ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Երևան քաղաքի Մյասնիկյան փողոցում դեկտեմբերի 21-ին տեղի ունեցած ավազակային հարձակման դեպքի առթիվ։
2015 թվականի դեկտեմբերի 21-ին՝ ժամը 06:00-ին, ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Մյասնիկյան 20/1 հասցեում վիրավոր մարդ կա, իսկ ժամը 06:05-ին ահազանգ է ստացվել «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ից, որ գլխի, կրծքավանդակի, ձախ ձեռքի շրջանի կտրած, ծակած վերքեր ախտորոշմամբ իրենց մոտ է տեղափոխվել Ա.Մարտիրոսյանը՝ ծնված 1968 թվականին, ով Մյասնիկյան 20/1 հասցեում ենթարկվել է հարձակման:
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի, 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ, 7-րդ, 14-րդ կետերի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Քննությամբ պարզվել է, որ դիմակավորված 2 անձ, ուրիշի գույքը ավազակային հարձակման եղանակով հափշտակելու դիտավորությամբ, ատրճանակով ու դանակով զինված, 2015 թվականի դեկտեմբերի 21-ին՝ ժամը 04:50-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Մյասնիկյան 20/1 հասցեում գործող բենզալցակայանի տարածքում, նույն բենզալցակայանի աշխատակից Ա.Մարտիրոսյանի կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով, պահանջել են գումար: Վերջինիս կողմից դիմադրության արժանանալով՝ դանակով և ատրճանակով բազմաթիվ հարվածներ են հասցրել Ա.Մարտիրոսյանի գլխին ու մարմնի տարբեր մասերին և դիմել փախուստի: Ա.Մարտիրոսյանն ստացած մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, որտեղ ժամը 08:00-ի սահմաններում մահացել է:
Մշակվել է քննչական պլան, ձեռնարկվել են քննչական և դատավարական մեծածավալ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։
Քրեական գործով էական հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են դատաբժշկական, դատակենսաբանական, դատահետքաբանական և դատամիկրոմասնիկային համալիր փորձաքննություններ: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, առգրավվել են տարածքում առկա տեսանկարահանող սարքերի տեսագրությունները:
Քննության արդյունքների մասին տեղեկություն կտրամադրվի լրացուցիչ։
Դիմակավորված 2 անձինք ավազակային հարձակում են գործել բենզալցակայանի աշխատակցի նկատմամբ. ստացած վնասվածքներից վերջինս մահացել է

Двое в масках совершили разбойное нападение на работника бензозаправочной станции: последний от полученных ранений скончался
23.12.2015 16:04
Следственным отделом по административным районам Аван и Нор Норк следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван возбуждено уголовное дело по факту разбойного нападения, совершенного 21 декабря на улице Мясникяна в Ереване.
21 декабря 2015 года, в 06:00 поступил сигнал о том, что на улице Мясникяна 20/1 ранен человек, а в 06:05 было получено сообщение из медцентра “Сурб Григор Лусаворич” о том, что к ним с  колото-резаными ранами на голове, грудной клетке и левой руке доставлен А. Мартиросян 1968 года рождения, который подвергся нападению на улице Мясникяна 20/1.
По данному факту следственным отделом по административным районам Аван и Нор Норк следственного управления по городу Ереван возбуждено уголовное дело по признакам пункта 3 части 3 статьи 175, пунктов 6,7 и 14 части 2 статьи 112 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА.
Следствием было установлено, что двое в масках, вооруженных пистолетом и ножом, вынашивая умысел на хищение чужого имущества путем разбоя, 21 декабря 2015 года около 04:50 на территории бензозаправочной станции на улице Мясникяна 20/1, потребовали от работника указанной бензоколонки А. Мартиросяна денег, применив к нему опасное для жизни и здоровья насилие. Встретив с его стороны  сопротивление, злоумышленники нанесли А. Мартиросяну множественные удары ножом и пистолетом по голове и разным частям тела и скрылись с места происшествия. А. Мартиросян с телесными повреждениями был госпитализирован в медицинский центр “Сурб Григор Лусаворич”, где  скончался, не приходя в сознание в 08:00.
Разработан план следственных действий, предприняты крупномасштабные следственные и процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств инцидента и личности предполагаемых преступников.
Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены комплексные судебно-медицинская, судебно-биологическая, судебно-трасологическая экспертизы и судебная экспертиза микрочастиц. Произведен осмотр места происшествия, изъяты записи с камер видеонаблюдения, установленных на территории.