«Կարևորում եմ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների հետ կապված քրեական գործերի արդյունավետ նախաքննությունը». Վարչապետն այցելել է Քննչական կոմիտե (լուսանկարներ)
08.10.2021 15:55
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է ՀՀ քննչական կոմիտե և մասնակցել կառույցի կազմավորման 7-ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստին: Միջոցառմանը ներկա էին Քննչական կոմիտեի ղեկավար կազմը և կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով, որում նշել է.
«Քննչական կոմիտեի մեծարգո նախագահ,
Հարգելի գործընկերներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա և Քննչական կոմիտեի կազմավորման 7-ամյակի առիթով: Կարծում եմ՝ հատկապես մեր պետության զարգացման այս փուլում, երբ մենք առերեսվում ենք բազմաթիվ մարտահրավերների, նորից ու նորից պիտի ընդգծենք պետական ինստիտուտների կայացման և զարգացման անհրաժեշտությունը: Այս առումով ուզում եմ առանձնահատուկ ընդգծել իրավակարգի ապահովման մարմինների աշխատանքի արդյունավետության և որակի բարձրացումը, որը շրջադարձային և առանցքային նշանակություն ունի մեր պետության հետագա զարգացման և մարտահրավերների կառավարման առումով: Այս իմաստով մենք մեր բոլոր քննչական մարմինների օրերի, հոբելյանների առիթով ընդգծում ենք նախաքննության որակի բարձրացման անհրաժեշտությունը: Պիտի արձանագրել, որ այս առումով ունենք շարունակական առաջընթաց, բայց պիտի նաև արձանագրենք, որ ձեռք բերվածը չպիտի բավարար համարենք: Այս առումով ուզում եմ երկու կարևոր բաղադրիչ ընդգծել:
Շատ կարևոր է, որպեսզի Քննչական կոմիտեում և ընդհանրապես քննչական մարմիններում, իրավակարգի մարմիններում, պետական կառավարման համակարգում ընդհանրապես, աշխատանքի որակի չափանիշների բարձրացմանը զուգընթաց, մենք կարողանանք նաև սոցիալական երաշխիքների ավելի հուսալի և ավելի բարձր նշաձող սահմանել: Սա նույնպես Կառավարության որդեգրած քաղաքականության առաջնահերթություններից է: Բայց պիտի ասեմ նաև՝ բոլոր պետական մարմիններում չենք կարող այս ուղղությունը մեզ համար ցանկալի արագությամբ և տեմպերով զարգացնել, եթե այն չզուգակցենք մեր պետական ինստիտուտների արդյունավետության բարձրացման գործընթացով՝ բոլոր առումներով:
Քննչական կոմիտեն մեր երկրի ամենամեծ խոշոր քննչական մարմինն է, մենք կարևորում ենք և բարձր ենք գնահատում նրա աշխատանքը: Նաև ուզում ենք արդյունավետության բարձրացման խնդիրը երբեք մեր տեսադաշտից չկորցնել, որովհետև արդյունավետ դարձնել համակարգը նշանակում է՝ Կառավարությանը հնարավորություն տալ ավելի արագ տեմպերով, ավելի համոզված և հասցեական մեծացնել սոցիալական երաշխիքների արդյունավետությունը՝ աշխատավարձեր և այլն: Ուզում եմ պայմանավորվենք, որ այս հարցը կլինի մեր ընդհանուր աշխատանքային օրակարգում: Սա միայն Քննչական կոմիտեի վերաբերյալ չէ: Սա մեր բոլոր պետական մարմինների վերաբերյալ է, և այս ուղղությունը մենք անպայման պետք է զարգացնենք:
Հաջորդ խնդիրը, որին ուզում եմ անդրադառնալ հենց ասվածի համատեքստում՝ շատ կարևոր եմ համարում, որպեսզի մեր հանրությունն ստանա ամբողջական պատասխաններ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների, տեղի ունեցած ամբողջ պատկերի վերաբերյալ: Իհարկե, չեմ կարծում, թե այդ պատասխանները պիտի ակնկալենք միայն Քննչական կոմիտեից, որովհետև, ի վերջո, խնդիրն ավելի լայն համատեքստ ունի, և կարծում եմ՝ Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովն այդ լայն համատեքստին ավելի ընդարձակ կանդրադառնա:
Բայց նաև կարևորում եմ պատերազմի հանգամանքների հետ կապված քրեական գործերի արդյունավետ նախաքննությունը, որպեսզի մեր հանրությունը և մեր նահատակների հարազատները կոնկրետ հարցերին ստանան կոնկրետ պատասխաններ: Ընդ որում, այստեղ որևէ կանխավարկած նկատի ունենալը կլինի ճակատագրական սխալ: Պարզապես պետք է ձևակերպված հարցերն ստանան օբյեկտիվ պատասխաններ, որպեսզի մեղավորության կամ անմեղության մասին պնդումները հիմնված չլինեն անհատական ընկալումների և իրավիճակի ոչ ամբողջական պատկերացման վրա:
Այսօրվա մեր խոսակցությունը մի փոքր ավելի աշխատանքային է ստացվում, և որոշակի անհանգստացնող գույներ կան, բայց ես չեմ ուզում, որ մենք հենց այս տրամաբանությունը դարձնենք այսօրվա միակ ասելիքը: Ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել այս ընթացքում կատարած աշխատանքի համար: Որովհետև պիտի նաև արձանագրենք, որ մեր երկիրը շատ դժվար ժամանակաշրջան է ապրում և անցել է այդ դժվարության միջով շատ լարված և կուլմինացիաներով հարուստ ժամանակահատվածում: Եվ այն, որ մենք կարողացանք այդ ժամանակահատվածը հանգուցալուծել ընտրություններով, որոնք միջազգայնորեն արձանագրվեցին որպես ժողովրդավարության չափանիշներին համապատասխան, նաև մեր իրավակարգն ապահովող ինստիտուտների գործունեության և ամրության շատ կարևոր արտահայտություն է: Ես ուզում եմ իմ գնահատանքի խոսքն ասել այդ առիթով և ընդգծել, որ չափազանց գնահատում եմ այն դերակատարումը, որը նաև Քննչական կոմիտեն է ունեցել այս ընթացքում:
Ուզում եմ ընդգծել, թե ինչի մասին է խոսքը: Պարզ է, որ Քննչական կոմիտեն քաղաքական որևէ բնույթի գործունեություն կամ ներգրավվածություն չի ունեցել: Խոսքն այն մասին է, որ շատ դժվար և խառը ժամանակներում մեր իրավակարգն ապահովող ինստիտուտները եղել են իրենց դիրքերում և ապահովել են պետական ինստիտուտների, պետական գործառույթների և լծակների բնականոն գործունեությունը: Չնայած ակնհայտ է, որ նաև իրավակարգն ապահովող մամինները չէին կարող չազդվել. էմոցիոնալ մակարդակից սկսած և միջավայրային ազդեցությունները նույնպես հաշվի առնելով՝ ուղղակի չէին կարող այդ ամենից չազդվել: Սա ցույց է տալիս, որ, այնուամենայնիվ, պետությունը հենվում է ինստիտուտների վրա, ինստիտուտները հենվում են անձանց վրա, և այս իրավիճակը ցույց է տալիս, որ մեր պետական ինստիտուտներում կան բավարար չափով այնպիսի անձինք, որոնք ամենապատասխանատու, ամենադժվար պահերին կարող են պետությունը դնել ամեն ինչից վեր, պետությունը և պետական շահը, ասել է թե՝ ազգային շահը դնել ամեն ինչից վեր, առաքելությունը, գործառույթը, օրենքի և օրինականության ապահովումը դնել ամեն ինչից վեր: Եվ ես ուզում եմ բոլորիդ այս կեցվածքի և այս դիրքորոշման համար շնորհակալություն հայտնել:
Բայց նաև պիտի ասեմ, որ այս ամբողջ ընթացքում վերլուծությունն է շատ կարևոր՝ ինչ է տեղի ունեցել մեզ հետ: Չկանխորոշելով որևէ բան՝ այդ վերլուծության ամենաակնհայտ հետևություններից մեկը, իմ կարծիքով, այն է լինելու, որ մենք, այնուամենայնիվ, պետական ինստիտուտների կայացման ոլորտում ունենք որոշակի խնդիրներ և առաջնային պետք է լուծենք այդ խնդիրները: Որպեսզի իսկապես ինստիտուտները լինեն առաջնային և առանցքային, և անձնական ընկալումները, մոտեցումներն ու ցանկությունները հնարավորինս քիչ ազդեցություն ունենան այդ ինստիտուտների աշխատանքի, նրանց բովանդակության և արդյունքների վրա:
Կրկին շնորհավորում եմ Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա առիթով և հաջողություններ եմ մաղթում բոլորին՝ ի նպաստ գործունեության հանուն Հայաստանի Հանրապետության, հանուն Հայաստանի Հանրապետությունում իրավակարգի, պետության, պետականության, ինքնիշխանության ապահովման, պահպանության և պաշտպանության, որը, ի վերջո, հանգում է մեր ժողովրդի, նրա իրավունքների, նրա անվտանգության, կամքի և երազանքների պահպանությանը և պաշտպանությանը:
Շնորհակալ եմ»:
Շնորհավորական խոսքով է հանդես եկել նաև Քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը: ՔԿ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին գնահատանքի խոսքերի համար և ներկայացրել կառույցի գործունեությունը:
Անդրադառնալով 2020 թվականի սեպտեմբերից մինչ օրս կատարված աշխատանքներին՝ Արգիշտի Քյարամյանը նշել է, որ ՔԿ քննիչներն այդ ժամանակաշրջանում աշխատել են գերծանրաբեռնվածության պայմաններում, և դա շարունակվում է նաև այսօր՝ պայմանավորված հարուցված քրեական գործերի մեծաթիվությամբ և նախաքննության գործընթացով: Նրա խոսքով՝ ՔԿ համապատասխան ստորաբաժանումն այժմ քննում է պատերազմի ընթացքում զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերը, և ՔԿ-ն ի զորու է իրականացնել բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննություն՝ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները լիարժեք բացահայտելու և հասարակությանը ներկայացնելու նպատակով:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար, պետական պարգևներ է հանձնել Քննչական կոմիտեի աշխատակիցներին.
Մխիթար Գոշի մեդալով են պարգևատրվել՝ ՀՀ ՔԿ տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Վիգեն Մեսրոպյանը և զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչության պետ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Ռաֆայել Վարդանյանը,
ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով են պարգևատրվել՝ ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների քննության բաժնի պետ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Էդվարդ Կարապետյանը և հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննիչ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Վաչե Մխիթարյանը:

Премьер-министр Никол Пашинян сегодня посетил Следственный комитет РА и принял участие в торжественном заседании, посвященном 7-й годовщине формирования структуры. На мероприятии присутствовали руководящий состав Следственного комитета и руководители структурных подразделений.
Премьер-министр Пашинян выступил с поздравительной речью, в которой отметил:
«Многоуважаемый председатель Следственного комитета, уважаемые коллеги,
Поздравляю всех нас с днем служащего Следственного комитета и 7-й годовщиной формирования Следственного комитета. Думаю, особенно на этом этапе развития нашего государства, когда мы сталкиваемся с многочисленными вызовами, мы вновь и вновь должны подчеркнуть необходимость установления и развития государственных институтов. В этом плане хочу особо подчеркнуть повышение эффективности и качества работы органов обеспечения правопорядка, что имеет поворотное и ключевое значение в плане дальнейшего развития нашего государства и управления вызовами. В этом смысле мы по случаю всех дней, юбилеев наших следственных органов, подчеркиваем необходимость повышения качества предварительного следствия. Нужно констатировать, что в этом плане у нас есть непрерывный прогресс, но мы должны также констатировать, что достигнутое не должно считаться удовлетворительным. В этом плане хочу подчеркнуть два важных компонента. Очень важно, чтобы в Следственном комитете и вообще в следственных органах, органах правопорядка, системе государственного управления в целом, параллельно с повышением критериев качества работы, мы смогли также установить более надежную и более высокую планку социальных гарантий. Это также является одним из приоритетов политики правительства. Но должен сказать также, что во всех государственных органах мы не можем развивать это направление с желаемой для нас скоростью и темпами, если не будем совмещать его с процессом повышения эффективности наших государственных институтов во всех планах. Следственный комитет – самый крупный следственный орган нашей страны, мы придаем важность и высоко ценим его работу. Мы также хотим никогда не терять задачу повышения эффективности из нашего поля зрения, поскольку сделать систему эффективной означает дать Правительству возможность более быстрыми темпами, более уверенно и адресно повысить эффективность социальных гарантий – зарплаты и т.д. Хочу, чтобы мы договорились, что этот вопрос будет в нашей общей рабочей повестке. Это не только касается Следственного комитета. Это касается всех наших государственных органов, и мы обязательно должны развивать это направление. Следующая проблема, к которой я хочу обратиться в контексте сказанного, считаю очень важной, чтобы наше общество получило полноценные ответы об обстоятельствах 44-дневной войны, всей имевшей место картине. Конечно, не думаю, что эти ответы мы должны ожидать только от Следственного комитета, поскольку, в конце концов, проблема имеет более широкий контекст, и думаю, что Следственная комиссия Национального собрания более подробно коснется этого широкого контекста.
Но также считаю важным эффективное предварительное следствие уголовных дел, связанных с обстоятельствами войны, чтобы наше общество и родные наших мучеников получили конкретные ответы на конкретные вопросы. При этом, иметь в виду какую-либо презумпцию здесь будет роковой ошибкой. Просто необходимо получить объективные ответы на сформулированные вопросы, чтобы утверждения о вине или невиновности не основывались на личном восприятии и неполном представлении ситуации.
Сегодня наш разговор получается немного более рабочим, и есть некоторые тревожные ноты, но я не хочу, чтобы мы сделали эту логику единственным сегодняшним словом.
Хочу поблагодарить всех вас за проделанную за это время работу. Потому что мы должны также констатировать, что наша страна переживает очень трудный период и прошла через эти трудности в очень напряженный и богатый кульминациями период. И то, что мы смогли разрешить этот период выборами, которые были зафиксированы на международном уровне в соответствии с демократическими стандартами, является очень важным проявлением деятельности и прочности институтов, обеспечивающих нашу правовую систему. Я хочу высказать свою оценку по этому поводу и подчеркнуть, что крайне ценю ту роль, которую сыграл и Следственный комитет.
Хочу подчеркнуть, о чем идет речь. Понятно, что Следственный комитет не имел какой-либо политической деятельности или вовлеченности. Речь идет о том, что в очень трудные и смешанные времена институты, обеспечивающие нашу правовую систему, были на своих позициях и обеспечивали нормальную деятельность государственных институтов, государственных функций и рычагов. Несмотря на то, что органы, обеспечивающие правовую систему, не могли не волноваться: начиная с эмоционального уровня и учитывая воздействие окружающей среды, они просто не могли не волноваться. Это показывает, что, тем не менее, государство опирается на институты, институты опираются на лиц, и эта ситуация показывает, что в наших государственных институтах есть в достаточной степени такие лица, которые в самые ответственные, трудные моменты могут ставить государство превыше всего, государство и государственные интересы, то есть ставить национальные интересы превыше всего, миссию, функции, обеспечение закона и законности ставить превыше всего. И я хочу поблагодарить всех вас за это положение и эту позицию.
Но также должен сказать, что за все это время очень важен анализ, что с нами произошло. Не предопределяя ничего, одним из самых очевидных выводов этого анализа, на мой взгляд, будет то, что, тем не менее, в сфере государственных институтов у нас есть определенные проблемы, и мы должны первоочередно решать эти проблемы. Чтобы действительно институты были первостепенными и ключевыми, и личные восприятия, подходы и желания имели как можно меньше влияния на работу этих институтов, их содержание и результаты.
Вновь поздравляю с днем служащего Следственного комитета и желаю всем успехов в пользу деятельности во имя Республики Армения, во имя правопорядка, государства, государственности, обеспечения суверенитета, сохранения и защиты Республики Армения, что, в конце концов, сводится к сохранению и защите нашего народа, его прав, его безопасности, воли и мечтаний.
Благодарю».
Председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян обратился с поздравительной речью. Председатель СК выразил благодарность премьер-министру Николу Пашиняну за слова оценки и представил деятельность структуры.
Коснувшись работ, проведенных с сентября 2020 года по сей день, Аргишти Кярамян отметил, что следователи СК в этот период работали в условиях перегруженности, и это продолжается и сегодня, в связи с многочисленностью возбужденных уголовных дел и процессом предварительного следствия. По его словам, соответствующее подразделение СК в настоящее время расследует уголовные дела о преступлениях против порядка военной службы в ходе войны, и СК в состоянии провести всестороннее и объективное расследование с целью полного раскрытия обстоятельств 44-дневной войны и представления общественности.
Затем состоялась торжественная церемония награждения. Премьер-министр Никол Пашинян вручил государственные награды сотрудникам Следственного комитета за вклад в укрепление правопорядка и законности.
Медалью «Мхитар Гош» награждены: начальник Главного управления контроля над деятельностью территориальных следственных управлений СК РА, советник юстиции первого класса Виген Месропян и начальник Управления по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления, советник юстиции первого класса Рафаел Варданян, памятной медалью Премьер-министра РА награждены: Начальник Отдела по расследованию дорожно-транспортных преступлений Следственного управления города Ереван СК РА, советник юстиции второго класса Эдвард Карапетян и Следователь по особо важным делам Управления по расследованию преступлений общего характера и избирательных преступлений Главного управления по расследованию особо важных дел, советник юстиции второго класса Ваче Мхитарян.
«Придаю значение эффективному расследованию уголовных дел, связанных с обстоятельствами 44-дневной войны». Премьер-министр посетил Следственный комитет (фото)