Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ Քննչական կոմիտեի 5 ամյակի հոբելյանական հանդիսավոր նիստ՝ որին մասնակցել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը, Բելառուսի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Իվան Նոսկևիչը, Կառավարության անդամներ և այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ Վարչապետը Քննչական կոմիտեի ծառայողներին շնորհավորել է մասնագիտական տոնի առթիվ, մաղթել տոկունություն իրենց աշխատանքում և հաջողություններ՝ օրինականության, արդարության և արդարադատության հաստատման գործում:
«Շնորհավորում եմ բոլորիս ՔԿ աշխատողի օրվա կապակցությամբ: Ուզում եմ արձանագրել, որ այս դահլիճում ամեն անգամ, երբ տեղի է ունենում խոսակցություն, տոնական կամ աշխատանքային առիթներով, ի վերջո այդ ողջ խոսակցության ենթատեքստը, համատեքստը, բովանդակությունը կապվում է արդարության հետ, արդարադատության հետ, որը չափազանց կարևոր է մեր երկրի համար: Ընդհանրապես երբ մենք վերլուծում ենք Հայաստանի երրորդ հանրապետության պատմության մեջ տեղ գտած երևի ամենացավալի երևույթը, այն է` արտագաղթը, շատ լուրջ վերլուծություններ կան, որ արտագաղթը չի կապվում ուղղակի սոցիալական իրավիճակի հետ: Եվ ես համաձայն եմ այդ վերլուծության հետ, որ շատ դեպքերում մարդիկ սեփական հայրենիքից հեռանում են ոչ միայն և ոչ այնքան սոցիալական դժվարությունների պատճառով, որքան անարդարության մթնոլորտի պատճառով, որքան այն պատճառով, որ իրենք իրենց սեփական հայրենիքում պաշտպանված չեն զգում ոչ միայն ֆիզիկապես, այլև` իրավունքի տեսակետից, այլև` արժանապատվության տեսակետից, այլև` ընդհանրապես քաղաքացիական համակեցության կանոնների` իրենց հասանելիության տեսակետից: Եվ ես կարծում եմ` ՀՀ ՔԿ-ն և, ընդհանրապես, իրավապահ մարմինները հիմնական առաքելություն ունեն՝ երկրում հաստատել, պահպանել և վստահություն ներշնչել արդարության նկատմամբ, արդարության զգացում և մթնոլորտ հաստատել:
Եվ այս կապակցությամբ կարծում եմ, որ Քննչական կոմիտեի աշխատանքի համատեքստում այդ արդարության զգացումը պետք է հիմնված լինի երեք հավատների վրա:
Առաջինը՝ քննիչների, ղեկավար կազմի անկեղծ հավատն է՝ օրինականության, օրենքի գերակայության և արդարության սկզբունքների նկատմամբ, որովհետև եթե քննիչը և Քննչական կոմիտեն ընդհանուր առմամբ անկեղծորեն հավատացած և նվիրված չլինի այս արժեքներին, օրենքի և օրինականության մասին խոսակցությունները իմաստ չեն ունենա:
Երկրորդ հավատը յուրաքանչյուր քննիչի հավատն է սեփական առաքելության նկատմամբ, երբ քննիչի աշխատանքը ոչ թե ուղակի զբաղմունք է, այլ՝ առաքելություն, և դա երկրում, Հայաստանում և, ընդհանրապես, աշխարհում, արդարություն հաստատելու առաքելությամբ առաջ շարժվելու ընդունակությունն է:
Եվ երրորդ հավատը՝ ՀՀ քաղաքացիների հավատն է` ընդհանրապես իրավապահ մարմինների նկատմամբ, և, մասնավորապես, քննչական կոմիտեի, նրա յուրաքանչյուր քննիչի, նրա ղեկավարության և, ընդհանրապես, այդ մարմնի գործունեության նկատմամբ: Եվ ես այսօր` տոնական այս օրը, ուզում եմ հենց Քննչական կոմիտեին, նրա բոլոր աշխատողներին մաղթել, որ ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի համակվեն այս երեք հավատներով, իրենք իրենց մեջ կարողանան պահպանել, ամրացնել, ստեղծել այդ հավատը և ՀՀ քաղաքացիներին հավատ ներշնչել իրենց գործունեության և իրենց առաքելության նկատմամբ»,- ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն իր խոսքում ընդգծեց, որ քննարկվում են մի շարք ծրագրեր՝ Քննչական կոմիտեի ծառայողների աշխատանքն առավել արդյունավետ դարձնելու համար:
«Կրկին ուզում եմ շնորհավորել ձեզ բոլորիդ՝ այս մասնագիտական տոնի առիթով, և ուզում եմ մաղթել ձեզ արդյունավետ աշխատանք, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև ձեր ընտանիքների անդամներին, ովքեր հանդուրժում են ձեր ծանրաբեռնված, երբեմն շուրջօրյա աշխատանքը: Եթե մենք այս ծանրաբեռնված աշխատանքը կարողանանք տանել մինչև վերջ, այդ աշխատանքի մեջ լինենք սկզբունքային և արդարության, օրինականության, օրենքի գերակայության սկզբունքներին հավատարիմ, անպայման այդ աշխատանքը ետ է վերադառնալու շատ կոնկրետ արդյունքով, և այդ արդյունքը ազատ, երջանիկ և հզոր այն հայրենիքն է, որում ապրելու են մեր և ձեր սերունդները: Սա ամենամեծ առաքելությունն է, որին կարելի է ծառայել: Ես ձեզ մաղթում եմ մեծ ուժ, եռանդ և մաղթում եմ, որ երբեք չհոգնեք հայրենիքին և ժողովրդին ծառայելուց»,- իր խոսքը եզրափակեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հանդիսավոր նիստի ժամանակ Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանն իր ելույթում ներկայացրել է Քննչական կոմիտեի հնգամյա գործունեության թվային ցուցանիշները, մինչդատական վարույթի որակն ու արդյունավետությունը բարձրացնելու, երկրում արդարադատության իրականացմանն աջակցելու ուղղությամբ կատարված քայլերը:
«Անցած հինգ տարիներին Քննչական կոմիտեում քննվել է 112.640 քրեական գործ։ 2019թ. միայն ութ ամիսներին քննվել է 23.686 քրեական գործ, ինչը զգալիորեն գերազանցում է նախորդ տարիների քննված քրեական գործերի քանակը, օրինակ՝ 2017թ.ամբողջ տարվա ընթացքում քննվել է 20.057 գործ, որը կազմում է 2019թ․ ութ ամիսներին քննված քրեական գործերի 84,6 %-ը, 2017թ. մեկ քննիչի ծանրաբեռնվածությունը կազմել է 44,7 գործ, իսկ 2019թ. ութ ամիսներին՝ արդեն 50,6 գործ՝ չհաշված վարույթում նախապատրաստվող նյութերը: Քննիչների աննախադեպ ծանրաբեռնվածությունը մեղմելու նպատակով ձեռնարկվել են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ հանձնարարվել է նախաքննություն իրականացնել ղեկավար ծառայողներին, վերահսկողական, քրեագիտական, միջազգային համագործակցությունն ապահովող քննիչներին»,- ասաց ՔԿ նախագահը:
Հայկ Գրիգորյանն իր ելույթում շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ քննիչների աննախադեպ ծանրաբեռնվածությունը մեղմելու համար Կոմիտեին քննիչի լրացուցիչ 50 հաստիք տրամադրելու համար:
«2018-2019թթ. քննիչների աննախադեպ ծանրաբեռնվածության վերաբերյալ զեկույցս ներկայացնելուց հետո՝ ընդամենը մեկ շաբաթ անց, հանձնարարեցիք Կոմիտեն համալրել վարույթ իրականացնող քննիչների լրացուցիչ 50 հաստիքներով, ինչի համար Կոմիտեի ողջ անձնակազմի անունից խորին շնորհակալությունս եմ հայտնում:
Ձեր կողմից Կոմիտեի առջև խնդիր է դրվել արդյունավետ պայքար կազմակերպել կոռուպցիայի դեմ, պարզել կոռուպցիոն սխեմաները, բացահայտել նախկինում կատարված ծանր հանցագործությունները և պետական բյուջե վերադարձնել ժողովրդից հափշտակված գումարները, ուղղակի չեզոքացնել հասարակությունում տարիներ շարունակ նստվածք տված և հանրության կողմից չընդունված հանցավոր մշակույթն ու բարքերը:
Այդ պահանջները լավագույնս կատարելու համար մենք ձեռնարկել ենք մի շարք միջոցառումներ, կրկնապատկել ենք մեր եռանդն ու ջանքերը՝ նախորդ տարիներին կատարված ծանր հանցագործությունները բացահայտելու և պետությանը պատճառված նյութական վնասը մինչև վերջին լուման բյուջե վերադարձնելու համար: Այդ կապակցությամբ ընդամենը նշեմ, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում Քննչական կոմիտեի կողմից բացահայտվել են նախկին մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց, այդ թվում՝ վարչապետի, մի շարք նախարարների, փոխնախարարների, մարզպետների, փոխմարզպետների, կառավարությանն առընթեր մարմինների ղեկավարների, վարչության պետերի, տեղակալների, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարների՝ քաղաքապետերի, համայնքի ղեկավարների կողմից կատարված հանցագործությունները, որոնց վերաբերյալ քրեական գործերի մի մասն ըստ քննչական ենթակայության ուղարկվել են Հատուկ քննչական ծառայություն, իսկ մյուսներով նախաքննությունը շարունակվում է Կոմիտեում»,- իր ելույթում ասաց ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանը:
Հանդիսավոր նիստին ելույթով հանդես եկան նաև Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը, Բելառուսի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Իվան Նոսկևիչը:
Բարեխիղճ և արդյունավետ աշխատանքի համար Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի շնորհակալագրով պարգևատրվել են Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Արամ Նիկոյանը, Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչության պետի տեղակալ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Ռաֆայել Վարդանյանը և Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչության պետի տեղակալ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Հովհաննես Համբարյանը:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ հոկտեմբերի 8-ի հրամանագրով իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար «Մխիթար Գոշ» մեդալով պարգևատրվել են Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Արման Պողոսյանը, Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Արսեն Այվազյանը և Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ-զինվորական քննչական գլխավոր վարչության պետ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Արտակ Կրկյաշարյանը:

Jubilee Session Dedicated to 5th Anniversary of RA Investigative Committee Held (photos)
Jubilee Session dedicated to the 5th anniversary of the RA Investigative Committee was held today. RA Prime Minister Nikol Pashinyan, the Chairman of the Investigative Committee of the Russian Federation Alexander Bastrykin, the Chairman of the Investigative Committee of the Republic of Belarus Ivan Noskevich, members of the Government and representatives of other administrations were present at the meeting.
RA Prime Minister congratulated the employees of the Investigative Committee on professional holiday, wished endurance and success in their work and in administration of justice and legality.
“I congratulate all of us on the day of the IC employee. I would like to state that every time when there is a conversation about holiday and work occasions in this hall, after all the context and content of the whole conversation is related to justice which is too important for our country. On the whole, when we analyze the saddest phenomenon in the history of the Third Republic of Armenia that is emigration, there are serious analyses that the emigration is not just related to social conditions. And I agree with this analysis that in many cases people leave their country not only because of social difficulties but because of the atmosphere of injustice, because they do not feel protected in their country not only physically but also from the point of view of their rights, dignity and, in general, from the point of view of availability to civil coexistence rules. And I think that the RA Investigative Committee and law enforcement bodies, in general, have a main mission to administrate, maintain justice in the country and to inspire confidence to justice, to establish sense and atmosphere of justice.
In this respect I think that in the context of the work of the Investigative Committee the sense of justice must be based on three beliefs.
The first is the genuine belief of investigators, head staff to legality, the rule of law and principles of justice because if the investigator and the Investigative Committee do not genuinely believe in these assets and are not devoted to them, the conversation about the law and legality will not make sense.
The second is the belief of each investigator in his own mission, when the investigator’s work is not only an engagement but it is a mission and it is the ability to go forward with the mission of administrating justice in the country, in Armenia and in the world, in general.
And the third is the RA citizens’ belief in law enforcement bodies, in general, and in the Investigative Committee, in each investigator, in its leaders and the activity of the Committee, in particular. And today on this holiday I want to wish the Investigative Committee and all its employees to be filled with these three beliefs more and more each day, to be able to keep, to strengthen, to create that belief in themselves and to inspire belief to RA citizens in their activity and mission”, said the RA Prime Minister Nikol Pashinyan.
RA Prime Minister emphasized that a number of programs are being considered to make the work of the employees of the Investigative Committee more efficient.
“I want to congratulate all of you once more on this professional holiday and I want to wish you an efficient work and want to thank the members of your families who tolerate your overloaded, sometimes round the clock work. If we manage to go with this overloaded work up to the end, to have principles in this work and to be loyal to justice, legality, the rule of law, this work will surely return in a very certain result and that result is the free, happy and powerful country in which our and your generations will live. This is the biggest mission which can be served. I wish you great strength, energy and I wish you never to be tired of serving the country and people”, the Prime Minister Nikol Pashinyan concluded his speech.
At the solemn session the Chairman of the Investigative Committee Hayk Grigoryan presented the numeric indices of five years’ activity of the Investigative Committee, steps taken to enhance the quality and efficiency of pretrial proceeding, to support to administration of justice in the country.
“In the past five years 112.640 criminal cases were investigated in the Investigative Committee.  23.686 criminal cases were investigated only in 8 months of 2019 which significantly exceeds the number of criminal cases investigated in the previous years. For example, in whole 2017 20.057 criminal cases were investigated which is 84,6 % of criminal cases investigated in 8 months of 2019. In 2017 the overload of one investigator was 44,7 cases and in 8 months of 2019 - 50,6 cases not counting the materials prepared in the proceeding. In order to alleviate the unprecedented overload of investigators a number of measures were taken, including head officers, supervising investigators, investigators providing international cooperation  were tasked to conduct preliminary investigation”, said the IC Chairman.
Hayk Grigoryan thanked RA Prime Minister Nikol Pashinyan for providing the Investigative Committee with 50 additional posts to alleviate the unprecedented overload of investigators.
“After presenting my report on unprecedented overload of investigators in 2018-2019 – only a week later You instructed to provide the Committee with 50 additional posts for investigators conducting investigation for which I express deep gratitude on behalf of the whole staff of the Committee.
You have tasked the Committee to organize efficient fight against corruption, to find out corruption mechanisms, to disclose grave crimes committed previously and to return the money swindled from the people to the state budged, to neutralize the criminal culture and behavior that has been in the society for years and is not accepted by the public.
In order to carry out these requirements in the best way we have taken a number of measures, we have doubled our energy and efforts to disclose the grave crimes committed previously and to recover the pecuniary damage caused to the state to the last penny. In this respect I will only mention that during the last year crimes committed by a number of former high-ranking officials, including prime minister, a number of ministers, deputies minister, governors, deputies governor, heads of bodies adjunct to the Government, department heads, deputies head, as well as heads of local self-government bodies – mayors, community heads were disclosed by the Committee. A part of criminal cases on them was sent to Special Investigatory Service, according to investigatory subordination, preliminary investigation of the rest of criminal cases is ongoing in the Investigative Committee», said RA IC Chairman Hayk Grigoryan in his speech.
At the solemn session the Chairman of the Investigative Committee of the Russian Federation Alexander Bastrykin, the Chairman of the Investigative Committee of the Republic of Belarus Ivan Noskevich also had a speech.
Secretary General of the RA Investigative Committee Aram Nikoyan, Deputy Head of the Department of Investigation of Corruption-Related Crimes, Crimes against Property of General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee, First Class Advisor of Justice  Rafayel Vardanyan, Deputy Head of the Department of Investigation of Cybercrime and High Technology Crime of General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee, Second Class Advisor of Justice Hovhannes Hambaryan were awarded with letter of appreciation of Prime Minister for conscientious and efficient work.
By the decree of October 8 of the RA President Armen Sargsyan Deputy Chairman of the RA Investigative Committee, First Class Advisor of Justice Arman Poghosyan, Deputy Chairman of the RA Investigative Committee, First Class Advisor of Justice Arsen Ayvazyan and Deputy Chairman of the RA Investigative Committee, Head of General Military Investigative Department, First Class Advisor of Justice Artak Krkyasharyan were awarded with medal «Mkhitar Gosh».