70-ամյա կինը մահացել է ոչ թե սիրտ-թոքային անբավարարության հետևանքով, այլ դարձել է բռնության զոհ. hարուցվել է քրեական գործ՝ սպանության դեպքի առթիվ
10.04.2018 17:35
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է,  որ 70-ամյա կինը մահացել է ոչ թե սիրտ-թոքային անբավարարության հետևանքով, այլ դարձել է բռնության զոհ։
2018թ. հունվարի 15-ին` ժամը 01:40-ին, «Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ-ից հաղորդում է ստացվել առ այն, որ Երևան քաղաքի Սարյան փողոցի բնակարաններից մեկում հայտնաբերվել է բնակչուհու դին:  Պարզվել է, որ տուժողը բնակվել է միայնակ։ Դուստրը նյութերի նախապատրաստման փուլում հայտնել է, որ մոր բնակարան գնացել է հունվարի 14-ի ուշ երեկոյան, որի  դուռը գտնվել է ոչ կողպված վիճակում։ Դեպքից  հետո բնակարանում ուսումնասիրություններ կատարելու ընթացքում  հայտնաբերել է, որ բացակայում են ոսկյա և արծաթե զարդեր, ինչպես նաև` արծաթե իրեր:
Դեպքի առթիվ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում վարույթն իրականացնող մարմինն ստացել է կնոջ մահվան վկայականի պատճեն, համաձայն որի` նրա մահը վրա է հասել սիրտ-թոքային անբավարարությունից:
ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի ՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ կնոջ բնակարանից գողություն կատարելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1 կետով։ Մշակվել է քննչական պլան և ձեռնարկվել  անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ կատարված գողությունը բացահայտելու ուղղությամբ։ Բացի այդ, նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն՝ կնոջ մահվան բոլոր հանգամանքները պարզելու համար:
Նախաքննության ընթացքում ստացվել է նշանակված դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը, ըստ որի՝ հայտնաբերվել են բռնության հետքեր։ Մասնավորապես՝ թիվ 0078 փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ տուժողի մոտ հայտնաբերվել են  ենթալեզվային ոսկրի հարակից փափուկ հյուսվածքների ու վահանագեղձի բազմաթիվ մանր ու թարմ արյունազեղումներ, ձախից 2-3-4-րդ և աջից 2-3-րդ կողոսկրերի միջին անրակային գծով անուղղակի կոտրվածքներ, որոնք պատճառվել են կենդանության օրոք՝ մահվանից մոտ մինչև 2 ժամ առաջ, բութ առարկայի /ների/ ներգործությամբ, որոնք ուղեկցվել են սուր շնչական անբավարարությամբ։ Ըստ փորձագետների՝ նշված վնասվածքները պարունակում են առողջությանը պատճառված ծանր վնասի հատկանիշներ, որոնք հանգեցրել են մահվան:
Հաշվի առնելով, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հայտնաբերվել են կնոջը կյանքից դիտավորությամբ ապօրինաբար զրկելու առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և որոշում է կայացվել՝ երկու քրեական գործերը մեկ վարույթում միացնելու մասին:
Քրեական գործով ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական համալիր միջոցառումներ՝ տարեց կնոջ սպանությունը բացահայտելու ուղղությամբ։

In the result of necessary measures taken in the framework of the criminal case investigated in the Investigative Division of Kentron and Nork-Marash administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee it was found that the 70 year-old woman did not die of cardiovascular insufficiency but became a victim of violence.
On January 15, 2018 at 01:40 a call was received from “Ambulance” LLC informing that in one of the flats of Saryan Street of Yerevan the body of the resident was found. It was found that the victim lived alone. During preparation of materials her daughter told that she visited her mother’s flat on the night of January 14 and the door was not locked. After it having examined the flat she found out that golden and silver jewels, as well as silver items were missing.
During preparation of materials the investigative body received the copy of the woman’s death certificate according to which her death had been caused by cardiovascular insufficiency.
A criminal case was initiated in the RA IC Investigative Division of Kentron and Nork-Marash administrative districts of Yerevan Investigative Department according to the Point 1.1 of the Part 3 of the Article 177 of RA Criminal Code. An investigatory plan was worked out and necessary investigatory and other procedural actions were conducted to reveal the theft. Besides, forensic medical examination of the body was commissioned to find all circumstances of the woman’s death.
During preliminary investigation the result of the forensic medical examination was received according to which traces of violence were found. Particularly, pursuant to the examination conclusion N 0078 many small and fresh hemorrhages of soft tissues and thyroid gland, indirect fractures of the second, third, fourth left ribs and second, third right ribs were found which had been inflicted with a blunt item while she was alive about 2 hours before her death and were accompanied with acute respiratory failure. According to the experts the mentioned injuries contain elements of heavy damage to health which caused her death.
Considering that during preliminary investigation features of alleged crime of illegal willful deprivation of woman’s life were found a criminal case was initiated in the Investigative Division of Kentron and Nork-Marash administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee according to the Part 1 of the Article 104 of RA Criminal Code and a decision was made to join these two criminal cases in one proceeding.
Investigatory and operative-searching measures of great volume are conducted to reveal the elderly woman’s murder.