ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում իրականացվում են քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ Գյումրի քաղաքի Երևանյան խճուղում, քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպված ավտոերթի ընթացքում, տեղի ունեցած խուլիգանության դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Միջադեպի վերաբերյալ 2022 թվականի մայիսի 8-ին ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության աշխատակցի կողմից զեկուցագիր է ներկայացվել այն մասին, որ նույն օրը, քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպած ավտոերթի ընթացքում, Գյումրի քաղաքի Երևանյան խճուղում կանգնած քաղաքացիների և հիշյալ ավտոերթի մասնակիցների միջև տեղի է ունեցել վիճաբանություն։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ մի խումբ երիտասարդներ, իջնելով ավտոմեքենայից, մոտեցել են Գյումրու Երևանյան խճուղում գտնվող հասարակական տրանսպորտի կանգառում կանգնած տարեց տղամարդկանց և սկսել հարվածներ հասցնել նրանց մարմնի տարբեր մասերին:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության Գյումրի քաղաքի Կումայրիի բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է վերոնշյալ երիտասարդների հանցավոր արարքներից տուժած տղամարդկանց ինքնությունը, ովքեր 74, 56, 72 և 84 տարեկան քաղաքացիներ
Միջոցառումներ են ձեռնարկվում՝ ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու, նրանց հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:

Investigative and other procedural actions are conducted within the criminal case investigated in Shirak Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee to find out circumstances of hooliganism committed during the car march organized by the political opposition on Yerevan highway in Gyumri.
The call on the incident was submitted on May 8, 2022 by the employee of Shirak Regional Department of the RA Police informing that on the same day during the car march organized by the political opposition, a row erupted between the citizens standing on Yerevan highway of Gyumri and the participants of the mentioned car march.
In the result of taken measures it was found out that a group of young men getting out of the car approached the elderly men standing at the public transport stop located on Yerevan highway of Gyumri and started hitting them on different parts of their body.
A criminal case was initiated in Kumayri Police Division of Shirak Regional Department of the RA Police according to the Part 4 of the Article 258 of RA Criminal Code preliminary investigation of which is conducted in Shirak Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
During preliminary investigation those affected by the criminal acts of the above-mentioned young men were identified; they are 74, 56, 72 and 84 year-old citizens.
Measures are taken to identify those having committed the alleged crime and to bring them to the investigative body.