Մեղադրանք է առաջադրվել՝ համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ հափշտակություն կատարելու և փողերի լվացման համար
19.03.2019 16:48
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ խոշոր չափերով հափշտակություններ կատարելու և փողերի լվացման դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողություններ, այդ թվում՝ մի շարք հարցումեր են կատարվել և ստացվել ՌԴ-ում գտնվող ընկերություններից:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ 2017թ. ապրիլի 7-ից 2018թ. մարտի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում Կապան քաղաքի երկու բնակիչներ՝ ծնված 1988 թվականին, տարբեր կայքերից վարձակալել են «sms» հաղորդագրություններ ստանալու համար նախատեսված, մեկանգամյա օգտագործման վիրտուալ հեռախոսահամարներ, որոնց միջոցով ՀՀ-ում և ՌԴ-ում գործող էլեկտրոնային դրամավճարային համակարգերում գրանցել են մտացածին անձանց տվյալներով դրամապանակների հաշիվներ, իսկ համացանցի «ok.ru» կայքում՝ անհատական էջեր, որոնք նմանեցրել են նույն կայքի տարբեր օգտատերերի իրական էջերին՝ ներբեռնելով իրական էջերի լուսանկարները և անձնական տվյալները:
Վերոհիշյալ նմանակ էջերի միջոցով, իրական էջերի օգտատերերի անունից, նամակագրություն են վարել վերջիններիս էջերի «ընկերներ» բաժնում գրանցված անձանց հետ և նրանց քարտային հաշվներից գումարներ հափշտակելու նպատակով, խաբեությամբ, քարտային հաշիվներին գումարներ փոխանցելու պատրվակով, խնդրել և ստացել են նրանց կամ նրանց մտերիմների բանկային քարտերի տվյալները՝ քարտային վավերապայմանները, ինչպես նաև՝ դրամական փոխանցումների հաստատման նպատակով քարտային հաշիվներին կցված հեռախոսահամարներին ուղարկված գաղտնաբառերը, որի արդյունքում հնարավորություն են ստացել կառավարել քարտային հաշիվները՝  ելքագրել և մուտքագրել գումարներ:
Ձեռք բերված հիշյալ տվյալներն օգտագործելով՝ նրանք քարտապանների քարտային հաշիվներից ելքագրել ու հափշտակել են խոշոր չափերով գումարներ՝ դրանք փոխանցելով ՀՀ-ում գտնվող «ԻԴՐԱՄ»-ի դրամավճարային համակարգում նախապես գրանցած իրենց հաշիվներին:
Այնուհետև, հափշտակած գումարներն օրինականացնելու՝ դրանց հանցավոր ծագումն ու տեղաշարժը թաքցնելու նպատակով, այդ գումարներն «ԻԴՐԱՄ» հաշիվներից մի քանի անգամ փոխանցել են իրենց կողմից կառավարվող այլ քարտային հաշիվների և «ԻԴՐԱՄ» հաշիվների, ապա՝ ՌԴ-ում գտնվող «ՔԻՎԻ ԲԱՆԿ» ընկերության դրամավճարային համակարգում գրանցած հաշիվներին, որի արդյունքում գումարների արժույթը ՀՀ դրամից փոխարկվել է ՌԴ ռուբլու:
Բացի այդ, 31-ամյա տղամարդը հափշտակած գումարների օրինականացման նպատակով դրանց փոխանցումն ու փոխարկումն իրականացրել է նաև այն քարտապանների միջոցով, որոնց քարտային հաշիվներին գումարներ չեն եղել. մասնավորապես՝ նրանց քարտային հաշիվներին է փոխանցել հափշտակած գումարները և խնդրել է դրանք կանխիկացնել ու վճարային տերմինալների միջոցով փոխանցել իր «ՔԻՎԻ» հաշիվներին:
Քննությամբ պարզվել է, որ 31-ամյա կինը 2017թ. ապրիլի 7-ից նոյեմբերի 21-ն ընկած ժամանակահատվածում թվով վեց քաղաքացիների քարտային հաշիվներից հափշտակել է խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 1.742.540 ՀՀ դրամ գումար, իսկ 31-ամյա տղամարդը՝ 2017թ. հոկտեմբերի 2-ից 2018թ. մարտի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում թվով հինգ քաղաքացիների քարտային հաշիվներից հափշտակել է խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 1.797.910 ՀՀ դրամ գումար, որոնք նրանց կողմից օրինականացվել և դրանից հետո փոխանցվել են իրենց կողմից օգտագործվող քարտային հաշվիներին:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 31-ամյա տղամարդուն և կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 190-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան:

Charge Pressed for Theft Committed by Means of Computer and Money Laundering
Preliminary investigation of the criminal case initiated on theft in large amount committed by means of computer and money laundering was completed in the Department of Investigation of Corruption-Related Crimes, Crimes against Property and Cybercrimes of General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee. Charge was pressed against two persons.
During preliminary investigation investigatory and procedural actions of great volume were conducted, queries were sent to companies located in the Russian Federation and answers were received.
Pursuant to data obtained through investigation from April 7, 2017 to March 12, 2018 two residents of Kapan town, born in 1988, rented virtual phone numbers for disposable use from several sites planned to get “sms” messages and registered wallet accounts with data of imaginary persons in electronic payment systems operating in the Republic of Armenia and the Russian Federation, as well as personal pages in the site “ok.ru” which were made like real pages of several users of the same site downloading the photos and personal data of real pages.
Through the mentioned pages in the name of real users they had correspondence with persons registered in the section “friends” of the pages and with the purpose of swindling money from their card accounts, under the pretext of transferring money to their card accounts they asked and received the data of their bank cards, as well as the pin codes sent to the phone numbers attached to the card accounts to confirm the money transfer. As a result, they had an opportunity to manage the bank accounts - to withdraw and enter money.
Using the mentioned obtained data they withdrew and swindled money in large amount from card holders' accounts transferring them to their accounts formerly registered in eDRAM payment system in Armenia.
Then in order to legitimize the swindled money – to conceal their criminal source they transferred the money from e DRAM accounts to other card accounts managed by them then to the accounts registered in payment system of «Kiwi Bank» company located in the RF in the result of which currency of AMD was converted into RF rubble.
Besides, in order to legitimize the swindled money 31 year-old man carried out their transfer and convert through other card holders, as well. Particularly, he transferred the swindled money to their card accounts and asked them to cash it and transfer to his «Kiwi» accounts through payment terminals.
Through investigation it was found out that from April 7 to November 21, 2017 31 year-old woman swindled money in large amount - 1.742.540 AMD in total from card accounts of six citizens. From October 2, 2017 to March 12, 2018 31 year-old man swindled money in large amount - 1.797.910 AMD in total from card accounts of five citizens which was legitimized by them and transferred to the card accounts used by them.
On the base of the obtained evidence charge was pressed against 31 year-old man and woman according to the Point 2 of the Part 2 of the Article 181 and the Part 1 of the Article 190 of RA Criminal Code. Signature not to leave was chosen as a pretrial measure against them.