Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ վարչապետ,
Ջերմորեն ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա և համակարգի կազմավորման 8-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այս միջոցառումը պատեհ առիթ է` ներկայացնելու Հայաստանի Հանրապետությունում նախաքննական գործառույթ իրականացնող մարմինների կազմում Քննչական կոմիտեի արձանագրած ձեռքբերումները, գնահատելու կատարված աշխատանքի հիմնական արդյունքները և նախանշելու առաջիկա անելիքները:
Անվիճելի ձեռքբերում եմ համարում Քննչական կոմիտեի և նրա ստորաբաժանումների արդյունավետ աշխատանքը մինչդատական քրեական վարույթի կազմակերպման և իրականացման գործում: Այդ ամենին հնարավոր է եղել հասնել համակարգի աշխատողների կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ բարեխիղճ վերաբերմունքի, սրտացավության ու նվիրումի շնորհիվ: Չէինք ունենա նման արդյունք, եթե այս գործելակերպի հիմքում ընկած չլինեին պետական մտածելակերպն ու ծառայողական պարտականությունները պատասխանատվությամբ կատարելու գիտակցումը: Այդ որակները հատկապես ցայտուն են դրսևորվում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա ռազմական գործողությունների օրերին արձանագրված հանցագործությունների դեպքերով նախաձեռնված քրեական վարույթներով նախաքննության կազմակերպման և իրականացման ընթացքում:
Կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունը և տարածքային ստորաբաժանումները մինչ օրս շարունակում են առերեսվել 2020 թվականի պատերազմական ծանրագույն օրերին հանրապետության ողջ տարածքում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում կատարված՝ զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված, ինչպես նաև ռազմական գործողություններին առնչվող այլ հանցագործությունների քննության օբյեկտիվ դժվարությունների հետ: Կոմիտեի նշված վարչությունում ներկայումս էլ շարունակվում է նախաքննությունը՝
- Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից 2020 թվականի հուլիսի 12-ից 17-ն ընկած ժամանակահատվածում հայ-ադրբեջանական շփման գծի Տավուշի մարզին հարող, խորը թիկունքում գտնվող և մարտական գործողություններին չմասնակցող 8 խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու,
- 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, ռազմական գործողությունների ընթացքում նախապես հավաքագրված վարձկաններ օգտագործելու, պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ և միջոցներ կիրառելու, Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լրջագույն խախտումներ կատարելու,
- 2021 թվականի մայիսի 12-ին Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի ուղղությամբ ագրեսիայի ակտ իրականացնելու,
- 2021 թվականի նոյեմբերի 14-ից 16-ն ընկած ժամանակահատվածում Սյունիքի մարզի Իշխանասարի և Ջերմուկի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ ագրեսիայի ակտ իրականացնելու,
- 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ից 15-ն ընկած ժամանակահատվածում հայ-ադրբեջանական սահմանի Ջերմուկ, Սոթք, Վարդենիս, Գորիս, Կապան, Արտանիշ, Իշխանասար և այլ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու դեպքերով։
Նշված հանցագործությունների դեպքերով վարչությունում նախաձեռնվել են շուրջ 150 քրեական վարույթներ, որոնք հիմնականում միավորվել են հինգ առանձին վարույթներում։ Որոնցով իրականացվել են 500-ից ավելի դեպքի վայրերի զննություններ, մանրամասն քննության առարկա են դարձվել ագրեսիայի ակտերի հետևանքով զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց զոհվելու, գերեվարվելու, տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները։ Ստացված փաստական տվյալներն օպերատիվ կարգով պարբերաբար ներկայացվել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը, միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակին, մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին և այլ շահագրգիռ կառույցների։
Նախաքննությամբ պարզվել են ագրեսիայի ակտի իրականացմանն այլազգի վարձկանների և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ներկայացուցիչների ներգրավման, միջազգային ահաբեկչության ֆինանսավորման դեպքեր։ Քննությամբ հաջողվել է անհատականացնել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողություններին մասնակցած շուրջ 300 վարձկանների ինքնություններ։ Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալները ներկայացվել են միջազգային ահաբեկչության կանխարգելման հարցերով զբաղվող տարբեր կառույցների։
Զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված, ինչպես նաև ռազմական գործողություններին առնչվող այլ հանցագործությունների դեպքերով զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ստորաբաժանումներում նախաձեռնվել են շուրջ 1600 քրեական վարույթներ՝ շուրջ 12600 անձանց վերաբերյալ: Նշված քրեական վարույթներով որպես մեղադրյալ ներգրավվել են 883 անձինք, այդ թվում՝ 78 սպա, որոնցից 17-ը՝ բարձրաստիճան, 150 պայմանագրային զինծառայողներ, 491 պահեստազորայիններ, 36 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ և 128 քաղաքացիական անձինք: Հիշյալ քրեական վարույթներից 152-ով նախաքննությունն ավարտվել է, այդ թվում՝ 23-ը՝ 29 անձի վերաբերյալ, մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: Նախաձեռնված վարույթներով իրականացվել են մեծածավալ քննչական և վարութային այլ գործողություններ, մասնավորապես, կատարվել են դեպքի վայրի զննություններ, հարցաքննվել են 17.000-ից ավելի անձինք, որոշումներ են կայացվել տուժող, ինչպես նաև տուժողի իրավահաջորդ ճանաչելու մասին, համեմատական հետազոտություն իրականացնելու համար վերցվել են նմուշներ, նշանակվել են տարաբնույթ, այդ թվում՝ դատաբժշկական, դիակի դատաբժշկական, դատաձգաբանական, դատագենետիկական, դատապայթյունատեխնիկական և այլ փորձաքննություններ, կատարվել են խուզարկություններ, առգրավվել և զննվել են մեծածավալ փաստաթղթեր ու տեսագրություններ:
Ներկայումս Կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ստորաբաժանումներում պատերազմական գործողություններին առնչվող գործերը միավորվել են և քննվում են 130 առանձին վարույթներում:
Հարկ է նշել, որ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում կենտրոնացվել են 44-օրյա պատերազմի ընթացքում սպաների կողմից զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված, ինչպես նաև ռազմական գործողություններին առնչվող այլ հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական վարույթները, որոնք միավորվել են՝ ըստ ուղղությունների, առանձին օպերացիաների, կարևոր քաղաքների պաշտպանության կազմակերպման հարցում առկա թերացումների վերաբերյալ դեպքերի։ Հիշյալ քրեական վարույթներով ձեռք են բերվել ապացուցողական նշանակություն ունեցող` ծավալուն և կարևոր փաստական տվյալներ, որոնք հընթացս գնահատվում և քրեական հետապնդումներ հարուցելու հիմքեր են դառնում։ Հիշյալ գործերով ամենօրյա պարբերականությամբ շարունակվում են իրականացվել մեծածավալ քննչական և վարութային գործողություններ։
Մեծարգո՛ Վարչապետ,
Հարգելի՛ ներկաներ,
Անդրադառնալով ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Կոմիտեի մինչդատական վարույթ իրականացնող ստորաբաժանումների աշխատանքի հիմնական արդյունքներին՝ պետք է արձանագրեմ, որ քննչական մարմիններն աշխատել են աննախադեպ ծանրաբեռնվածությամբ: Բավական է նշել, որ հանրապետությունում նախաքննություն իրականացնելու իրավասությամբ օժտված քննչական մարմինների կողմից 2022 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում քննված շուրջ 30.000 վարույթների շուրջ 93%-ը (կամ 27.482 վարույթ) քննել են Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների քննիչները: Համակարգի ծառայողների քննած վարույթների թիվը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 20.2%-ով: Մեկ քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունն ավելացել է՝ նախորդ նույն ժամանակահատվածի 47-ի փոխարեն կազմելով 58 վարույթ: Ընթացիկ տարվա 8 ամիսների ընթացքում Կոմիտեի ստորաբաժանումները նախաքննություն են իրականացրել 38.834 քրեական վարույթով:
Հարգելի՛ գործընկերներ,
Կոմիտեի արդյունավետ գործունեության հիմնական գրավականը եղել և շարունակում են մնալ համակարգի արհեստավարժ կադրերը, բարձր պատասխանատվությամբ իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող` մեր քննիչները: Կոմիտեի շարքերը բարձրակարգ կադրերով համալրելու մեր նպատակադրումը շարունակում է մնալ անփոփոխ: Նոր քրեական ու քրեադատավարական օրենսդրությունների սահուն կիրարկման ապահովումը պահանջում է երկարատև ու տքնաջան աշխատանք, որի ընթացքում մեր առաջնահերթությունները պետք է լինեն քննիչների դատավարական ինքնուրույնության ու անկախության ապահովումը, նրանց օրենսդրական լիազորությունները ողջ ծավալով նախաքննության օրինական շահերին ծառայեցնելը: Հարկավոր է հատուկ կարևորել համակարգի ծառայողների մասնագիտական պատրաստվածության մակարդակի հետևողական բարելավումը, քննիչների ամենօրյա պարտականությունների իրականացումը օրենքի տառին և ոգուն համապատասխան: Այս համատեքստում անհրաժեշտ է արձանագրել, որ մեծածավալ աշխատանք է կատարվել ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածուների ցուցակում ընդգրկման ենթակա անձանց գրավոր և բանավոր քննությունների անցկացման և արդյունքների ստուգման որակի բարձրացման հարցում։ Ներդրվել և Քննչական կոմիտեի նախագահի հրամանով հաստատվել է նոր մեխանիզմ, համաձայն որի՝ Քննչական կոմիտեում առաջխաղացման ենթակա անձը պարտադիր պետք է հանձնի մասնագիտական գիտելիքները ստուգող քննություն. ասվածը վերաբերում է նաև գլխավոր և բարձրագույն խմբի որոշ պաշտոնների հավակնող անձանց։ Հատկանշական է, որ հիշյալ ընթացակարգն ուղեկցվում է նաև տեսաձայնագրմամբ։
Հիշատակաման է արժանի նաև այն իրողությունը, որ օրերս մեկնարկել է Կոմիտեի ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց ատեստավորման գործընթացի հերթական փուլը: Որակավորման հանձնաժողովը հսկայական նախապատրաստական աշխատանք է կատարել նոր իրավակարգավորումների շրջանակներում համակարգի ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների ստուգումը պատշաճ մակարդակով անցկացնելու համար: Ակնկալում եմ այս գործընթացին ինչպես որակավորման հանձնաժողովի, այնպես էլ Կոմիտեի ծառայողների համարժեք ու պատասխանատու վերաբերմունքը: Գաղտնիք չէ, որ մրցակցային դատավարության պայմաններում քննիչների մասնագիտական գործառույթների պատշաճ իրականացումը, քրեական վարույթի մասնակիցների իրավունքների, ազատությունների և օրինական շահերի պաշտպանությունը՝ նախաքննության արդյունավետության ապահովման կարևորագույն երաշխիքներն են: Հետևաբար, ատեստավորման գործընթացը պետք է առավելագույնս ծառայեցվի նոր օրենսդրության դրույթների իմացությունը խորացնելու և գործնականում դրանք կիրառելու հմտությունները կատարելագործելու նպատակին:
Հարկ եմ համարում տեղեկացնել նաև, որ Կոմիտեում զգալի աշխատանքներ են իրականացվել կառույցի ծառայողների աշխատանքային պայմանների բարելավման ուղղությամբ:
Շնորհակալությամբ պետք է արձանագրենք, որ ՀՀ կառավարության աջակցությամբ տրամադրված նոր վարչական շենքերում շուտով իրենց աշխատանքները կկազմակերպեն Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ճանապարհատրատրանսպորտային հանցագործությունների քննության ու Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժինները, Լոռու մարզային վարչության Ստեփանավանի բաժինը, ինչպես նաև զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 6-րդ կայազորային բաժինը` Տավուշի մարզում:
Ավելին, առաջիկայում շահագործման կհանձնվեն ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային վարչության և Վաղարշապատի բաժնի` նոր հիմնանորոգված և անհրաժեշտ գույքային ու տեխնիկական միջոցներով հագեցված շենքերը:
Ավարտելով խոսքս ցանկանում եմ արձանագրել, որ Քննչական կոմիտեն ամուր կանգնած է մեր երկրում օրինականության հաստատման, իրավակարգի ամրապնդման, օրենքի առաջ բոլորի հավասարության սկզբունքների արմատավորման դիրքերում: Համակարգի անունից վստահեցնում եմ, որ շարունակելու ենք անել առավելագույնը՝ Կոմիտեի աշխատանքը հետևողականորեն ավելի արդյունավետ ու վճռական դարձնելու սպասումներն արդարացնելու համար:
Հարգելի՛ քննիչներ՝ համակարգի նվիրյալ ծառայողներ,
Շնորհակալ եմ Ձեր արդյունավետ աշխատանքի, մասնագիտության հանդեպ ունեցած նվիրումի և ծառայողական պարտականությունների նկատմամբ պատվախնդիր վերաբերմունքի համար: Մեր համատեղ ծառայությունը համարում եմ մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն: Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս մանագիտական տոնի կապակցությամբ, մաղթում քաջառողջություն, տոկունություն, ծառայողական հաջողություններ և թո՛ղ Աստված պահապան լինի բոլորիս:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա.Քյարամյանի խոսքը Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա կապակցությամբ տեղի ունեցած հանդիսավոր նիստի ընթացքում (տեսանյութ)

Honorable Prime Minister of the Republic of Armenia,
I warmly congratulate You on the occasion of the professional day of the employee of the Investigative Committee of the Republic of Armenia and the 8th anniversary of the formation of the system of the Investigative Committee.
This event is an opportune occasion to present the achievements recorded by the Investigative Committee within the bodies performing the function of preliminary investigation in the Republic of Armenia, to assess the main results of the work done and outline the upcoming tasks.
I consider the efficient work of the Investigative Committee and its subdivisions in the organization and conduction of pretrial proceeding an indisputable achievement. All that has been possible to achieve due to the conscientious attitude of the employees of the system, compassion and dedication to the implementation of their service duties. We would not have such a result if this practice had not been based on state mentality and understanding to carry out service duties with high responsibility. These qualities are particularly prominent in the process of organization and conduction of preliminary investigation within criminal proceedings initiated on the crimes recorded on the days of the 44-day military actions unleashed by Azerbaijan.
The Department of Investigation of Particularly Important Cases օf General Military Investigative Department of the Committee and subdivisions keep facing the objective difficulties of investigation of crimes against the order of military service committed in the conditions of martial law declared in the entire territory of the republic on hardest days of the war of 2020, as well as other crimes related to military actions. In the mentioned department of the Committee preliminary investigation on
- targeting the civilian population of 8 peaceful settlements adjacent to Tavush marz of the Armenian-Azerbaijani contact line located deep in the back and not involved in the military actions between 12 and 17, July 2020 by systemized, deliberate and targeted attacks committed by the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan,
- unleashing and waging aggressive war against the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia starting from September 27, 2020, during the military actions using mercenaries recruited in advance, using prohibited methods of waging war, targeting the civilian population of the peaceful settlements of the Republic of Artsakh by systemized, deliberate and targeted attacks and serious violations of the norms of international humanitarian law,
- carrying out act of aggression towards the marzes of Syunik and Gegharkunik on May 12, 2021,
- carrying out act of aggression towards the military positions located in the direction of Jermuk and Ishkhanasar of Syunik marz,
- targeting the peaceful population of Jermuk, Sotk, Goris, Kapan, Artanish, Ishkhanasar and other settlements on Armenian-Azerbaijani border by systemized, deliberate and targeted attacks between 13 and 15 September, 2022 is currently underway.
On the facts of the mentioned crimes about 150 criminal proceedings have been initiated in the department which mainly have been combined in 5 separate proceedings. Within the mentioned proceedings over 500 inspections of the scene have been conducted, the circumstances of being murdered, being captured, sustaining bodily injuries of several gravities by the servicemen and civilians caused by the acts of aggression have become a subject of detailed investigation. The obtained factual data have been operatively periodically submitted to the RA Ministry of Foreign Affairs, to the Office of the representative for international legal affairs, to the staff of the human rights defender and other interested bodies.
Through investigation cases of involving representatives of foreign mercenaries and international terrorist groups in the implementation of the act of aggression, as well as cases of financing international terrorism have been found out. Through investigation about 300 mercenaries involved in the military actions committed by Azerbaijan during the 44 -day war have been identified. The factual data obtained through investigation have been submitted to several bodies engaged in the prevention of international terrorism.
In the subdivisions of General Military Investigative Department about 1600 criminal proceedings on about 12600 persons have been initiated on the facts of crimes against the order of military service as well as other crimes related to military actions. Within the mentioned criminal proceedings 883 persons have been involved as a defendant, among them 78 officers 17 of which high-ranking, 150 contract servicemen, 491 reservists, 36 compulsory military servicemen and 128 civilians. Preliminary investigation of 152 of the mentioned criminal proceedings has been completed, among them 23 on 29 persons have been sent to court with the bill of indictment. Within the criminal proceedings large-scale investigative and other procedural actions have been conducted, inspections of the scene have been conducted, over 17.000 persons have been questioned, decisions on finding victim as well as successor of the victim have been made, samples have been taken for comparative examination, several examinations, among them forensic medical, forensic medical examination of the body, forensic ballistic, forensic genetic and other examinations have been commissioned, searches have been conducted, large-scale documents and videos have been confiscated and examined.
Currently the cases related to the military actions have been combined in the subdivisions of General Military Investigative Department of the Committee and are being investigated in 130 separate proceedings.
It should be mentioned that the criminal proceedings on crimes against the order of military service committed during the 44 –day war by the officers, as well as other crimes related to military actions have been focused in the Department of Investigation of Particularly Important Cases of General Military Investigative Department which have been combined according to their directions, separate operations, cases on failure to organize the protection of important towns. Within the mentioned criminal proceedings large-scale and important factual data have been obtained which are currently being assessed and become bases for initiation of criminal prosecutions. Large-scale investigative and procedural actions are being conducted within the mentioned cases.
Honorable Prime Minister,
Dear attendees,
Referring to the main results of the work of the first term of this year done by the subdivisions of the Committee conducting pretrial proceeding, I must state that the investigative bodies have worked with unprecedented overload. It is enough to mention that about 93% (or 27.482 proceedings) of about 30.000 proceedings, investigated in the first term of 2022 by the investigative bodies empowered to conduct preliminary investigation in the republic, has been investigated by the investigators of the subdivisions of the Investigative Committee. The number of the proceedings investigated by the officers of the Committee has increased with 20.2% as compared with the same period of the previous year, the average workload of one investigator has increased making 58 proceedings instead of 47 proceeding in the same period of the previous year. During the 8 months of this year the subdivisions of the Committee have conducted preliminary investigation within 38.834 criminal proceedings.
Dear collogues,
The main guarantee of the efficient activity of the Committee has been and is the professional personnel of the system, our investigators carrying out their service duties with the high sense of responsibility. Our goal to replenish the ranks of the Committee with high-quality personnel remains unchanged. The provision of fluent application of the new criminal code and criminal procedure code requires long and hard work during which our priorities should be the provision of investigators with procedural autonomy and independence, using their legislative power to the full extent to serve the legitimate interests of the preliminary investigation. It is necessary to attach special importance to the consistent improvement of the professional preparedness level of the system officers, implementation of daily duties of the investigators in accordance with the letter and spirit of the law. In this context it is necessary to state that large-scale work has been done in the quality improvement of the organization and results of written and oral examinations of those subject to be involved in the list of candidates of persons holding autonomous position. A new mechanism has been introduced and by the order of the Chairman of the Investigative Committee has been confirmed, pursuant to which the person to be promoted must pass an examination that verifies professional knowledge; what has been said refers also to persons aspiring to some positions of the main and highest groups. It is remarkable that the mentioned procedure is accompanied with video-recording, as well.
The fact that the next stage of the certification process of persons, occupying autonomous positions of the Committee, has started recently is also worth mentioning. The qualification commission has done a huge preparatory work to properly hold the examination of professional knowledge of the system officers within the new legal regulations. I expect the adequate and responsible attitude of the qualification commission, as well as the officers of the Committee to this procedure. It is not a secret that the proper implementation of professional functions of the investigators in competitive proceedings, the protection of the rights, freedoms and legal interests of the parties of the criminal proceeding are the most important guarantees of provision of efficiency of preliminary investigation. So, the certification process must be used as much as possible to deepen the understanding of the provisions of the new legislation and to improve the skills to use them in practice.
I also consider it necessary to inform that significant work has been done in the Committee to improve the working conditions of the employees of the Committee.
We should state with gratitude that the Division of Investigation of Traffic Crimes and the Investigative Division of Ajapnyak and Davtashen administrative districts of Yerevan Investigative Department, the Investigative Division of Stepanavan of the Regional Investigative Department of Lori as well as the 6th Garrison Investigative Unit of General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee will soon organize their work in new administrative buildings provided with the support of the RA Government.
Moreover, in the near future the newly repaired buildings of the Regional Investigative Department of Armavir and the Investigative Division of Vagharshapat of the RA Investigative Committee equipped with the necessary property and technical means will be put into operation.
Finishing my speech I want to state that the Investigative Committee is firmly standing in the rooting positions of principles of the establishment of legitimacy, strengthening of the legal system, equality before the law in our country. On behalf of the Committee I assure you that we will continue to do our best to live up to the expectations to consistently make the work of the Committee more efficient and determined.
Dear investigators – dedicated officers of the system,
I thank you for your efficient work, dedication to your profession and honorable attitude to your service duties. I consider our joint service a great honor and responsibility. Once again I congratulate all of us on the occasion of the professional holiday, wish health, endurance, service success and may God protect us all.