահովման առումով: Հարգելի՛ քննիչներ, այդ պայմաներում ևս դուք ձեզ դրսևորեցիք որպես արհեստավարժ ծառայողներ՝ ցուցաբերելուվ կամք և զսպվածություն։ Քիչ չէին դեպքերը, երբ ձեզ թիրախավորեցին, հանիրավի պիտակավորեցին, սակայն դուք տուրք չտվեցիք այդ ամենին՝ շարունակելով անխոնջ ծառայել Հայրենիքին։ Չնայած նշված իրողություններին՝ իրավապահ համակարգի մեր գործընկերների հետ համատեղ կարողացանք պատվախնդրորեն հաղթահարել ստեղծված իրավիճակը, և ուժերի գերագույն լարումով ու բարձր կազմակերպվածությամբ կատարեցինք և շարունակում ենք կատարել մեր ծառայողական պարտականությունները։
Հարկ եմ համարում անդրադառնալ նաև 2021 թվականին տեղի ունեցած մեկ այլ կարևոր իրադարձության ևս՝  խոսքը վերաբերում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին։ Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումները ծավալուն աշխատանք են կատարել նաև ընթացիկ տարվա հունիսի 20-ի համապետական ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման գործընթացում արձանագրված հանցավոր իրավախախտումների դեպքերի բացահայտման և հարուցված քրեական գործերով նախաքննության իրականացման ուղղությամբ:
Հանրապետությունում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում ընտրական իրավախախտումների դեպքերով նախապատրաստվել են 177 նյութեր, որոնցից 23-ով հարուցվել են քրեական գործեր։
Եվ վերջապես անհրաժեշտ է անդրադառնալ այն հանգամանքին, որ նույնիսկ համավարակի պայմաններում ՔԿ-ն մեծածավալ քրեական գործերով ապահովել է պատշաճ նախաքննության իրականացում։ 2021թ. 1-ին կիսամյակում Կոմիտեի՝ քննություն իրականացնող ստորաբաժանումներն աշխատել են աննախադեպ ծանրաբեռնվածությամբ: Բավական է նշել, որ հանրապետությունում նախաքննություն իրականացնելու իրավասությամբ օժտված քննչական մարմինների վարույթում քննված քրեական գործերի շուրջ 93,3 %-ը քննվել է Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների վարույթում: Համակարգի քննիչների կողմից քննված քրեական գործերի թիվը, նախորդ  հաշվետու ժամանակաշրջանի համեմատ, աճել է գրեթե մեկ երրորդով: 2021թ. 9 ամիսների ընթացքում ՀՀ ՔԿ մարմինների վարույթում ընդհանուր առմամբ քննվել է 32814 քրեական գործ:
Մինչդատական քրեական վարույթի կազմակերպման և իրականացման ուղղությամբ համակարգի մարմինների արձանագրած արդյունքներին հնարավոր է եղել հասնել համակարգի ծառայողների բարձր մասնագիտական պատրաստվածության, նվիրումի, համակարգի կոլեկտիվ ջանքերի՝ արդյունավետ մեկտեղման շնորհիվ: Այսօր էլ Կոմիտեի գործունեության արդյունավետության հիմնական գրավականը շարունակում են մնալ արհեստավարժ ու բարձր պատասխանատվությամբ իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող քննիչները: Շարունակելու ենք համակարգը նման որակներով օժտված բարձրակարգ կադրերով համալրելու քաղաքականությունը՝ կիրառելով քննչական ծառայության կայունության, քննիչներին ներկայացվող պահանջների միասնականության, նրանց իրավական և սոցիալական պաշտպանության սկզբունքները: Հետևողական քայլերով հասնելու ենք քննիչի դատավարական ինքնուրույնության և անկախության լիարժեք ապահովմանը, քննիչի կողմից իր բարդ աշխատանքն անխոչընդոտ իրականացնելու համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծմանը: Միաժամանակ, հետևողական ենք լինելու մեր շարքերի անաղարտությունն ապահովելու, տարիների ընթացքում ձեռք բերած հաջողությունները բազմապատկելու հարցում, ինչի կապակցությամբ ցանկանում եմ հիշեցնել, որ Կոմիտեի ծառայողներին ներկայացվող պահանջների նշաձողը շարունակում է մնալ բարձր, պահանջները՝ խիստ, և որևէ մեկի կողմից իր կոչմանն անհարիր արարք կատարելը չի մնալու անարձագանք:
Գիտակցելով քննիչի մասնագիտության կարևորությունը՝ համակարգի յուրաքանչյուր ծառայող իր ամենօրյա պարտականությունները պետք է կատարի՝ մերժելով իր գործելաոճի հանրային ընկալման առումով անընդունելի դրսևորումները, հիմնվելով համակարգի լավագույն ավանդույթների վրա: Հպարտանալու ենք այն քննիչներով, ովքեր համարժեք են ընկալում այս իրողությունները, որոնց համար օրենքին անմնացորդ ծառայելը, գործին նվիրվածությունը և պետական մտածողությունը ոչ թե սոսկ խոսքեր են, այլ՝ ամենօրյա աշխատանքի ուղենիշներ:
Հարգելի՛ գործընկերներ,
Ամփոփելով խոսքս՝ ցանկանում եմ արձանագրել, որ քննչական կոմիտեն հաստատապես կանգնած է մեր երկրում օրինականության հաստատման և իրավակարգի ամրապնդման, օրենքի առաջ բոլորի հավասարության համընդհանուր ընկալման արմատավորման դիրքերում: Բոլորս շատ լավ հիշում ենք, որ ամիսներ առաջ Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետը նույն այս սրահում հնչեցրեց մի միտք, որ Քննչական կոմիտեից ակնկալում է ավելի արդյունավետ ու վճռական գործողություններ և մենք հետևողական ջանքեր պետք է գործադրենք ակնկալվող այդ արդյունքին լիարժեքորեն հասնելու համար:
Հավաստիացնում եմ, որ ունենք բավարար ներուժ մեր լիազորություններն անկաշկանդ իրականացնելու համար և լի ենք վճռականությամբ հետևողական քայլեր ձեռնարկելու մինչդատական քրեական վարույթի արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ:
Հարգելի՛ քննիչներ, պատիվ ունեմ Հայրենիքի համար այս կարևոր ու վճռորոշ ժամանակահատվածում ձեր կողքին ծառայել։ Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ, և թո՛ղ Աստված պահապան լինի մեր ժողովրդին, մեր պետականությանը և ՀՀ քննչական կոմիտեին։

Многоуважаемый премьер-министр,
Рад приветствовать Вас в связи с днем служащего Следственного комитета и 7-ой годовщиной формирования системы.
В этот день – удобный повод для подведения итогов и оценки достижения Следственного комитета, оценить проделанную работу, а также, почему бы и нет, ссылаться на упущения.
Сейчас, когда мы оглядываемся назад на период с сентября 2020 года по сей день, невольно сталкиваемся с тяжелейшими военными днями. В связи с логикой военных событий следователи Комитета в те дни и в последующие дни работали в условиях невообразимой нагрузки. Эта нагрузка продолжается и сегодня, что является следствием большого числа возбужденных уголовных дел и объективных трудностей по поводу организации и осуществления их предварительного следствия. В производстве подразделений Главного военного следственного управления Следственного комитета РА было возбуждено и расследовано 1558 уголовных дел о 12593 лицах относительно развязанной Азербайджаном войны, преступлений против порядка военной службы, совершенных в ходе военного положения, объявленного по решению от 27 сентября 2020 года правительством РА на всей территории Республики Армения, а также других преступлений, связанных с военными действиями. По упомянутым уголовным делам в качестве обвиняемых были привлечены 724 лица, осуществлялись крупномасштабные следственные и иные процессуальные действия, допрошены более 15.000 лиц.
Уважаемые следователи, не могу особо не подчеркнуть важность проделанной вами за это время работы. Испытание войны стало поводом доказать, что мы можем противостоять самым тяжелым трудностям. И Вы, следователи СК РА, доказали, что способны даже в этой сложнейшей ситуации провести следственные действия в обстреливаемых городах, в ужасающих условиях принять участие в процессах обнаружения, персонализации тел наших вечных героев, проведения судебно-медицинских экспертиз. Более того, с оружием в руках, в окопах Вы участвовали в защите Родины. В ходе развязанных Азербайджаном военных действий из всех подразделений Следственного комитета РА на добровольной основе были призваны 149 служащих. Из состава комитета сформирован стрелковый батальон, который, согласно соответствующему распоряжению Генштаба ВС РА, участвовал в защите границ Родины.
Сейчас Вы расследуете уголовные дела о преступлениях против порядка военной службы во время войны. Вы взяли на себя эту миссию, осознавая, что это не просто служба, тем более работа, а невыразимая ответственность перед обществом и поколениями. Исходя из необходимости проведения полного предварительного следствия, в настоящее время указанные уголовные дела, на основе идентичных преступлений и подобных фактических обстоятельств, объединены по районам обороны и разработанным, осуществленным в ходе войны военным операциям, и предварительное следствие по ним осуществляется Управлением по расследованию особо важных дел ГВСУ СК РА. Мы осознаем, что общество ожидает раскрытия причин поражения в войне, способствовавших поражению обстоятельств и виновных лиц, и мы в состоянии обеспечить всестороннее, полное и объективное расследование по упомянутым уголовным делам.
Вместе с тем в упомянутом управлении комитета продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному 29 сентября 2020 года по фактам развязывания и ведения военно-политическим руководством Азербайджанской Республики агрессивной войны против Республики Арцах, совершения преступлений против мира, безопасности человечества и других военных преступлений, в рамках которого предметом расследования являлось превращение гражданского населения мирных населенных пунктов Республики Арцах в мишень систематизированных, преднамеренных и целенаправленных атак, превращения исторических памятников, произведений искусства, церквей, считающихся культурным и духовным наследием Арцаха в объект нападения и причинение большого ущерба вследствие нападения, применение противником запрещенного оружия, а также привлечение иностранных наемников и международных террористических группировок, финансирование международного терроризма, совершение военнослужащими ВС Азербайджана действий, считающихся серьезными нарушениями международного гуманитарного права в отношении армянских военнослужащих и гражданских лиц.
Органом, осуществляющим производство, принято постановление о привлечении 31 граждан Сирийской Арабской Республики, в том числе главаря одной из террористических группировок, вовлеченных в акт агрессии, в качестве обвиняемого за наемничество, международный терроризм, совершение действий, считающихся серьезными нарушениями норм международного гуманитарного права. В отношении них в качестве меры пресечения был избран арест, и объявлен розыск. По данному уголовному делу принято решение о признании 3788 погибших в ходе военных действий лиц потерпевшими. Ведется следствие для выяснения местонахождения 224 военнослужащих и 22 гражданских лиц. Предметом расследования также стали все случаи попадания в плен армянских военнослужащих и гражданских лиц военнослужащими Вооруженных Сил Азербайджанской Республики, по которым орган, осуществляющий производство, сотрудничает с армянским офисом международного комитета Красного Креста, другими международными структурами, дипломатическими представительствами различных государств.
Важно также затронуть царящие в Республике Армения послевоенные события, когда все общество находилось в сложной психологической ситуации и в обществе, распространяя слово ненависти, предпринимались попытки вызвать искусственные волнения. Возникшая в результате послевоенных развитий внутриполитическая напряженность, несправедливо генерируемая в стране атмосфера ненависти и нетерпимости вызвали определенные трудности в плане государственного правления и правоохранительной системы, в том числе и обеспечения нормальной работы Следственного комитета РА. Уважаемые следователи, в этих условиях Вы проявили себя как профессиональные служащие, проявили волю и сдержанность. Было немало случаев, когда Вас сделали мишенью, несправедливо навешивали ярлыки, однако Вы не поддались всему этому, продолжая неутомимо служить Родине. Несмотря на отмеченные события, совместно с нашими коллегами из правоохранительной системы сумели с честью преодолеть сложившуюся ситуацию, и с высшим напряжением сил и высокой организованностью выполнили и продолжаем выполнять свои служебные обязанности.
Считаю необходимым также затронуть еще одно важное событие, произошедшее в 2021 году, речь идет о внеочередных парламентских выборах. Подразделения Следственного комитета провели масштабную работу также по выявлению случаев преступных правонарушений, зафиксированных в процессе подготовки и проведения общегосударственных выборов 20 июня текущего года, и осуществлению предварительного следствия по возбужденным уголовным делам.
В ходе состоявшихся в республике внеочередных парламентских выборов по случаям избирательных правонарушений были подготовлены 177 материалов, по 23 из которых возбуждены уголовные дела.
И, наконец, необходимо ссылаться на то обстоятельство, что даже в условиях эпидемии Следственный комитет обеспечил проведение надлежащего предварительного следствия по крупномасштабным уголовным делам. В первом полугодии 2021г. подразделения Комитета, проводящие расследование, работали с беспрецедентной нагрузкой. Достаточно отметить, что 93,3% уголовных дел, расследованных в производстве следственных органов, наделенных полномочиями на проведение предварительного следствия в республике, были рассмотрены в производстве подразделений Следственного комитета. Число уголовных дел, расследованных следователями системы, выросло почти на треть по сравнению с предыдущим отчетным периодом. В течение 9 месяцев 2021г. в производстве органов СК РА в общей сложности расследовано 32814 уголовных дел.
Результатов, зафиксированных органами системы в направлении организации и осуществления досудебного уголовного производства удалось достичь благодаря эффективного совмещения высокой профессиональной готовности, преданности, коллективных усилий системы. И сегодня основным залогом эффективности деятельности комитета продолжают оставаться профессиональные, с высокой ответственностью следователи, выполняющие свои служебные обязанности. Мы продолжим политику комплектования системы высококлассными кадрами, наделенными подобными качествами, применяя принципы стабильности следственной службы, единства требований, предъявляемых к следователям, их правовой и социальной защиты. Последовательными шагами мы достигнем полноценного обеспечения процессуальной самостоятельности и независимости следователя, создания необходимых условий для беспрепятственного осуществления следователем своей сложной работы. В то же время, мы будем последовательны в вопросе обеспечения безупречности наших рядов, умножения достигнутых за эти годы успехов, в связи с чем хочу напомнить, что планка требований, предъявляемых служащим комитета, продолжает оставаться высокой, строгой, и совершение кем-либо не подобающего его званию деяния не останется без ответа. Осознавая важность профессии следователя, каждый служащий системы должен выполнять свои повседневные обязанности, отвергая неприемлемые проявления своего стиля работы в плане общественного восприятия, основываясь на лучших традициях системы. Будем гордиться теми следователями, которые адекватно воспринимают эти события, для которых беспредельное служение закону, преданность делу и государственное мышление – не просто слова, а ориентиры ежедневной работы.
Подводя итоги, хочу констатировать, что Следственный комитет твердо стоит на позициях установления в нашей стране законности и укрепления правопорядка, укоренения всеобщего восприятия равенства всех перед законом. Мы все очень хорошо помним, что несколько месяцев назад Премьер-министр Республики Армения в этом же зале озвучил мысль о том, что ожидает от Следственного комитета более эффективных и решительных действий, и мы должны приложить последовательные усилия для полноценного достижения ожидаемого результата. Заверяю, что у нас есть достаточный потенциал для непринужденной реализации наших полномочий, и мы полны решимости предпринять последовательные шаги по повышению эффективности досудебного уголовного производства.
Уважаемые следователи, имею честь служить с вами в этот важный и решающий для Родины период.
Еще раз поздравляю Вас с профессиональным праздником, и пусть Бог хранит наш народ, нашу государственность и Следственный комитет РА.