Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանն այսօր ՀՀ ԱՆ «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Դատագենետիկական փորձաքննությունների բաժնի վերաբացման արարողության ժամանակ հանդես է եկել ելույթով:
ՔԿ նախագահի ելույթն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
ՀՀ քննչական կոմիտեի ստեղծման պահից շուրջ 5 տարի է քննչական կոմիտեի քննիչները սերտ համագործակցում են «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի փորձագետների հետ:
Ցանկացած հանցագործության բացահայտումը քննիչների, ոստիկանների և փորձագետների արդյունավետ աշխատանքների և համագործակցության հետևանք է:
Գործողությունների միասնության, ճիշտ պլանավորված քննչական, օպերատիվ-որոնողական և փորձագիտական գործողությունների համակցված աշխատանքի արդյունքում է հնարավոր բացահայտել հանցագործությունը տաք հետքերով:
Դատագենետիկական փորձաքննությունը փորձաքննությունների տեսակների մեջ համեմատաբար երիտասարդ է, սակայն այսօր հնարավոր չէ պատկերացնել մարդու կյանքի և առողջության դեմ ուղղված հանցագործության բացահայտումն առանց դատագենետիկական փորձաքննության արդյունքի, որն առանցքային նշանակություն ունի հանցագործությունների բացահայտման գործում:
Կենտրոնի մոլեկուլային գենետիկայի փորձաքննությունների բաժինը միակն է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, որն իրականացնում է ԴՆԹ-ի միջոցով անձի նույնականացման փորձաքննություններ:
Շնորհիվ դատագենետիկական փորձաքննության արդյունքների՝ բացահայտվել են բազմաթիվ հնչեղ գործեր, օրինակ՝ «Պերմյակովի», «Զինված հանցախմբի», «Ավտոբուսի պայթյունի» և այլն:
Սակայն այդ ընթացքում եղել են նաև գործեր, որոնց բացահայտման համար Ձեր հնարավորությունները եղել են սահմանափակ և դա պայմանավորված է եղել անհրաժեշտ նոր սերնդի սարքավորումների բացակայությամբ:
Շատ կարևոր է այսօր հանցագործության բացահայտումը տաք հետքերով, մի քանի ժամերի ընթացքում, անհայտ դիակների նույնականացումը ոսկրերով, ԴՆԹ խառնուրդների նույնականացումը, ԴՆԹ որոնողական բազայի ստեղծումը:
Ուրախ եմ կենտրոնի վերազինման համար և վստահ եմ, որ այսուհետ մենք կունենանք դատագենետիկական փորձաքննությունների նոր որակ:
Շնորհավորում եմ ձեզ՝ բաժնի վերաբացման կապակցությամբ, ցանկանում բեղմնավոր աշխատանք և նորանոր հաջողություններ փորձագիտական ոլորտում:
Դատագենետիկական փորձաքննության արդյունքն առանցքային նշանակություն ունի հանցագործությունների բացահայտման գործում. Հայկ Գրիգորյան (լուսանկարներ)

Chairman of the RA Investigative Committee Hayk Grigoryan had a speech today at the re-opening ceremony of Forensic Genetic Examination Unit of «Forensic Medical Scientific-Research Center» SNCO.
The speech of the IC Chairman is presented below;
«The investigators of the Investigative Committee have been closely cooperating with the experts of «Forensic Medical Scientific-Research Center» SNCO for about 5 years since the establishment of the RA Investigative Committee.
Any disclosure of crime is the result of efficient work of investigators, policemen and experts, as well as their cooperation.
Due to joint actions, well planned investigatory, operative-searching and expert actions any crime can be disclosed quickly.
Among forensic examinations forensic genetic examination is relatively younger; however it is impossible to imagine disclosure of crime against human life and health without the result of forensic genetic examination which is of crucial importance in disclosure of crimes.
The unit of molecule genetic examinations of the SNCO is the only one at the area of the Republic of Armenia which carries out identification examinations through DNA.
Due to results of forensic genetic examinations numerous cases of public importance such as «Permyakov's case», «Case of armed criminal group», «Bus explosion case» and others were disclosed.
However, there were cases for disclosure of which you had limited capabilities and it was conditioned by the absence of necessary equipment of new generation.
Quick disclosure of crimes is very important nowadays; identification of bodies through bones in a few hours, identification of DNA mixes, creation of DNA searching base are very important.
I am very glad for the acquisition of new equipment for the center and I am sure that from now on we will have a new quality of forensic genetic examinations.
I congratulate you on re-opening the unit, wish you productive work and new successes in the mentioned sphere".