ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են համակարգչային տեղեկատվությանն ապօրինի տիրանալու դեպքի հանգամանքները. մեղադրանք է առաջադրվել 40-ամյա կնոջը:
2017 թվականի Երևան քաղաքի մի բնակչից հաղորդում է ստացվել առ այն, որ մեկ այլ անձ զրկել է իրեն «ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գտնվող իր անհատական էջը տնօրինելու հնարավորությունից՝ փոխելով գաղտնաբառը։ Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական, դատավարական և այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի հանգամանքները, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, վերջինիս առնչությունը տուժողի հետ։
Մասնավորապես՝ քննությամբ պարզվել է, որ «ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գտնվող իր անհատական էջը տնօրինելու հնարավորությունից տղամարդուն զրկել է նրա ծանոթ կինը, ում հետ նախկինում նա ապրել էր համատեղ։
Նախնական տվյալներով՝ բաժանվելուց հետո կինը մուտք է գործել նախկին քաղաքացիական ամուսնու էլեկտրոնային փոստը, փոխել գաղտնաբառը, ապա իր տիրապետման տակ գտնվող էլեկտրոնային փոստի օգնությամբ հասանելիություն ձեռք բերել նրա՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի անհատական էջին, փոխել գաղտնաբառը: Այդպիսով` տղամարդը զրկվել է իր էջն օգտագործելու հնարավորությունից:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 40 -ամյա կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել դատարան:
40-ամյա կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել՝ նախկին ամուսնուն սոցիալական ցանցի անհատական էջն օգտագործելու հնարավորությունից զրկելու համար

Charge Pressed against 40 Year-Old Woman for Depriving Former Husband of Opportunity to Use Personal Page in Social Network
27.10.2018 14:34
In the result of necessary measures taken within the criminal case investigated in General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee circumstances of illegal appropriation of computer data were found out, charge was pressed against 40 year-old woman.
In 2017 a call was received from a resident of Yerevan informing that another person changing the password had deprived him of opportunity to possess his personal page in “Facebook” social network. In the result of necessary investigatory and other procedural actions conducted within the criminal case circumstances of the case were found out, the person having committed the alleged crime was identified, the latter’s relation with the affected was found out.
Particularly, through investigation it was found out that the man had been deprived of the opportunity to possess his personal page in “Facebook” social network by a woman with whom he used to live together.
Pursuant to initial data, after separation the woman entered the e-mail of her former civic spouse, changed the password then got access to his personal page in “Facebook” through the e-mail under her possession. Thus, the man was deprived of the opportunity to use his personal page.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against 40 year-old woman according to the Part 1 of the Article 254 of RA Criminal Code.
Preliminary investigation of the criminal case was completed and with the bill of indictment sent to court.
Note;
Everyone charged with alleged crime offence shall be presumed innocent until proved guilty according to law.