Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության գործի շրջանակներում բացահայտվել է պատվիրված սպանության դեպք. երկու անձ կալանավորվել է. ևս մեկ անձի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում (լուսանկար)
05.03.2019 14:43
ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ 2018թ. մարտի 8-ին արձանագրված Սպիտակ քաղաքի բնակիչ Է.Գյուլազյանի մահը` թմրամիջոցների գերդոզավորմամբ որպես դժբախտ պատահար ձևացնելու եղանակով վերջինիս սպանության դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ. փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ սպանությունը եղել է պատվիրված. 2 անձ կալանավորվել է:
2018թ. մարտի 8-ին Շիրակի մարզի Ազատան գյուղից դեպի Արևիկ գյուղ տանող ճանապարհին հայտնաբերվել էր Սպիտակ քաղաքի՝ 1983թ. ծնված բնակիչ Է.Գյուլազյանի դին. դիակի դատաբժշկական փորձաքննությամբ պարզվել էր, որ նրա մահը վրա է հասել արտածին նյութով սուր թունավորումից, որի կազմում եղել են «մեթամֆետամին» և կանաբինոիդների խմբին պատկանող թմրալկալոիդներ:
Դեպքից ամիսներ անց, այլ քրեական գործերի շրջանակներում, պարզվել են հիշյալ դեպքին առնչվող նոր հանգամանքներ:
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի, նույն վարչական շրջանների դատախազության և ՀՀ ոստիկանության Էրեբունու բաժնի աշխատակիցների կողմից համատեղ ձեռնարկված բազմաթիվ անհետաձգելի քննչական գործողությունների և մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Սպիտակ քաղաքի բնակիչը ոչ թե մահացել է թմրամիջոցի գերդոզավորման արդյունքում, այլ դարձել է սպանության զոհ, որն իրագործվել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի նախկին դատապարտյալի պատվերով։
Այսպես՝ 2019թ. փետրվարին թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում պարզվել է, որ ՔԿՀ-ի կալանավորը՝  ծնված 1974թ. թվականին, ով մեղադրվում էր մարդու առևանգման համար և ում վերաբերյալ քրեական գործն այդ պահին գտնվել է դատաքննության փուլում, վրեժի շարժառիթով իր խցակցին՝ 1995թ. ծնված երիտասարդին, պատվիրել է հիշյալ գործով տուժող, Սպիտակ քաղաքի՝ 1983թ. ծնված Է.Գյուլազյանի սպանությունը՝ մեծ չափաբաժնով թմրանյութ ներարկելու ու թմրանյութային գերդոզավորման իմիտացիա ստեղծելու եղանակով:
Վերջինիս սպանությունը պատվիրելու համար նախատեսված վարձավճարի՝ 10 000 ԱՄՆ դոլարի շուրջ համաձայնության գալուց հետո, 23-ամյա խցակիցը քրեակատարողական հիմնարկից կապ է հաստատել 1995թ. ծնված իր ծանոթուհու հետ և ստացել սպանությունը նման եղանակով և համապատասխան գումարի դիմաց կատարելու վերաբերյալ վերջինիս համաձայնությունը։
Այնուհետև, սպանությունն իրագործելու վերաբերյալ նախապես մշակված սցենարի և մեխանիզմի համաձայն՝ 23-ամյա աղջիկը, հանդես գալով որպես մարմնավաճառ, համապատասխան ծառայություններ մատուցելու պատրվակով, կապ է հաստատել Է.Գյուլազյանի հետ և Գյումրի քաղաքի հյուրանոցներից  մեկում հանդիպել վերջինիս, որտեղ և թմրամիջոց է ներարկել նրան՝ տպավորություն ստեղծելու համար, թե մահը, իբր, վրա է հասել թմրամիջոցի գերդոզավորումից:
Հանցանքը թաքցնելու համար, գիտակցությունը կորցրած և անօգնական վիճակում գտնվող երիտասարդ տղամարդուն տեղափոխել են անմարդաբնակ վայր, որտեղ և վերջինս 08.03.2018թ. ժամը 08։00-ին հայտնաբերվելուց հետո՝ «Գյումրի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերություն տեղափոխվելու ճանապահին, մահացել է շտապօգնության ավտոմեքենայի մեջ` արտածին նյութերով սուր թունավորումից, որի կազմի մեջ են եղել «մեթամֆետամինի» և «կանաբինոիդների» խմբին պատկանող թմրալկալոիդներ։
Նկատի ունենալով, որ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել է նոր հանցագործության, այն է՝ այլ հանցանքը թաքցնելու դիտավորությամբ, մի խումբ անձանց կողմից պատվերով ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից դիտավորությամբ զրկելու դեպք, հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 8-րդ և 11-րդ կետերով և առանձնացվել առանձին վարույթ:
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ Է.Գյուլազյանի մահվան փաստի առթիվ 2018թ. ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային վարչության Ախուրյանի քննչական բաժնում նախապատրաստվել են նյութեր, հարուցվել են քրեական գործեր՝ «Մեթամֆետամին» և «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքի առթիվ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 268-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որոնք հետագայում կասեցվել են, իսկ Է.Գյուլազյանի մահվան դեպքի առթիվ 14.08.2018թ. որոշում է կայացվել` քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին։
ՀՀ ՔԿ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա, 2019թ. մարտի 4-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազի որոշմամբ, վերացվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային վարչության Ախուրյանի քննչական բաժնի քննիչի` Է.Գյուլազյանի մահվան դեպքի առթիվ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին 14.08.2018թ. որոշումը։
Բավարար ապացույցների համակցությամբ 1995թ. ծնված աղջկան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով, իսկ նույն թվականին ծնված տղամարդուն` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 05.03.2019թ. որոշումներով վերջիններիս նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը։
Սպանությունը պատվիրած անձի` Գյումրի քաղաքի բնակիչ, նախկինում դիտավորյալ ծանր հանցագործություն կատարելու համար դատապարտված, 1974թ. սեպտեմբերի 5-ին ծնված Ռուբեն Արտաշեսի Սարգսյանի նկատմամբ, ով մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով նախատեսված հանցագործության կատարման համար, հայտարարվել է հետախուզում։
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը՝ նրան հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:
Լուսանկարում՝ Ռուբեն Արտաշեսի Սարգսյանը
Ճանաչողներին խնդրում ենք զանգահարել Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժին՝ 010 57 89 05,  010 57 23 65 հեռախոսահամարներով, կամ  Ոստիկանության Էրեբունու բաժին՝

Within the criminal case investigated in the Investigative Division of Erebuni and Nubarashen administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee investigatory and other procedural actions are conducted to find out all circumstances of murder of the resident of Spitak town E. Gyulazyan in a way of presenting it as an accident – death caused by drug overdose recorded on March 8, 2018. Actual data were obtained on the allegation that the murder had been ordered. Two persons were detained.
On March 8, 2018 the body of the resident of Spitak town E. Gyulazyan, born in 1983, was found on the road from Azatan village to Arevik village of Shirak province. Through forensic examination of the body it was found out that his death had been caused by acute toxicity with a substance in which drug alkaloids of «Methamphetamine» and canabinoid types were found.
Some months after the incident new circumstances related to the mentioned case were found out within other criminal cases.
In the result of urgent numerous investigatory actions and operative-intelligence measures of great volume conducted jointly by the Investigative Division of Erebuni and Nubarashen administrative districts, Prosecution Office of the same administrative districts and the Police Division of Erebuni actual data were obtained on the allegation that the death of the resident of Spitak town had not been caused by drug overdose but he had become a murder victim which was carried out by the order of the former prisoner of «Nubarashen» penitentiary.
Thus, in February, 2019 within the criminal cases initiated on illegal turnover of narcotic drugs it was found out that the penitentiary prisoner, born in 1974, who was charged with kidnapping and his case was at the trial stage at that moment, out of revenge ordered another prisoner kept in his cell, born in 1995, to murder the injured party within the mentioned criminal case, the resident of Spitak town E. Gyulazyan, born in 1983, in a way of injecting a large amount of drugs and imitating an overdose.
After reaching agreement on the fee – 10.000 USD for ordering the latter's murder, the 23 year-old prisoner kept together with the prisoner, born in 1974, from the penitentiary connected with his female acquaintance and received her agreement to commit a murder in the mentioned way for money in appropriate amount.
Then, pursuant to scenario and mechanism worked out in advance to commit the murder, the 23 year-old girl presenting herself as a prostitute, under the pretext of providing relevant services connected E. Gyulazyan and met the latter in one of the hotels in Gyumri town. There she injected him with drugs to imitate as if his death was caused by drug overdose.
In order to conceal the crime they took the unconscious and helpless man to a an uninhabited site where the latter was found on March 8, 2018 at 08:00 and died in the ambulance car on the way to «Gyumri Medical Center» CJSC of acute toxicity with a substance in which drug alkaloids of «Methamphetamine» and canabinoid types were found.
Considering that through preliminary investigation of the criminal case initiated on illegal turnover of drugs a new crime was disclosed that is willful illegal deprivation from life committed by a group of people by order with the purpose to conceal another crime, a new criminal case was initiated according to the Points 1, 8 and 11 of the Part 2 of the Article 104 of RA Criminal Code and was separated as a separated proceeding.
Besides, it was found out that in the RA IC Akhuryan Investigative Division of Shirak Regional Investigative Department materials were prepared on E. Gyulazyan's death, criminal cases were initiated on illegal turnover of drugs of «Methamphetamine» and «Marijuana» types according to the Part 1 of the Article 266 and the Part 1 of the Article 268 of RA Criminal Code which were later suspended and on March 14, 2018 a decision was made not to conduct criminal prosecution on E. Gyulazyan's death.
On the base of the actual data obtained in the RA IC Investigative Division of Erebuni and Nubarashen administrative districts by the decision of RA Prosecutor General on March 4, 2019 the decision on not conducting criminal prosecution on E. Gyulazyan's death made on March 14, 2018 by the investigator of Akhuryan Investigative Division of Shirak Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee was abolished.
On the base of the sufficient evidence charge was pressed against the woman, born in 1995, according to the Point 8 of the Part 2 of the Article 104 of RA Criminal Code, charge was pressed against the man, born in 1995, according to the Point 8 of the Part 2 of the Article 38-104 of RA Criminal Code.
By the decisions of the Court of First Instance of Yerevan dated 05.03.2019 detention was used as a pretrial measure against them.
Search was declared against the person who had ordered the murder – the resident of Gyumri, previously convicted for committing a grave crime, Ruben Artashes Sargsyan, born in 1974, September 5, charged with committing crime envisaged by the Point 8 of the Part 2 of the Article 38-104 of RA Criminal Code.
The relevant subdivision of the Police was tasked to take measures to find and bring him to the investigative body.
Ruben Artashes Satgsyan – in the photo
Those who know him are asked to phone the Investigative Division of Erebuni and Nubarashen administrative districts via phone numbers 010 57 89 05,  010 57 23 65 or the Police Division of Erebuni via phone number 57 00 88.