ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են Հրազդանի երկու բնակիչների սպանության եղանակը, շարժառիթը, էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ։
Քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Հրազդան քաղաքի բնակիչներ Վարդուհի Սիմոնյանի և Սամվել Ալիխանյանի սպանությունը կատարվել է շահադիտական նկատառումներով՝ նույն քաղաքի 32-ամյա բնակչի կողմից՝ իր հայրական տանը։ Վերջինս տուժողների հետ ծանոթ է եղել ավելի վաղ։
Այսպես՝ նախնական քննության տվյալներով՝ 2017 թվականի սեպտեմբերի 18-ի երեկոյան ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձն իր կողմից շահագործվող «Օպել Աստրա» մակնիշի ավտոմեքենայով տուժողներին տեղափոխել է իր հայրական տուն, որտեղ ծեծել է նրանց և գումար պահանջել։ Մերժում ստանալով՝ 32-ամյա տղամարդը մետաղական լարով խեղդամահ է արել Սամվել Ալիխանյանին, այնուհետև մետաղական կշռաքարով հարվածներ հասցրել Վարդուհի Սիմոնյանի գլխին՝ սպանելով նրան:
Կատարված առանձնապես ծանր հանցանքի հետքերը վերացնելու նպատակով դիակները փաթաթվել են պոլիէթիլենային թաղանթով, կպչուն ժապավենով և ավտոմեքենայով տեղափոխվել Երևան-Սևան ավտոճանապարհի 51 կմ հատվածից աջ գտնվող դաշտավայր, որտեղ դաշտամիջյան ակոսի մեջ փոս են փորել և թաքցրել դիերը:
Քննությամբ պարզվել է դիակների տեղափոխմանն աջակցած անձանց ինքնությունը։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Հրազդան քաղաքի 32-ամյա բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 8-րդ կետերով:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Հրազդանի բնակիչներ Վարդուհի Սիմոնյանի և Սամվել Ալիխանյանի գտնվելու վայրն անհայտ էր սեպտեմբերի 18-ից, ինչի մասին իրավապահներին ահազանգել էին նրանց հարազատները։ Հարուցվել էր քրեական գործ, և Կոտայքի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործի շրջանակներում իրականացված քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում նրանց դիերը հայտնաբերվել են 2017թ. նոյեմբերի 2-ին Երևան-Սևան ավտոճանապարհի մոտ գտնվող գազալցակայանի հարևանությամբ՝ դաշտային տարածքում։
Նախաքննության ընթացքում կատարվել է ճանաչման գործողություն և հարազատները, հիմք ընդունելով հագուստները, ատամնաշարը և մի քանի այլ կողմնորոշիչ տվյալներ, հայտարարել են, որ դիակները հանդիսանում են Վարդուհի Սիմոնյանինը և Սամվել Ալիխանյանինը։

В результате масштабных следственных действий, предпринятых по расследуемому следственным управлением Следственного комитета РА по Котайкской области уголовному делу, установлены способ, мотив убийства двух жителей Раздана и ряд обстоятельств, имеющих существенное значение.
Согласно добытым по уголовному делу фактическим данным, убийство жителей города Раздана Вардуи Симонян и Самвела Алиханяна было совершено из корыстных побуждений 32-летним жителем того же города в его отчем доме. Последний давно был знаком с потерпевшими.
Так, по данным предварительного следствия, вечером 18-го сентября 2017 года предполагаемый преступник на эксплуатируемом им автомобиле марки “Опель Астра” отвез потерпевших в свой отчий дом, где избил их и требовал деньги. Получив отказ, 32-летний мужчина металлическим проводом задушил Самвела Алиханяна, а затем убил Вардуи Симонян, нанося ей гирей удары по голове.
С целью сокрытия следов особо тяжкого преступления, тела убитых завернули в полиэтиленовую пленку и обмотали скотчем и на машине перевезли в расположенное на 51-м километре трассы Ереван-Севан поле, где вырыли яму и спрятали там тела.
Следствием установлены личности лиц, которые помогли перевезти тела.
По совокупности добытых доказательств 32-летнему жителю города Раздана предъявлено обвинение по пунктам 1 и 8 статьи 104 Уголовного кодекса РА.
Ранее СК сообщил, что местонахождение жителей Раздана Вардуи Симонян и Самвела Алиханяна с 18-го сентября оставалось неизвестным. Об их пропаже правоохранителям сообщили их родственники. Было возбуждено уголовное дело, и в результате следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках расследуемого следственным управлением по Котайкской области уголовного дела, их тела были обнаружены 2 ноября 2017 года в поле недалеко от газозаправочной станции, расположенной возле трассы Ереван-Севан.
В ходе предварительного следствия была проведена процедура опознания, и родственники, взяв за основу одежду, зубной ряд и другие опознавательные признаки, заявили, что тела принадлежат Вардуи Симонян и Самвелу Алиханяну. Предварительное расследование уголовного дела продолжается.