Ավարտվել է դանակահարության, ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և շրջանառությունն արգելված թմրամիջոցներ պարունակող բույսեր աճեցնելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
19.03.2021 14:41
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում ավարտվել է դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու, ապօրինի կերպով ռազմամթերք՝ նռնակ, ձեռք բերելու, պահելու, կրելու, շրջանառությունն արգելված թմրամիջոցներ պարունակող բույսեր աճեցնելու, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով պարզվել և հիմնավորվել է, որ Էջմիածին քաղաքի 31-ամյա բնակիչը 2020թ. հուլիսի 07-ին՝  ժամը 23:00-ի սահմաններում, հեռախոսով խոսելու ընթացքում հայհոյելու հարցի շուրջ վիճաբանել է համաքաղաքացու հետ, որի ընթացքում ձեռքերով հարվածել է վերջինիս և առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու դիտավորությամբ, նախապես իր հետ վերցրած դանակով մի քանի անգամ հարվածել նրա մարմնի տարբեր մասերին` պատճառելով կրծքավանդակի ձախ կեսի ծակած-կտրած թափանցող վերքերի, երկկողմանի հեմոպնևմոթորաքսի և աջ գոտկային շրջանի փափուկ հյուսվածքների կտրած վերքի ձևով ծանր մարմնական վնասվածքներ  և դիմել փախուստի:
Ճանապարհին նկատելով իրենց հետապնդող ոստիկաններին` ավտոմեքենան վարող ընկերոջը հրահանգել է չենթարկվել ոստիկանների՝ կանգ առնելու օրինական պահանջին և չկանգնել, սակայն Էջմիածին քաղաքի Մաշտոցի փողոցում վերջինս ավտոմեքենան կանգնեցրել է, որից հետո 31-ամյա տղամարդը նախապես իր հետ վերցրած հրացանը պատուհանից պահել է ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանի ուղղությամբ և այդ կերպ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով պահանջել չմոտենալ իրեն:
Իրականացված մի շարք քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են նույն անձի կողմից կատարված այլ հանցագործություններ ևս:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ վերջինս ինքնությունը դեռևս չպարզված անձից և հանգամանքներում ձեռք է բերել և իր մոտ պահել «Ֆ1» տեսակի ձեռքի բեկորային նռնակ և դրա համար նախատեսված ռազմամթերք հանդիսացող  պայթուցիչ, որը խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել է:
Քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև՝ շրջանառությունն արգելված, թմրամիջոց պարունակող բույսերի՝ 31-ամյա տղամարդու կողմից աճեցնելու, ինչպես նաև՝ առանց իրացնելու նպատակի թմրամիջոց ապօրինի պատրաստելու, վերամշակելու և պահելու վերաբերյալ:
Նախաքննության ընթացքում օրենքով սահմանված կարգով իրականացված խուզարկությամբ վերջինիս տանը կից այգում հայտնաբերվել է 35 հատ կանեփ տեսակի բույս, իսկ տանը՝ 1.063 գրամ հաստատուն չոր քաշով, կանաչավուն, դեղնականաչավուն երանգների մանրացված տետրահիդրոկաննաբինոլներ պարունակող բուսական խառնուրդ և առանձնապես խոշոր չափերի 86,36 գրամ հաստատուն չոր քաշով «Մարիխուանա»  տեսակի թմրամիջոց, ինչպես նաև՝ ապակյա խողովակաձև դետալ, որում առկա նյութի հետքերի բաղադրության մեջ հայտնաբերվել են կանաբոիդային շարքի ալկալոիդներ, այդ թվում նաև՝ թմրակտիվ բաղադրատարր հանդիսացող տետրահիդրոկաննաբինոլի հետքեր:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Էջմիածին քաղաքի 31-ամյա բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 235-րդ  հոդվածի 1-ին մասով, 273-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 268-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը:
Ռազմամթերքի ձեռք բերման վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթ, որով նախաքննությունը շարունակվում է:
Ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ ռազմամթերք հանդիսացող նռնակի ձեռք բերման աղբյուրը, հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

Preliminary investigation of the criminal case initiated on willful infliction of heavy bodily damage, using violence against a representative of authorities, illegal procurement, keeping, carrying of weapons, illegal cultivation of herbs prohibited for processing, illegal turnover of narcotic drugs was completed in Vagharshapat Investigative Division of Armavir Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
Pursuant to factual data obtained through investigation it was found out that on July 7, 2020 31 year-old resident of Ejmiatsin argued with his fellow citizen on scolding while talking on the phone during which he hit the latter with hands and for the purpose of infliction of heavy bodily damage stabbed him on several parts of his body causing heavy bodily damage and fled.
On the way noticing that policemen were pursuing them he instructed his friend who was driving not to obey the policemen’s legal demands to stop the car. However in Mashtots Street of Ejmiatsin the driver stopped the car after which 31 year-old man held the gun, he had taken with him, out of the window towards the policeman carrying out his service duties and threatening to use violence demanded not to approach.
In the result of a number of investigative actions other crimes committed by the same person were also disclosed.
Particularly, it was found out that the latter procured and kept a hand grenade of “F1” model and an explosive for it which were found and confiscated.
Though investigation factual data were also obtained on cultivation of herbs prohibited for processing, as well as illegal turnover of narcotic drugs committed by 31 year-old man.
Through search conducted during preliminary investigation as prescribed by law 35 herbs of hemp type were found in the garden next to his house, 1,063 grams of herbal mixture of crushed tetrahydrocannabinols and narcotic drugs of “Marijuana” type in particularly large amount - 86,36 grams were found in his house.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against 31 year-old resident of Ejmiatsin according to the Part 1 of the Article 316, the Part 1 of the Article 325, the Part 1 of the Article 273, the Part 3 of the Article 268, the Part 1 of the Article 112 and the Part 1 of the Article 235 of RA Criminal Code. Detention was used as a pretrial measure against him.
The part on procurement of weapon was separated in a separate proceeding preliminary investigation of which is ongoing.