Պարզվել են պարտք գումարի պատճառով ծագած վիճաբանության ժամանակ Վանաձորի բնակչի առողջությանը դիտավորությամբ ծանր վնաս պատճառելու հանգամանքները. նախաքննությունն ավարտվել է
29.01.2021 14:54
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Վանաձոր քաղաքի բնակչի կողմից վաղեմի ծանոթի առողջությանը դիտավորությամբ ծանր վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Իրականացված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի հանգամանքները, շարժառիթը: Պարզվել է, որ գործով տուժողը, որը Վանաձոր քաղաքի բնակիչ է՝ 64 տարեկան, մարմնական վնասվածքներն ստացել է համաքաղաքացի իր ծանոթի հետ վիճաբանության ժամանակ:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով պարզվել և հիմնավորվել է, որ տուժողը դեպքի օրը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին՝ ժամը 21:00-ի սահմաններում, իր վաղեմի ծանոթից պարտք գումարը պահանջելու նպատակով գնացել է վերջինիս պատկանող տնակ: Խոսակցության ժամանակ նույն տնակում գտնվող տուժողի մեկ այլ ծանոթը՝ 44-ամյա համաքաղաքացին, միջամտել է նրանց խոսակցությանը, ինչը վերաճել է վիճաբանության՝ ուղեկցված փոխադարձ հայհոյանքներով:
Քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 44-ամյա տղամարդը, 64-ամյա իր ծանոթի առողջությանը մարմնական վնասվածք պատճառելու դիտավորությամբ, նրան դուրս է հրավիրել բակ, որտեղ բռունցքով մեկ անգամ ուժգին հարվածել է վերջինիս քթի շրջանին՝ նրա առողջությանը պատճառելով ծանր, կյանքին վտանգ սպառնացող վնաս՝ ձախ ակնակապճի վերին և միջին պատերի կոտրվածքների, աջից ճակատային ծոցի առաջային պատի բեկորային կոտրվածքի, աջ ակնակապճի միջային և ստորին պատերի բեկորային կոտրվածքների, մաղոսկրի պատերի կոտրվածքների, աջից քթի ոսկրերի կողմնային բազմաբեկորային կոտրվածքների, աջից վերին ծնոտային խոռոչի հեմոսինուսի, քթի մեջքին՝ անցումով զույգ ակնակապիճների շրջանների արյունազեղման և արյունահավաքի ձևով:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 44-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի (դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը) 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

Circumstances of Infliction of Heavy Bodily Damage to Vanadzor Resident Found out; Preliminary Investigation Completed
29.01.2021 14:54
Preliminary investigation of the criminal case initiated on willful infliction of heavy bodily damage to acquaintance committed by the resident of Vanadzor town was completed in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
In the result of investigatory and procedural actions conducted within the criminal case the circumstances, motive of the case were found out. It was found out that the injured who is a 64 year-old resident of Vanadzor town had sustained the bodily injuries during the argument with his acquaintance.
Particularly, pursuant to factual data obtained through preliminary investigation on November 25, 2020 at about 21:00 the injured went to his acquaintance’s house to ask for money. During the conversation another acquaintance of the injured – 44 year-old fellow citizen who was also in the same house interfered in the conversation which turned into an argument. For the purpose of inflicting bodily damage to his 64 year-old acquaintance 44 year-old man called him out to the yard where he punched him on the nose causing heavy bodily damage threatening to life.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against 44 year-old man according to the Part 1 of the Article 112 (infliction of willful heavy damage to health) of RA Criminal Code. Signature not to leave was chosen as a pretrial measure against him.