ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Աքորի գյուղի բնակչի սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Իրականացված քննչական և վարութային անհրաժեշտ գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի հանգամանքները:
Մասնավորապես, 2022 թվականի օգոստոսի 15-ին որովայնի և կրծքավանդակի հրազենային վնասվածքներով «Ալավերդու բժշկական կենտրոն» է տեղափոխվել Լոռու մարզի Աքորի գյուղի բնակչի դին:
Նույն ժամանակ հիվանդանոց է ընդունվել նաև Լոռու մարզի Հագվի գյուղի 54-ամյա բնակիչը՝ «գլխի պատռած վերքեր, ձախ ակնակապճի վնասվածք, կրծքավանդակի սալջարդ» ախտորոշմամբ։ Վերջինս հայտնել է, որ ինքը կրակել է Աքորի գյուղի բնակչի ուղղությամբ, որից հետո վերջինիս հարազատները ծեծի են ենթարկել իրեն:
Իրականացված միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված փաստերով հիմնավորվել է, որ դեպքի նախորդ օրը հիշյալ անձինք պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Հագվի գյուղի բնակչի կողմից իր տրակտորով Աքորի գյուղի բնակչին պատկանող խոտը հակավորելու շուրջ:
2022թ. օգոստոսի 15-ի առավոտյան Հագվի գյուղի բնակիչն իր տրակտորով ժամանել է Աքորի գյուղի բնակչին պատկանող հանդամաս, սակայն տեսնելով խոտի սակավությունը՝ հրաժարվել է հակավորել այն։ Դրանից հետո Աքորիի բնակիչն օրվա ընթացքում զանգահարել և հայհոյել է Հագվիի բնակչին ու նրա ընտանիքի անդամներին, որից հետո նույն օրը՝ երեկոյան, վերջինս, տանից վերցնելով իր անվամբ հաշվառված «ԻԺ 39» մոդելի երկփողանի որսորդական ողորկափող հրացանը, գնացել է հանդամաս և, վրեժխնդիր լինելու շարժառիթով, ապօրինաբար կյանքից զրկելու ուղղակի դիտավորությամբ, երկու անգամ կրակել Աքորիի բնակչի ուղղությամբ՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ: Վերջինս, ստացած՝ կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներից մահացել է հիվանդանոց տեղափոխվելու ճանապարհին:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ տուժողի որդին և եղբորորդին, ովքեր գտնվել են նշված վայրում և ականատես եղել դեպքին, ձեռքերով և ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ են հասցրել Հագվի գյուղի բնակչին՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ:
Ձեռք բերված բավարար փաստերի հիման վրա Հագվի գյուղի բնակչին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Որպես խափանման միջոց՝ նրա նկատմամբ կիրառվել է կալանավորումը:
Ինչ վերաբերում է Հագվի գյուղի բնակչին մարմնական վնասվածքներ հասցնելու դրվագին, ապա վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել՝ տուժողի որդու և եղբորորդու նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված՝ տուժողի հետ հաշտությամբ քրեական պատասխանատվությունից ազատելու հիմքով:
Նախաքննությունն ավարտվել է։ Հսկող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը, և քրեական վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննելու։

Материалы производства по делу об убийстве жителя села Акори в августе 2022 года направлены в суд
В Следственном управлении марза Лори Следственного комитета РА завершилось предварительное следствие по уголовному производству по факту убийства жителя села Акори.
В результате проведенных следственных и процессуальных действий установлены обстоятельства происшествия.
В частности, 15 августа 2022 года тело жителя села Акори марза Лори было доставлено в медицинский центр Алаверди с огнестрельными ранениями в области живота и грудной клетки.
В то же время в больницу был госпитализирован 54-летний житель села Хагви марза Лори с диагнозом «рваные раны головы, травма левой глазницы, ушиб грудной клетки». Последний сообщил, что выстрелил в жителя села Акори, после чего его родные избили его.
На основании фактов, полученных в результате осуществленных мероприятий, было обосновано, что за день до инцидента упомянутые лица достигли договоренности о том, что житель села Агви своим трактором тюковал траву, принадлежащую жителю села Акори.
Утром 15 августа 2022 года житель села Агви на своем тракторе прибыл в поле, принадлежащее жителю села Акори, однако, увидев нехватку травы, отказался ее тюковать. После этого житель Акори в течение дня звонил и озвучивал ругательства в адрес жителя Акори и членов его семьи, после чего в тот же день, вечером, последний, взяв из дома двуствольное охотничье гладкоствольное ружье модели «ИЖ 39», зарегистрированное на его имя, отправился в поле и, с целью отомстить, с прямым умыслом незаконного лишения жизни, дважды выстрелил в жителя Акори, причинив телесные повреждения. Последний скончался от полученных несовместимых с жизнью телесных повреждений по дороге в больницу.
Следствием также установлено, что сын и племянник потерпевшего, которые находились в указанном месте и стали очевидцами случая, руками и ногами нанесли многочисленные удары жителю села Агви, причинив телесные повреждения.
На основании полученных достаточных фактов жителю села Агви предъявлено обвинение по части 1 статьи 155 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения в отношении него применен арест.
Что касается эпизода нанесения телесных повреждений жителю села Агви, то орган, осуществляющий производство, принял постановление о прекращении уголовного преследования в отношении сына и племянника потерпевшего на основании освобождения от уголовной ответственности в связи с примирением с потерпевшим, предусмотренным Уголовным кодексом РА.
Предварительное следствие завершено. Надзирающий прокурор утвердил обвинительное заключение, и материалы уголовного производства направлены в суд для рассмотрения по существу.