ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել՝ «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարբեր պահաբաժիններում ապօրինի ծառահատումների նպատակով հանցավոր խումբ ստեղծելու և հազարավոր ծառեր հատելու համար։
«Դիլիջան ազգային պարկ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության պահաբաժիններում 2014-2017թթ. իրականացված ապօրինի ծառահատումների դեպքերի առթիվ հարուցված և ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով պարզվել է, որ դրանք կրել են կազմակերպված բնույթ։
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ փայտանյութ իրացնելու նպատակով ծառահատումներ իրականացնելու համար 2014թ. կայուն հանցավոր խմբի ստեղծմանը և ղեկավարմանը ներգրավվել է Դիլիջան քաղաքի 33-ամյա բնակիչը՝ բարձրագույն կրթությամբ։ Վերջինս ծառահատումներ իրականացնելու համար որոշակի գումարի դիմաց հավաքագրել է մի շարք անձանց, տրամադրել հատուկ տեխնիկա և տրանսպորտային միջոց: Ըստ ստանձնած դերակատարման` 2014 թվականից մինչև 2017թ. հոկտեմբեր ամիսը, բնության հատուկ պահպանվող տարածք հանդիսացող «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Հաղարծին տեղամաս» մասնաճյուղի մի շարք պահաբաժիններում 33-ամյա տղամարդը հանցավոր խմբի անդամների հետ իրականացրել է ծառահատումներ։ Հատված ծառերը անտառային տեղանքներից դուրս են բերվել և տեղափոխվել տղամարդուն պատկանող տեխնիկական միջոցի օգտագործմամբ, ապա՝ դրանցից պատրաստվել վառելափայտ և շինանյութ, որն էլ հետագայում իրացվել է:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 33-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել ևս մեկ անձի՝ ծառահատումներին անմիջական մասնակցություն ունենալու համար։
Նախաքննությունը շարունակվում է: Իրականացվում են ակտիվ քննչական գործողություններ՝ հանցավոր խմբի բոլոր անդամների ինքնությունը պարզելու և նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։
«Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի պահաբաժիններում ապօրինի ծառահատումները կրել են կազմակերպված բնույթ. իրականացվել՝ կայուն հանցավոր խմբի կողմից

In the framework of the criminal case investigated in General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee charge was pressed for creating a criminal group with the purpose of carrying out illegal tree felling in different sections of «Dilijan National Park» SNCO and cutting down thousands of trees.
In the framework of the criminal case initiated on illegal tree felling carried out from 2014 to 2017 in the sections of «Dilijan National Park» SNCO and investigated in the proceeding of the RA IC General Department of Investigation of Particularly Important Cases it was found that the tree felling had been organized.
Pursuant to actual data obtained through investigation the 33 year-old resident of Dilijan town with higher education was involved in creating and controlling a steady criminal group in 2014 to carry out tree felling for selling wood. The latter recruited a number of people to carry out tree felling for certain money, provided them with special equipment and vehicles. Pursuant to role distribution, together with other persons involved in the group the 33 year-old man carried out tree felling from 2014 to October 2017 in a number of sections of «Haghartsin area» branch of «Dilijan National Park» SNCO which was a specially protected natural area. The cut trees were taken out of the wood with equipment belonging to the man, then wood and construction material was made from the wood which was later sold.
On the base of the obtained evidence charge was pressed against 33 year-old man according to the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code. Detention was chosen as a pretrial measure against him.
In the framework of the criminal case charge was pressed against one more person for direct involvement in tree felling.
Preliminary investigation is ongoing. Active investigatory actions are conducted to identify all members of the criminal group and to personalize the actions of each of them.