Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ վարչապետ,
Ջերմորեն ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա և համակարգի կազմավորման 8-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այս միջոցառումը պատեհ առիթ է` ներկայացնելու Հայաստանի Հանրապետությունում նախաքննական գործառույթ իրականացնող մարմինների կազմում Քննչական կոմիտեի արձանագրած ձեռքբերումները, գնահատելու կատարված աշխատանքի հիմնական արդյունքները և նախանշելու առաջիկա անելիքները:
Անվիճելի ձեռքբերում եմ համարում Քննչական կոմիտեի և նրա ստորաբաժանումների արդյունավետ աշխատանքը մինչդատական քրեական վարույթի կազմակերպման և իրականացման գործում: Այդ ամենին հնարավոր է եղել հասնել համակարգի աշխատողների կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ բարեխիղճ վերաբերմունքի, սրտացավության ու նվիրումի շնորհիվ: Չէինք ունենա նման արդյունք, եթե այս գործելակերպի հիմքում ընկած չլինեին պետական մտածելակերպն ու ծառայողական պարտականությունները պատասխանատվությամբ կատարելու գիտակցումը: Այդ որակները հատկապես ցայտուն են դրսևորվում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա ռազմական գործողությունների օրերին արձանագրված հանցագործությունների դեպքերով նախաձեռնված քրեական վարույթներով նախաքննության կազմակերպման և իրականացման ընթացքում:
Կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունը և տարածքային ստորաբաժանումները մինչ օրս շարունակում են առերեսվել 2020 թվականի պատերազմական ծանրագույն օրերին հանրապետության ողջ տարածքում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում կատարված՝ զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված, ինչպես նաև ռազմական գործողություններին առնչվող այլ հանցագործությունների քննության օբյեկտիվ դժվարությունների հետ: Կոմիտեի նշված վարչությունում ներկայումս էլ շարունակվում է նախաքննությունը՝
- Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից 2020 թվականի հուլիսի 12-ից 17-ն ընկած ժամանակահատվածում հայ-ադրբեջանական շփման գծի Տավուշի մարզին հարող, խորը թիկունքում գտնվող և մարտական գործողություններին չմասնակցող 8 խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու,
- 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, ռազմական գործողությունների ընթացքում նախապես հավաքագրված վարձկաններ օգտագործելու, պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ և միջոցներ կիրառելու, Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լրջագույն խախտումներ կատարելու,
- 2021 թվականի մայիսի 12-ին Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի ուղղությամբ ագրեսիայի ակտ իրականացնելու,
- 2021 թվականի նոյեմբերի 14-ից 16-ն ընկած ժամանակահատվածում Սյունիքի մարզի Իշխանասարի և Ջերմուկի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ ագրեսիայի ակտ իրականացնելու,
- 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ից 15-ն ընկած ժամանակահատվածում հայ-ադրբեջանական սահմանի Ջերմուկ, Սոթք, Վարդենիս, Գորիս, Կապան, Արտանիշ, Իշխանասար և այլ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու դեպքերով։
Նշված հանցագործությունների դեպքերով վարչությունում նախաձեռնվել են շուրջ 150 քրեական վարույթներ, որոնք հիմնականում միավորվել են հինգ առանձին վարույթներում։ Որոնցով իրականացվել են 500-ից ավելի դեպքի վայրերի զննություններ, մանրամասն քննության առարկա են դարձվել ագրեսիայի ակտերի հետևանքով զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց զոհվելու, գերեվարվելու, տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները։ Ստացված փաստական տվյալներն օպերատիվ կարգով պարբերաբար ներկայացվել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը, միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակին, մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին և այլ շահագրգիռ կառույցների։
Նախաքննությամբ պարզվել են ագրեսիայի ակտի իրականացմանն այլազգի վարձկանների և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ներկայացուցիչների ներգրավման, միջազգային ահաբեկչության ֆինանսավորման դեպքեր։ Քննությամբ հաջողվել է անհատականացնել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողություններին մասնակցած շուրջ 300 վարձկանների ինքնություններ։ Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալները ներկայացվել են միջազգային ահաբեկչության կանխարգելման հարցերով զբաղվող տարբեր կառույցների։
Զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված, ինչպես նաև ռազմական գործողություններին առնչվող այլ հանցագործությունների դեպքերով զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ստորաբաժանումներում նախաձեռնվել են շուրջ 1600 քրեական վարույթներ՝ շուրջ 12600 անձանց վերաբերյալ: Նշված քրեական վարույթներով որպես մեղադրյալ ներգրավվել են 883 անձինք, այդ թվում՝ 78 սպա, որոնցից 17-ը՝ բարձրաստիճան, 150 պայմանագրային զինծառայողներ, 491 պահեստազորայիններ, 36 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ և 128 քաղաքացիական անձինք: Հիշյալ քրեական վարույթներից 152-ով նախաքննությունն ավարտվել է, այդ թվում՝ 23-ը՝ 29 անձի վերաբերյալ, մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: Նախաձեռնված վարույթներով իրականացվել են մեծածավալ քննչական և վարութային այլ գործողություններ, մասնավորապես, կատարվել են դեպքի վայրի զննություններ, հարցաքննվել են 17.000-ից ավելի անձինք, որոշումներ են կայացվել տուժող, ինչպես նաև տուժողի իրավահաջորդ ճանաչելու մասին, համեմատական հետազոտություն իրականացնելու համար վերցվել են նմուշներ, նշանակվել են տարաբնույթ, այդ թվում՝ դատաբժշկական, դիակի դատաբժշկական, դատաձգաբանական, դատագենետիկական, դատապայթյունատեխնիկական և այլ փորձաքննություններ, կատարվել են խուզարկություններ, առգրավվել և զննվել են մեծածավալ փաստաթղթեր ու տեսագրություններ:
Ներկայումս Կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ստորաբաժանումներում պատերազմական գործողություններին առնչվող գործերը միավորվել են և քննվում են 130 առանձին վարույթներում:
Հարկ է նշել, որ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում կենտրոնացվել են 44-օրյա պատերազմի ընթացքում սպաների կողմից զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված, ինչպես նաև ռազմական գործողություններին առնչվող այլ հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական վարույթները, որոնք միավորվել են՝ ըստ ուղղությունների, առանձին օպերացիաների, կարևոր քաղաքների պաշտպանության կազմակերպման հարցում առկա թերացումների վերաբերյալ դեպքերի։ Հիշյալ քրեական վարույթներով ձեռք են բերվել ապացուցողական նշանակություն ունեցող` ծավալուն և կարևոր փաստական տվյալներ, որոնք հընթացս գնահատվում և քրեական հետապնդումներ հարուցելու հիմքեր են դառնում։ Հիշյալ գործերով ամենօրյա պարբերականությամբ շարունակվում են իրականացվել մեծածավալ քննչական և վարութային գործողություններ։
Մեծարգո՛ Վարչապետ,
Հարգելի՛ ներկաներ,
Անդրադառնալով ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Կոմիտեի մինչդատական վարույթ իրականացնող ստորաբաժանումների աշխատանքի հիմնական արդյունքներին՝ պետք է արձանագրեմ, որ քննչական մարմիններն աշխատել են աննախադեպ ծանրաբեռնվածությամբ: Բավական է նշել, որ հանրապետությունում նախաքննություն իրականացնելու իրավասությամբ օժտված քննչական մարմինների կողմից 2022 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում քննված շուրջ 30.000 վարույթների շուրջ 93%-ը (կամ 27.482 վարույթ) քննել են Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների քննիչները: Համակարգի ծառայողների քննած վարույթների թիվը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 20.2%-ով: Մեկ քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունն ավելացել է՝ նախորդ նույն ժամանակահատվածի 47-ի փոխարեն կազմելով 58 վարույթ: Ընթացիկ տարվա 8 ամիսների ընթացքում Կոմիտեի ստորաբաժանումները նախաքննություն են իրականացրել 38.834 քրեական վարույթով:
Հարգելի՛ գործընկերներ,
Կոմիտեի արդյունավետ գործունեության հիմնական գրավականը եղել և շարունակում են մնալ համակարգի արհեստավարժ կադրերը, բարձր պատասխանատվությամբ իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող` մեր քննիչները: Կոմիտեի շարքերը բարձրակարգ կադրերով համալրելու մեր նպատակադրումը շարունակում է մնալ անփոփոխ: Նոր քրեական ու քրեադատավարական օրենսդրությունների սահուն կիրարկման ապահովումը պահանջում է երկարատև ու տքնաջան աշխատանք, որի ընթացքում մեր առաջնահերթությունները պետք է լինեն քննիչների դատավարական ինքնուրույնության ու անկախության ապահովումը, նրանց օրենսդրական լիազորությունները ողջ ծավալով նախաքննության օրինական շահերին ծառայեցնելը: Հարկավոր է հատուկ կարևորել համակարգի ծառայողների մասնագիտական պատրաստվածության մակարդակի հետևողական բարելավումը, քննիչների ամենօրյա պարտականությունների իրականացումը օրենքի տառին և ոգուն համապատասխան: Այս համատեքստում անհրաժեշտ է արձանագրել, որ մեծածավալ աշխատանք է կատարվել ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածուների ցուցակում ընդգրկման ենթակա անձանց գրավոր և բանավոր քննությունների անցկացման և արդյունքների ստուգման որակի բարձրացման հարցում։ Ներդրվել և Քննչական կոմիտեի նախագահի հրամանով հաստատվել է նոր մեխանիզմ, համաձայն որի՝ Քննչական կոմիտեում առաջխաղացման ենթակա անձը պարտադիր պետք է հանձնի մասնագիտական գիտելիքները ստուգող քննություն. ասվածը վերաբերում է նաև գլխավոր և բարձրագույն խմբի որոշ պաշտոնների հավակնող անձանց։ Հատկանշական է, որ հիշյալ ընթացակարգն ուղեկցվում է նաև տեսաձայնագրմամբ։
Հիշատակաման է արժանի նաև այն իրողությունը, որ օրերս մեկնարկել է Կոմիտեի ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց ատեստավորման գործընթացի հերթական փուլը: Որակավորման հանձնաժողովը հսկայական նախապատրաստական աշխատանք է կատարել նոր իրավակարգավորումների շրջանակներում համակարգի ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների ստուգումը պատշաճ մակարդակով անցկացնելու համար: Ակնկալում եմ այս գործընթացին ինչպես որակավորման հանձնաժողովի, այնպես էլ Կոմիտեի ծառայողների համարժեք ու պատասխանատու վերաբերմունքը: Գաղտնիք չէ, որ մրցակցային դատավարության պայմաններում քննիչների մասնագիտական գործառույթների պատշաճ իրականացումը, քրեական վարույթի մասնակիցների իրավունքների, ազատությունների և օրինական շահերի պաշտպանությունը՝ նախաքննության արդյունավետության ապահովման կարևորագույն երաշխիքներն են: Հետևաբար, ատեստավորման գործընթացը պետք է առավելագույնս ծառայեցվի նոր օրենսդրության դրույթների իմացությունը խորացնելու և գործնականում դրանք կիրառելու հմտությունները կատարելագործելու նպատակին:
Հարկ եմ համարում տեղեկացնել նաև, որ Կոմիտեում զգալի աշխատանքներ են իրականացվել կառույցի ծառայողների աշխատանքային պայմանների բարելավման ուղղությամբ:
Շնորհակալությամբ պետք է արձանագրենք, որ ՀՀ կառավարության աջակցությամբ տրամադրված նոր վարչական շենքերում շուտով իրենց աշխատանքները կկազմակերպեն Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ճանապարհատրատրանսպորտային հանցագործությունների քննության ու Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժինները, Լոռու մարզային վարչության Ստեփանավանի բաժինը, ինչպես նաև զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 6-րդ կայազորային բաժինը` Տավուշի մարզում:
Ավելին, առաջիկայում շահագործման կհանձնվեն ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային վարչության և Վաղարշապատի բաժնի` նոր հիմնանորոգված և անհրաժեշտ գույքային ու տեխնիկական միջոցներով հագեցված շենքերը:
Ավարտելով խոսքս ցանկանում եմ արձանագրել, որ Քննչական կոմիտեն ամուր կանգնած է մեր երկրում օրինականության հաստատման, իրավակարգի ամրապնդման, օրենքի առաջ բոլորի հավասարության սկզբունքների արմատավորման դիրքերում: Համակարգի անունից վստահեցնում եմ, որ շարունակելու ենք անել առավելագույնը՝ Կոմիտեի աշխատանքը հետևողականորեն ավելի արդյունավետ ու վճռական դարձնելու սպասումներն արդարացնելու համար:
Հարգելի՛ քննիչներ՝ համակարգի նվիրյալ ծառայողներ,
Շնորհակալ եմ Ձեր արդյունավետ աշխատանքի, մասնագիտության հանդեպ ունեցած նվիրումի և ծառայողական պարտականությունների նկատմամբ պատվախնդիր վերաբերմունքի համար: Մեր համատեղ ծառայությունը համարում եմ մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն: Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս մանագիտական տոնի կապակցությամբ, մաղթում քաջառողջություն, տոկունություն, ծառայողական հաջողություններ և թո՛ղ Աստված պահապան լինի բոլորիս:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա.Քյարամյանի խոսքը Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա կապակցությամբ տեղի ունեցած հանդիսավոր նիստի ընթացքում (տեսանյութ)

Многоуважаемый Премьер-министр Республики Армения,
Горячо приветствую Вас по случаю Дня служащего Следственного комитета Республики Армения и 8-ой годовщины формирования системы.
Это мероприятие – удобный повод представить достижения Следственного комитета в составе органов, осуществляющих в Республике Армения функцию предварительного следствия, оценить основные результаты проделанной работы и наметить предстоящие задачи.
Неоспоримым достижением считаю эффективную работу Следственного комитета и его подразделений в организации и осуществлении досудебного уголовного производства. Всего этого удалось добиться благодаря добросовестному отношению работников системы к исполнению своих служебных обязанностей, сердечности и преданности делу. У нас не было бы такого результата, если бы в основе этой практики не было государственного мышления и осознания ответственного исполнения служебных обязанностей. Эти качества особенно ярко проявляются при организации и осуществлении предварительного следствия по уголовным производствам, инициированным по случаям преступлений, зафиксированных в дни 44-дневных военных действий, развязанных Азербайджаном.
Управление по расследованию особо важных дел и территориальные подразделения Главного военного следственного управления Комитета по сей день продолжают сталкиваться с объективными трудностями расследования преступлений, направленных против порядка военной службы, а также других преступлений, связанных с военными действиями, совершенных в условиях военного положения, объявленного на всей территории республики в тяжелейшие военные дни 2020 года. В указанном управлении в настоящее время продолжается предварительное следствие по случаям:
- с 12 по 17 июля 2020 года военно-политическое руководство Азербайджанской Республики сделал мишенью систематизированных, преднамеренных и целенаправленных атак гражданское население 8 мирных населенных пунктов, прилегающих к марзу Тавуш армяно-азербайджанской линии соприкосновения, находящихся в глубоком тылу и не участвующих в боевых действиях,
- развязывания и ведения агрессивной войны против Республики Арцах и Республики Армения с 27 сентября 2020 года, использования заранее завербованных наемников в ходе военных действий, применения запрещенных методов и средств ведения войны, сделав мишенью скоординированных, преднамеренных и целенаправленных атак на гражданское население мирных населенных пунктов Республики Арцах и совершения серьезных нарушений норм международного гуманитарного права,
- осуществления акта агрессии в направлении марзов Сюник и Гегаркуник 12 мая 2021 года,
- осуществления акта агрессии в направлении боевых позиций, дислоцированных в направлении Ишханасар и Джермук марза Сюник в период с 14 по 16 ноября 2021 года,
- с 13 по 15 июля 2022 года сделав мишенью систематизированных, преднамеренных и целенаправленных атак гражданское население Джермук, Сотк, Варденис, Горис, Капан, Артаниш, Ишханасар и другие населенные пункты армяно-азербайджанской границы.
По случаям указанных преступлений в Управлении инициировано около 150 уголовных производств, которые в основном объединены в пять отдельных производств, по которым проводились более 500 осмотров места происшествия, предметом детального расследования стали обстоятельства гибели, попадания в плен военнослужащих и гражданских лиц в результате актов агрессии, получения телесных повреждений различной степени тяжести. Полученные фактические данные в оперативном порядке периодически представлялись Министерству иностранных дел РА, офису представителя по международным правовым вопросам, аппарату защитника прав человека и другим заинтересованным структурам.
Предварительным следствием установлены случаи вовлечения иностранных наемников и представителей международных террористических группировок в осуществление акта агрессии, финансирования международного терроризма. Следствием удалось персонализировать личности около 300 наемников, участвовавших в боевых действиях со стороны Азербайджана в ходе 44-дневной войны. Полученные следствием фактические данные были представлены различным структурам, занимающимся предотвращением международного терроризма.
По случаям преступлений, направленных против порядка военной службы, а также других преступлений, связанных с военными действиями, в подразделениях Главного военного следственного управления инициировано около 1600 уголовных производств по 12600 лицам. В качестве обвиняемых по указанным уголовным делам привлечены 883 лиц, в том числе 78 офицеров, из которых 17 – высокопоставленные, 150 военнослужащих-контрактников, 491 резервистов, 36 военнослужащих-срочников и 128 гражданских лиц. По 152 из указанных уголовных производств предварительное следствие завершено, в том числе 23 в отношении 29 лиц с обвинительным заключением направлены в суд. По инициированным производствам осуществлены крупномасштабные следственные и иные производственные действия, в частности, проведены осмотры места происшествия, допрошено более 17 000 лиц, приняты постановления о признании в качестве потерпевшего, а также правопреемника потерпевшего, для проведения сравнительного исследования взяты образцы, назначены различные, в том числе судебно-медицинская, баллистическая, судебно-генетическая, судебно-взрыво-техническая и другие экспертизы, судебно-медицинская экспертиза трупа, проведены обыски, изъяты и осмотрены крупномасштабные документы и видеозаписи.
В настоящее время в подразделениях Главного военного следственного управления Комитета объединены дела, связанные с военными действиями, и рассматриваются в 130 отдельных производствах.
Следует отметить, что в Управлении по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления были сконцентрированы уголовные производства о преступлениях, направленных против порядка военной службы офицерами в ходе 44-дневной войны, а также других преступлений, связанных с военными действиями, которые были объединены по направлениям, отдельным операциям, случаям упущений в организации обороны важных городов. По упомянутым уголовным производствам получены объемные и важные фактические данные, имеющие доказательное значение, которые по ходу оцениваются и становятся основаниями для возбуждения уголовного преследования. По упомянутым делам с ежедневной периодичностью продолжаются крупномасштабные следственные и производственные действия.
Уважаемый Премьер-министр,
Уважаемые присутствующие,
Ссылаясь на основные результаты работы подразделений Комитета, осуществляющих досудебное производство в первом полугодие текущего года, должен констатировать, что следственные органы работали с беспрецедентной нагрузкой. Достаточно отметить, что около 93% (или 27 482 производств) из 30 000 производств, расследованных в первом полугодие 2022 года следственными органами, наделенными полномочиями проводить предварительное следствие в республике, были расследованы следователями подразделений Следственного комитета. Число производств, расследованных служащими системы, по сравнению с тем же периодом прошлого года выросло на 20,2%. Средняя нагрузка одного следователя увеличилась, составив 58 производств вместо 47 за аналогичный период прошлого года. За 8 месяцев текущего года подразделения Комитета провели предварительное следствие по 38 834 уголовным производствам.
Основным залогом эффективной деятельности Комитета были и продолжают оставаться профессиональные кадры системы, наши следователи, выполняющие свои служебные обязанности с высокой ответственностью. Наша цель пополнить ряды Комитета высококачественными кадрами остается неизменной. Обеспечение плавного применения новых уголовных и уголовно-процессуальных законов требует длительной и кропотливой работы, в ходе которой нашими приоритетами должны быть обеспечение процессуальной самостоятельности и независимости следователей, служение их законодательных полномочий законным интересам предварительного следствия в полном объеме. Необходимо особо отметить последовательное улучшение уровня профессиональной подготовки служащих системы, выполнение ежедневных обязанностей следователей в соответствии с буквой и духом закона. В этом контексте необходимо констатировать, что проделана крупномасштабная работа по проведению письменных и устных расследований и повышению качества проверки результатов лиц, подлежащих включению в список кандидатов лиц, занимающих автономную должность. Введен и приказом Председателя Следственного комитета утвержден новый механизм, согласно которому лицо, подлежащее продвижению в Следственном комитете, должно в обязательном порядке сдать экзамен, проверяющий профессиональные знания: сказанное касается также лиц, претендующих на некоторые должности в главной и высшей группе. Примечательно, что упомянутая процедура сопровождается также видеозаписью.
Также заслуживает упоминания тот факт, что на днях стартовал очередной этап процесса аттестации лиц, занимающих автономные должности Комитета. Квалификационная комиссия проделала огромную подготовительную работу для проведения проверки профессиональных знаний служащих системы на должном уровне в рамках новых правовых регулирований. Ожидаю адекватного и ответственного отношения к этому процессу как сотрудников квалификационной комиссии, так и Комитета. Не секрет, что надлежащее выполнение профессиональных функций следователей в условиях конкурентного судопроизводства, защита прав, свобод и законных интересов участников уголовного производства являются важнейшими гарантиями обеспечения эффективности предварительного следствия. Следовательно, процесс аттестации должен максимально служить цели углубления знаний о положениях нового законодательства и совершенствования навыков их применения на практике.
Считаю необходимым также сообщить, что в Комитете проведена значительная работа по улучшению условий труда служащих структуры.
С благодарностью должны констатировать, что в новых административных зданиях, предоставленных при содействии Правительства РА, вскоре свою работу организуют Отдел по расследованию дорожно-транспортных преступлений и Следственный отдел административных районов Аджапняк и Давташен Следственного управления города Ереван Следственного комитета, Отдел Степанавана Управления марза Лори, а также 6-й гарнизонный отдел Главного военного следственного управления в марзе Тавуш.
Более того, в ближайшее время будут сданы в эксплуатацию недавно отремонтированные здания Управления марза Армавир и Отдела Вагаршапата Следственного комитета РА, оснащенные необходимыми имущественными и техническими средствами.
Завершая свою речь, хочу констатировать, что Следственный комитет твердо стоит на позициях утверждения в нашей стране законности, укрепления правопорядка, укоренения принципов равенства всех перед законом. От имени системы я заверяю, что мы продолжим делать максимальное для оправдания ожиданий превращения работы Комитета более эффективной и решительной.
Уважаемые следователи – преданные служащие системы,
Спасибо за вашу продуктивную работу, преданность к профессии и уважительное отношение к служебным обязанностям. Считаю нашу совместную службу большой честью и ответственностью. Еще раз поздравляю всех нас с профессиональным праздником, желаю крепкого здоровья, стойкости, служебных успехов и пусть Бог хранит всех нас.