ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության նոր վարչական շենքի բացման արարողությանը: Հանրապետության Նախագահը ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել շենքում, այցելել աշխատասենյակներ, զրուցել աշխատակիցների հետ, ծանոթացել Քննչական կոմիտեի գործունեության համար ստեղծված պայմաններին:
Երևան քաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն Պ. Սևակի 4 հասցեում գտնվող շենքը՝ 1535.5 քմ մակերեսով, ՀՀ կառավարության՝ 14.05.2015 թ. N 314-Ա որոշմամբ ամրակցվել է «ՀՀ Քննչական Կոմիտեի դեպարտամենտ» պետական կառավարչական հիմնարկին ՝ Երեւան քաղաքի քննչական վարչության աշխատանքային պայմանները բարելավելու համար։
Շենքը երեք հարկանի է, որի վերանորոգման աշխատանքներն իրականացնելու համար ՀՀ կառավարության 647-Ն որոշմամբ հատկացվել է 126.200.000 դրամ։ Վարչական շենքն ամբողջովին վերանորոգվել է, կահավորվել նոր գույքով, ապահովվել անհրաժեշտ համակարգչային տեխնիկայով, ներքին ավտոմատ հեռախոսային կայանով, լոկալ ջեռուցման համակարգով։
Վարչական շենքն ունի 26 աշխատասենյակ, խորհրդակցությունների դահլիճ, ինչպես նաև նախատեսվել են առանձին սենյակներ՝ իրեղեն ապացույցների պահպանման, անչափահասների հարցաքննության համար:
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչաան վարչությունն իր իրավասության սահմաններում իրականացնում և կազմակերպում է Երևան քաղաքի վարչական տարածքում կատարված առանձնապես ծանր, բազմադրվագ հանցագործությունների դեպքերով քրեական գործերով նախաքննությունը, համակարգում է Կոմիտեի՝ Երևան քաղաքի քննչական վարչության տարածքային ստորաբաժանումների գործունեությունը, իր վերահսկողության ոլորտում իրականացնում ստուգումներ, ուսումնասիրություններ, միջոցառումներ ձեռնարկում նախաքննության կազմակերպման գործում տեղ գտած թերությունները վերացնելու ուղղությամբ։
Քննիչների գործունեությունը, քննչական գործողություններին ուղղված պահանջները հստակ կանոնակարգված են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով եւ աշխատանքային պայմանների բարելավումը, առանձին քննչական սենյակների նախատեսումը կոչված է նպաստելու քննչական գործողությունների օրինականության ապահովմանը, արդյունավետության ու որակի բարձրացմանը։
ՀՀ Քննչական կոմիտեի՝ որպես անկախ պետական մարմնի, տարածքային ստորաբաժանումների համար առանձին վարչական շենքային պայմանները բարելավելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները շարունակական են։ Նախորդ ամիսներին հիմնովին վերանորոգվել եւ նոր վարչական շենքեր են տեղափոխվել նաեւ Արաբկիր եւ Շենգավիթ վարչական շրջանների քննչական բաժինները։

The RA President Serzh Sargsyan was present today at the opening ceremony of the new administrative building of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee. The president of Armenia accompanied by the Chairman of the RA Investigative Committee Aghvan Hovsepyan toured in the building, visited working rooms, talked with employees, got acquainted with conditions created for activity of the Investigative Committee.
The building with surface of 1535.5 square meters located at 4, P. Sevak, Qanaqer-Zeytun, Yerevan was attached to the “Administration of the RA Investigative Committee” state administrative institution according to the RA Government’s decision N 314-Ա of May 14, 2015 to improve working conditions of Yerevan Investigative Department.
The building has three floors and by the RA Government’s decision N 647 126.200.000 AMD was provided to carry out renovation work. The administrative building was completely repaired, furnished, provided with necessary computer equipment, internal automatic telephone station, local heating system.
There are 26 working rooms in the administrative building, a conference hall, separate rooms have been planned as well for preservation of evidence, interrogation of minors.
Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee within its competence conducts and organizes preliminary investigation of criminal cases on particularly grave, multi-episode crimes committed at the administrative area of Yerevan, coordinates the activity of territorial subdivisions of Yerevan Investigative Department of the Investigative Committee, conducts inspections, studies within its control area, takes measures to abolish defects while organizing preliminary investigation.
Investigators’ activity, requirements for investigatory actions are clearly regulated by RA Criminal Procedure Code and improvement of working conditions, planning of separate investigatory rooms aim to promote the legality, efficiency and quality of investigatory actions.
Work carried out to improve conditions of administrative buildings of territorial subdivisions of the RA Investigative Committee as an independent state institution is consistent. In previous months Investigative Divisions of Arabkir and Shengavit administrative districts also moved to fundamentally renovated administrative buildings.