«Կարևորում եմ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների հետ կապված քրեական գործերի արդյունավետ նախաքննությունը». Վարչապետն այցելել է Քննչական կոմիտե (լուսանկարներ)
08.10.2021 15:55
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է ՀՀ քննչական կոմիտե և մասնակցել կառույցի կազմավորման 7-ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստին: Միջոցառմանը ներկա էին Քննչական կոմիտեի ղեկավար կազմը և կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով, որում նշել է.
«Քննչական կոմիտեի մեծարգո նախագահ,
Հարգելի գործընկերներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա և Քննչական կոմիտեի կազմավորման 7-ամյակի առիթով: Կարծում եմ՝ հատկապես մեր պետության զարգացման այս փուլում, երբ մենք առերեսվում ենք բազմաթիվ մարտահրավերների, նորից ու նորից պիտի ընդգծենք պետական ինստիտուտների կայացման և զարգացման անհրաժեշտությունը: Այս առումով ուզում եմ առանձնահատուկ ընդգծել իրավակարգի ապահովման մարմինների աշխատանքի արդյունավետության և որակի բարձրացումը, որը շրջադարձային և առանցքային նշանակություն ունի մեր պետության հետագա զարգացման և մարտահրավերների կառավարման առումով: Այս իմաստով մենք մեր բոլոր քննչական մարմինների օրերի, հոբելյանների առիթով ընդգծում ենք նախաքննության որակի բարձրացման անհրաժեշտությունը: Պիտի արձանագրել, որ այս առումով ունենք շարունակական առաջընթաց, բայց պիտի նաև արձանագրենք, որ ձեռք բերվածը չպիտի բավարար համարենք: Այս առումով ուզում եմ երկու կարևոր բաղադրիչ ընդգծել:
Շատ կարևոր է, որպեսզի Քննչական կոմիտեում և ընդհանրապես քննչական մարմիններում, իրավակարգի մարմիններում, պետական կառավարման համակարգում ընդհանրապես, աշխատանքի որակի չափանիշների բարձրացմանը զուգընթաց, մենք կարողանանք նաև սոցիալական երաշխիքների ավելի հուսալի և ավելի բարձր նշաձող սահմանել: Սա նույնպես Կառավարության որդեգրած քաղաքականության առաջնահերթություններից է: Բայց պիտի ասեմ նաև՝ բոլոր պետական մարմիններում չենք կարող այս ուղղությունը մեզ համար ցանկալի արագությամբ և տեմպերով զարգացնել, եթե այն չզուգակցենք մեր պետական ինստիտուտների արդյունավետության բարձրացման գործընթացով՝ բոլոր առումներով:
Քննչական կոմիտեն մեր երկրի ամենամեծ խոշոր քննչական մարմինն է, մենք կարևորում ենք և բարձր ենք գնահատում նրա աշխատանքը: Նաև ուզում ենք արդյունավետության բարձրացման խնդիրը երբեք մեր տեսադաշտից չկորցնել, որովհետև արդյունավետ դարձնել համակարգը նշանակում է՝ Կառավարությանը հնարավորություն տալ ավելի արագ տեմպերով, ավելի համոզված և հասցեական մեծացնել սոցիալական երաշխիքների արդյունավետությունը՝ աշխատավարձեր և այլն: Ուզում եմ պայմանավորվենք, որ այս հարցը կլինի մեր ընդհանուր աշխատանքային օրակարգում: Սա միայն Քննչական կոմիտեի վերաբերյալ չէ: Սա մեր բոլոր պետական մարմինների վերաբերյալ է, և այս ուղղությունը մենք անպայման պետք է զարգացնենք:
Հաջորդ խնդիրը, որին ուզում եմ անդրադառնալ հենց ասվածի համատեքստում՝ շատ կարևոր եմ համարում, որպեսզի մեր հանրությունն ստանա ամբողջական պատասխաններ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների, տեղի ունեցած ամբողջ պատկերի վերաբերյալ: Իհարկե, չեմ կարծում, թե այդ պատասխանները պիտի ակնկալենք միայն Քննչական կոմիտեից, որովհետև, ի վերջո, խնդիրն ավելի լայն համատեքստ ունի, և կարծում եմ՝ Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովն այդ լայն համատեքստին ավելի ընդարձակ կանդրադառնա:
Բայց նաև կարևորում եմ պատերազմի հանգամանքների հետ կապված քրեական գործերի արդյունավետ նախաքննությունը, որպեսզի մեր հանրությունը և մեր նահատակների հարազատները կոնկրետ հարցերին ստանան կոնկրետ պատասխաններ: Ընդ որում, այստեղ որևէ կանխավարկած նկատի ունենալը կլինի ճակատագրական սխալ: Պարզապես պետք է ձևակերպված հարցերն ստանան օբյեկտիվ պատասխաններ, որպեսզի մեղավորության կամ անմեղության մասին պնդումները հիմնված չլինեն անհատական ընկալումների և իրավիճակի ոչ ամբողջական պատկերացման վրա:
Այսօրվա մեր խոսակցությունը մի փոքր ավելի աշխատանքային է ստացվում, և որոշակի անհանգստացնող գույներ կան, բայց ես չեմ ուզում, որ մենք հենց այս տրամաբանությունը դարձնենք այսօրվա միակ ասելիքը: Ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել այս ընթացքում կատարած աշխատանքի համար: Որովհետև պիտի նաև արձանագրենք, որ մեր երկիրը շատ դժվար ժամանակաշրջան է ապրում և անցել է այդ դժվարության միջով շատ լարված և կուլմինացիաներով հարուստ ժամանակահատվածում: Եվ այն, որ մենք կարողացանք այդ ժամանակահատվածը հանգուցալուծել ընտրություններով, որոնք միջազգայնորեն արձանագրվեցին որպես ժողովրդավարության չափանիշներին համապատասխան, նաև մեր իրավակարգն ապահովող ինստիտուտների գործունեության և ամրության շատ կարևոր արտահայտություն է: Ես ուզում եմ իմ գնահատանքի խոսքն ասել այդ առիթով և ընդգծել, որ չափազանց գնահատում եմ այն դերակատարումը, որը նաև Քննչական կոմիտեն է ունեցել այս ընթացքում:
Ուզում եմ ընդգծել, թե ինչի մասին է խոսքը: Պարզ է, որ Քննչական կոմիտեն քաղաքական որևէ բնույթի գործունեություն կամ ներգրավվածություն չի ունեցել: Խոսքն այն մասին է, որ շատ դժվար և խառը ժամանակներում մեր իրավակարգն ապահովող ինստիտուտները եղել են իրենց դիրքերում և ապահովել են պետական ինստիտուտների, պետական գործառույթների և լծակների բնականոն գործունեությունը: Չնայած ակնհայտ է, որ նաև իրավակարգն ապահովող մամինները չէին կարող չազդվել. էմոցիոնալ մակարդակից սկսած և միջավայրային ազդեցությունները նույնպես հաշվի առնելով՝ ուղղակի չէին կարող այդ ամենից չազդվել: Սա ցույց է տալիս, որ, այնուամենայնիվ, պետությունը հենվում է ինստիտուտների վրա, ինստիտուտները հենվում են անձանց վրա, և այս իրավիճակը ցույց է տալիս, որ մեր պետական ինստիտուտներում կան բավարար չափով այնպիսի անձինք, որոնք ամենապատասխանատու, ամենադժվար պահերին կարող են պետությունը դնել ամեն ինչից վեր, պետությունը և պետական շահը, ասել է թե՝ ազգային շահը դնել ամեն ինչից վեր, առաքելությունը, գործառույթը, օրենքի և օրինականության ապահովումը դնել ամեն ինչից վեր: Եվ ես ուզում եմ բոլորիդ այս կեցվածքի և այս դիրքորոշման համար շնորհակալություն հայտնել:
Բայց նաև պիտի ասեմ, որ այս ամբողջ ընթացքում վերլուծությունն է շատ կարևոր՝ ինչ է տեղի ունեցել մեզ հետ: Չկանխորոշելով որևէ բան՝ այդ վերլուծության ամենաակնհայտ հետևություններից մեկը, իմ կարծիքով, այն է լինելու, որ մենք, այնուամենայնիվ, պետական ինստիտուտների կայացման ոլորտում ունենք որոշակի խնդիրներ և առաջնային պետք է լուծենք այդ խնդիրները: Որպեսզի իսկապես ինստիտուտները լինեն առաջնային և առանցքային, և անձնական ընկալումները, մոտեցումներն ու ցանկությունները հնարավորինս քիչ ազդեցություն ունենան այդ ինստիտուտների աշխատանքի, նրանց բովանդակության և արդյունքների վրա:
Կրկին շնորհավորում եմ Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա առիթով և հաջողություններ եմ մաղթում բոլորին՝ ի նպաստ գործունեության հանուն Հայաստանի Հանրապետության, հանուն Հայաստանի Հանրապետությունում իրավակարգի, պետության, պետականության, ինքնիշխանության ապահովման, պահպանության և պաշտպանության, որը, ի վերջո, հանգում է մեր ժողովրդի, նրա իրավունքների, նրա անվտանգության, կամքի և երազանքների պահպանությանը և պաշտպանությանը:
Շնորհակալ եմ»:
Շնորհավորական խոսքով է հանդես եկել նաև Քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը: ՔԿ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին գնահատանքի խոսքերի համար և ներկայացրել կառույցի գործունեությունը:
Անդրադառնալով 2020 թվականի սեպտեմբերից մինչ օրս կատարված աշխատանքներին՝ Արգիշտի Քյարամյանը նշել է, որ ՔԿ քննիչներն այդ ժամանակաշրջանում աշխատել են գերծանրաբեռնվածության պայմաններում, և դա շարունակվում է նաև այսօր՝ պայմանավորված հարուցված քրեական գործերի մեծաթիվությամբ և նախաքննության գործընթացով: Նրա խոսքով՝ ՔԿ համապատասխան ստորաբաժանումն այժմ քննում է պատերազմի ընթացքում զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերը, և ՔԿ-ն ի զորու է իրականացնել բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննություն՝ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները լիարժեք բացահայտելու և հասարակությանը ներկայացնելու նպատակով:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար, պետական պարգևներ է հանձնել Քննչական կոմիտեի աշխատակիցներին.
Մխիթար Գոշի մեդալով են պարգևատրվել՝ ՀՀ ՔԿ տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Վիգեն Մեսրոպյանը և զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչության պետ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Ռաֆայել Վարդանյանը,
ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով են պարգևատրվել՝ ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների քննության բաժնի պետ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Էդվարդ Կարապետյանը և հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննիչ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Վաչե Մխիթարյանը:

The Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan visited today the RA Investigative Committee and took part in the solemn session dedicated to the 7th anniversary of the establishment of the Investigative Committee. The leadership of the Investigative Committee and the leaders of the structural subdivisions were present at the event.
Prime Minister Nikol Pashinyan made a congratulatory speech in which he mentioned
“Honorable Chairman of the Investigative Committee,
Dear partners,
I congratulate all of us on the Day of the Employee and the 7th anniversary of the Investigative Committee. I think, especially at this stage of the development of our state, when we face numerous challenges, we must again and again emphasize the necessity of the establishment and development of the state institutions. In this regard, I would like to particularly emphasize the enhancement of the efficiency and quality of the work of the law enforcement agencies which is crucial for further development of our state and management of challenges. In this regard, on the days and anniversaries of all the investigative bodies we emphasize the necessity of the enhancement of the quality of preliminary investigation. It should be recorded that in this respect we have a continuous progress but we should also record that what we have acquired is not enough. In this regard, I would like to emphasize two important components.
It is very important to set a more reliable և higher benchmark for social guarantees along with the enhancement of the quality of the work standards in the Investigative Committee, investigative bodies, law enforcement bodies and state management system, in general. It is also one of the priorities of the policy adopted by the Government. But I should also say that we cannot develop this direction in desirable speed in all state bodies if we do not combine it with the process of enhancement of efficiency of state institutions in all regards.
The Investigative Committee is the largest investigative body of our country, we highlight and appreciate its work highly. We also don’t want to lose the issue of the enhancement of efficiency from our sight as to make the system efficient means to give an opportunity to the Government to enhance the efficiency of the social guarantees – salaries and so on faster, in a more confident և targeted way. I want to come to an agreement on this issue to be on our overall agenda. It is not only about the Investigative Committee. It is about all our state bodies and this direction should be developed.
The next issue I would like to refer to just in this context – it is important for the public to receive full answers on circumstances of 44 days of war, the whole picture of what has happened. Of course, I don’t think that we should expect these answers only from the Investigative Committee, after all, the issue has a broader context and I think that the investigative commission of the National Assembly will cover this broader context.
I also attach importance to the efficient preliminary investigation of criminal cases on circumstances of the war for our public and the relatives of the victims to receive certain answers to certain questions. Moreover, to mean any presupposition here would be a fatal mistake. The formulated questions should just receive objective answers so as the statements on guilt or innocence would not be based on individual perceptions and incomplete understanding of the situation.
Our today’s conversation turns out to be more laborious and there are some disturbing colors but I don’t want us to make this logic the only thing to say today. I want to thank all of you for the work done as we should also record that our country is going through a very difficult period and has gone through these difficulties in a very tense period full of culminations. And the fact that we managed to end that period with elections, internationally recorded as corresponding to the standards of democracy, is also a very significant expression of the activity of law enforcement bodies and strength. I would like to express my appreciation on that occasion and emphasize that I highly appreciate the role of the Investigative Committee in this period.
I would like to emphasize what I am speaking about. It is clear that the Investigative Committee has not been politically active or involved. The point is that in very difficult and turbulent times our law enforcement agencies have been in their positions and have ensured the normal activity of state institutions, state functions and levers. Although, it is obvious that law enforcement bodies could not help being affected; starting from the emotional level and considering the environmental influences, as well, they could not help being affected by all this. It shows that the state still relies on the institutions, the institutions rely on persons and this situation shows that in our state institutions there are enough such people who can put the state and state interest, the mission, the function, the ensuring of the rule of law and legality above everything at the most responsible, the most difficult moment. And I would like to thank all of you for this attitude and position.
But I should also say that during this period analysis is very important – what has happened to us. Without predetermining anything one of the most obvious conclusions of this analysis, I think, will be the fact that, nevertheless, in the sphere of the establishment of the state institutions we have certain problems and we must first solve these problems for these institutions to be really primary and personal perceptions, approaches and desires to have influence on the work, the content and results of these institutions as little as possible.
I again congratulate you on the day of the employee of the Investigative Committee and wish success to all of you in favor of activities for the Republic of Armenia, for legal order of the Republic of Armenia, for ensuring and protection of the state, statehood, sovereignty which, after all, comes down to the protection of our people, their rights, their security, will and dreams.
Thank you”.
The Chairman of the Investigative Committee Argishti Kyaramyan also made a congratulatory speech. The IC Chairman thanked the Prime Minister Nikol Pashinyan for the words of appreciation and presented the activity of the Investigative Committee.
Referring to the work done from September, 2020 to this day Argishti Kyaramyan mentioned that in that period the IC investigators have worked overloaded and it is still going on conditioned with the great number of initiated criminal cases and process of preliminary investigation. According to him the relevant subdivision of the Investigative Committee is investigating the criminal cases on crimes against the order of military service during the war and the IC is able to conduct comprehensive and objective investigation to disclose the circumstances of 44 days of war and publicize them.
Then the solemn awarding ceremony followed; Prime Minister Nikol Pashinyan handed over state rewards to the employees of the Investigative Committee for the contribution to strengthening the rule of law and legality; the Head of the RA IC General Department of Control over Activity of Territorial Investigative Departments, First Class Counselor of Justice Vigen Mesropyan and the Head of the IC Department of Investigation of Particularly Important Cases of the General Military Investigative Department, First Class Counselor of Justice Rafayel Vardanyan were awarded with medal “Mkhitar Gosh”, the Head of the IC Division of Investigation of Traffic Crimes of Yerevan Investigative Department, Second Class Counselor of Justice Edward Karapetyan and the investigator for particularly important cases of the Department of Investigation of General and Election-Related Crimes of General Department of Investigation of Particularly Important Cases, Second Class Counselor of Justice Vache Mkhitaryan were awarded with the RA Prime Minister’s Commemorative medal.