ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում միջոցներ են ձեռնարկվում լիարժեք պարզելու Լոռու մարզում երկու անձի կողմից առերևույթ ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու, բռնությամբ նրանց օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու, բռնության սպառնալիքով ծառայողական զենքը հափշտակելու, գույքը վնասելու, ապօրինի կերպով թմրամիջոց իրացնելու և շրջանառելու դեպքի հանգամանքները։
Քննությամբ փաստեր են ձեռք բերվել առ այն, որ 2023 թվականի հունվարի 18-ին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության աշխատակիցները օպերատիվ տվյալներ են ստացել, որ Վանաձոր քաղաքի բնակիչներ՝ 24 և 22-ամյա եղբայրները, նույն քաղաքի «Դարպասի ճալ» կոչվող տեղանքում իրացնում են թմրամիջոց:
Օպերատիվ տվյալներն ստուգելու նպատակով ոստիկանության աշխատակիցները «ՎԱԶ-2107» մակնիշի ավտոմեքենայով մեկնել են վերը նշված վայր, որտեղ «Օպել» մակնիշի ավտոմեքենայում նկատելով եղբայրներին, մոտեցել են, ներկայացել և հորդորել վերջիններիս իրենց հետ գնալ ոստիկանության բաժին: Եղբայրները, չենթարկվելով ոստիկանության աշխատակիցների օրինական պահանջներին, քաշքշել, ձեռքերով հարվածել են նրանց, իսկ եղբայրներից մեկը այդ ընթացքում հափշտակել է ոստիկանության աշխատակցի «Մակարով» տեսակի ատրճանակը:
Դրանից հետո 24-ամյա երիտասարդը, կյանքից ապօրինի զրկելու դիտավորությամբ, կրակոցներ է արձակել ոստիկանների ուղղությամբ, սակայն նրանց հաջողվել է խուսանավել, որից հետո երիտասարդը ատրճանակի կոթով ջարդել է հիշյալ «ՎԱԶ-2107» մակնիշի ավտոմեքենայի ապակիները:
Այդ ընթացքում դեպքի վայր են ժամանել ոստիկանության այլ աշխատակիցներ ևս: Վերջիններս 22-ամյա երիտասարդին փորձել են նստեցնել իրենց ծառայողական ավտոմեքենան, սակայն մյուս եղբայրը վերոհիշյալ «Օպել» մակնիշի ավտոմեքենան վարելով նրանց ուղղությամբ, բախվել է վերջիններիս ծառայողական ավտոմեքենային և պահանջել բաց թողնել եղբորը, որից հետո դիմել են փախուստի:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում եղբայրները ձերբակալվել և ներկայացվել են վարույթն իրականացնող մարմնին:
Ոստիկանության երկու աշխատակիցներ տուժող են ճանաչվել:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են պարկուճներ, փամփուշտ, օդաճնշիչ ատրճանակ, արնանման հետքեր, թմրանյութի նմանվող նյութով փաթեթներ, տրանսպորտային միջոցներից վերցվել են կրակոցի արգասիքների նմուշներ:
Նշանակվել են դատաբժշկական, դատակենսաբանական, դատաքիմիական, համալիր դատաձգաբանական, դատաքիմիական, դատահետքաբանական, փորձաքննություններ: Հետաքննության մարմնին տրվել է օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու հանձնարարություն:
Ձեռք բերված փաստերի հիման վրա երկու եղբայրների նկատմամբ դատախազի կողմից հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում և վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ 22-ամյա երիտասարդին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի և 452-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով, իսկ նրա 24-ամյա եղբորը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (երկու դրվագ), 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով։
Քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ։
Լոռու մարզում ոստիկանության աշխատակիցների սպանության փորձ և զուգակցված մի քանի այլ հանցագործություններ կատարելու համար մեղադրանքներ են ներկայացվել երկու եղբայրների

Charge Pressed against two Brothers for Murder Attempt against Police Officers and several other Crimes Committed in Lori Province
20.01.2023 14:46
Within the framework of the criminal proceeding initiated in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee measures are taken to fully find out the circumstances of murder attempt apparently committed against police officers by two persons in Lori province, intervention in their legal service activity with violence, stealing the service weapon threatening to use violence, spoilage of property, illegal turnover of narcotic drugs.
Through investigation data were obtained that on January 18, 2023 the employees of Lori Regional Department of the RA Ministry of Internal Affairs received operative data on the allegation that the residents of Vanadzor town – 24 and 22 year-old brothers sold narcotic drugs at the area called “Darpasi chal” in the same town.
In order to verify the operative data the police officers left for the above-mentioned place in the car of “VAZ-2107” make where noticing the brothers in the car of “Opel” make, approached them, introduced themselves and told them to go with them to the police division. The brothers not obeying the legal requirements of the police officers, pulled them, hit them with hands meanwhile one of the brothers stole the police officer’s pistol of “Makarov” make.
After it 24 year-old man, with the intent to illegally deprive of life, fired shots towards the police officers, however they managed to escape after which the young man broke the glasses of the car of “VAZ-2107” make with the pistol butt.
During that time other police officers arrived at the scene. They tried to get 22 year-old young man into their service car but the other brother, driving the mentioned car of “Opel” make towards them, crashed their service car and required to let his brother free after which they escaped.
In the result of taken measures the brothers were arrested and brought to the investigative body.
Two police officers were found the victim.
Inspection of the scene was conducted during which capsules, a bullet, a pneumatic gun, blood-like traces, parcels with substance similar to narcotic drug were found, samples were taken.
Forensic medical, forensic biological, forensic chemical complex expertise as well as forensic ballistic, forensic chemical, forensic trace expertise was commissioned. The inquest body was assigned to take operative-intelligence measures.
On the base of the obtained evidence a public criminal prosecution was initiated against two brothers by the prosecutor and by the decision of the investigative body charge was pressed against 22 year-old young man according to the Point 1 of the Part 2 of the Article 46-44-155 and the Point 2 of the Part 4 of the Article 452 of RA Criminal Code, charge was pressed against his 24 year-old brother according to the Point 1 of the Part 2 of the Article 44-155 (two counts), the Point 1 of the Part 2 of the Article 338 and the Part 3 of the Article 452 of RA Criminal Code.
A motion was submitted by the investigator to the court of first instance of Lori province to choose detention as a pretrial measure against them.