ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով իրականացված լայնածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Ստեփանվանի անտառտնտեսության մասնաճյուղում տեղի ունեցած ապօրինի ծառահատումների, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, կաշառք տալու և կաշառք ստանալու վերաբերյալ. հարուցվել է նոր քրեական գործ. ձերբակալվել է 6 անձ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության, ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչության և ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված համատեղ մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են մի շարք հանգամանքներ:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ նույն անտառտնտեսության մասնաճյուղի Ստեփանավանի անտառպետության տարբեր պահաբաժիններում ապօրինի կերպով հատվել են շուրջ 191 հատ տարբեր տեսակի և տրամագծերի ծառեր՝ պետությանը պատճառելով 11.877.000 ՀՀ դրամի վնաս:
Բացի այդ, տվյալներ են ձեռք բերվել «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսության մասնաճյուղի պաշտոնատար անձ հանդիսացող աշխատակիցների կողմից առերևույթ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, կաշառք տալու և մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կաշառք ստանալու նոր դեպքերի մասին:
Իրականցվել են մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողություններ, այդ թվում՝ հարցաքննվել են մի շարք անձինք, խուզարկություններ են իրականացվել Ստեփանավան քաղաքի և դրան հարակից գյուղերում գտնվող հիշյալ ապօրինի ծառահատումներն իրականացրած կամ դրանց հետ առնչություն ունեցող բազմաթիվ անձանց բնակարաններում:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով և որոշում կայացվել՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործին միացնելու վերաբերյալ:
Ձեռնարկված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում 6 անձ ձերբակալվել է, ովքեր ցուցմունք են տվել դեպքի շուրջ:
Ապօրինի ծառահատումների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասի մի մասը վերականգնվել է:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական միջոցառումներ՝ բոլոր հանգամանքները պարզելու, հնարավոր այլ հանցակիցներին հայտնաբերելու ուղղությամբ։

In the result of investigatory actions of great volume conducted within the criminal case investigated in General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee actual data were obtained on illegal tree felling, abusing official authorities, giving and getting bribe in Stepanavan forestry of “Hayantar” SNCO. A new criminal case was initiated, 6 persons were arrested.
In the result of actions of great volume conducted jointly by employees of General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee, the Department of Counteracting Corruption-Related and Economic-Related Crimes of General Department of Fight against Organized Crime of the RA Police and the RA National Security Service a number of circumstances were found out.
Particularly, it was found out that in several sections of Stepanavan forestry about 191 trees of different types and size were illegally cut down causing the state damage of 11.877.000 AMD.
Besides, data were obtained on abusing official authorities, giving bribe and getting bribe with prior agreement by officials of Stepanavan forestry of “Hayantar” SNCO.
Investigatory and procedural actions of great volume were conducted, a number of people were questioned, searches were conducted in the apartments of numerous people having committed the illegal tree felling or related to it.
A new criminal case was initiated in the RA IC Department of Investigation of General and Election-Related Crimes of General Department of Investigation of Particularly Important Cases according to the Part 1 of the Article 308, the Point 2 of the Part 3 of the Article 311 and the Part 1 of the Article 312 of RA Criminal Code. A decision was made to join it to the criminal case investigated in RA IC General Department of Investigation of Particularly Important Cases.
In the result of urgent measures taken within the criminal case 6 persons were arrested and gave testimony.
A part of the damage caused to the state by illegal tree felling was restored.
Preliminary investigation is ongoing. Active investigatory actions are conducted to find out all circumstances of the case, to find everyone possibly involved.