Տեղեկատվություն ստանալու կարգը և եղանակները
ՀՀ Սահմանադրության 42-րդ հոդվածը սահմանում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի խոսքի ազատության իրավունք, ներառյալ՝ տեղեկություններ և գաղափարներ փնտրելու, ստանալու, տարածելու ազատությունը, տեղեկատվության ցանկացած միջոցով՝ անկախ պետական սահմաններից:
Տեղեկատվություն ստանալու հարցման կարգը կանոնակարգված է «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքով՝ ըստ որի հարցումը կարող է լինել գրավոր կամ բանավոր:
Տեղեկատվություն ստանալու գրավոր հարցման կարգը՝
Դիմողը պարտավոր չէ հիմնավորել հարցումը։
Գրավոր հարցման պատասխանը տրվում է հետևյալ ժամկետներում.
• եթե գրավոր հարցման մեջ նշված տեղեկությունը հրապարակված չէ, ապա դրա պատճենը դիմողին է տրվում հարցումն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում.
• եթե գրավոր հարցման մեջ նշված տեղեկությունը հրապարակված է, ապա տվյալ հրապարակման միջոցի, վայրի և ժամկետի մասին տեղեկությունը դիմողին է տրվում հարցումն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում.
• եթե գրավոր հարցման մեջ նշված տեղեկությունը տրամադրելու համար անհրաժեշտ է կատարել լրացուցիչ աշխատանք, ապա այդ տեղեկությունը դիմողին է տրվում դիմումն ստանալուց հետո՝ 30-օրյա ժամկետում, որի մասին հարցումն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, գրավոր տեղեկացվում է դիմողին՝ նշելով հետաձգման պատճառները և տեղեկությունը տրամադրելու վերջնական ժամկետը։
Գրավոր հարցման մեջ նշվում է դիմողի անունը, ազգանունը, քաղաքացիությունը, բնակության, աշխատանքի կամ ուսումնական հաստատության գտնվելու վայրը: Գրավոր հարցումը պետք է ստորագրված լինի (իրավաբանական անձի դեպքում՝ դրա անվանումը, գտնվելու վայրը)։
Գրավոր հարցումների գործավարությունն իրականացվում է քաղաքացիների դիմումների և բողոքների համար օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝ գործավարության մյուս ձևերից առանձին:
Գրավոր հարցմանը պատասխան չի տրվում, եթե պարզվում է, որ դրա հեղինակի ինքնությանը վերաբերող տվյալները կեղծ են. դա նույն անձի կողմից նույն տեղեկությունն ստանալու պահանջով վերջին 6 ամսվա ընթացքում ներկայացված երկրորդ դիմումն է՝ բացառությամբ օրենքով սահմանված դեպքի:
Եթե տեղեկատվություն տնօրինողը չունի փնտրվող տեղեկությունը, կամ դրա տրամադրումն իր լիազորությունների շրջանակից դուրս է, ապա նա տվյալ գրավոր հարցումն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, պարտավոր է այդ մասին գրավոր տեղեկացնել դիմողին, իսկ հնարավորության դեպքում նրան տրամադրել նաև այդ տեղեկատվությունը տնօրինողի (այդ թվում՝ արխիվի) գտնվելու վայրը, որն ունի փնտրվող տեղեկությունը:
Եթե տեղեկատվություն տնօրինողը չունի փնտրվող տեղեկությանը վերաբերող բոլոր տվյալները, ապա նա դիմողին տալիս է տվյալների այն մասը, որն ունի, իսկ հնարավորության դեպքում գրավոր հարցման պատասխանում նշում է նաև այդ տեղեկատվությունը տնօրինողի (այդ թվում՝ արխիվի) գտնվելու վայրը, որն ունի փնտրվող տեղեկատվությանը վերաբերող մյուս տվյալները:
Տեղեկատվություն ստանալու բանավոր հարցման կարգը
Բանավոր հարցմամբ դիմողը պարտավոր է նախապես հայտնել իր անունը և ազգանունը։ Բանավոր հարցման պատասխանը տրվում է, եթե՝
• պահանջվող տեղեկության տրամադրումը կարող է կանխել պետական, հասարակական անվտանգությանը, հասարակական կարգին, հանրության առողջությանն ու բարքերին, այլոց իրավունքներին և ազատություններին, շրջակա միջավայրին, անձանց սեփականությանն սպառնացող վտանգը.
• անհրաժեշտ է ճշտել տվյալ տեղեկատվությունը տնօրինողի մոտ համապատասխան տեղեկության առկայության փաստը.
•անհրաժեշտ է պարզաբանել տվյալ տեղեկատվությունը տնօրինողի կողմից գրավոր հարցումների քննարկման կարգը։
Բանավոր հարցման պատասխանը տրվում է բանավոր՝ հարցումը լսելուց հետո անհապաղ կամ հնարավորինս սեղմ ժամկետում։ Եթե բանավոր հարցմամբ դիմողը չի հայտնում իր անունը և ազգանունը, և (կամ) բանավոր հարցումը չի համապատասխանում օրենքով սահմանված պահանջներին, ապա տեղեկատվություն տնօրինողը կարող է չպատասխանել բանավոր հարցմանը։
Տեղեկության տրամադրումը մերժելու հիմքերը և կարգը
Տեղեկության տրամադրումը կարող է մերժվել, եթե դա
1) պարունակում է պետական, ծառայողական, բանկային, առևտրային գաղտնիք.
2) խախտում է մարդու անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը, այդ թվում՝ նամակագրության, հեռախոսային խոսակցությունների, փոստային, հեռագրական և այլ հաղորդումների գաղտնիությունը.
3) պարունակում է հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալները.
4) բացահայտում է մասնագիտական գործունեությամբ պայմանավորված մատչելիության սահմանափակում պահանջող տվյալներ (բժշկական, նոտարական, փաստաբանական գաղտնիք).
5) խախտում է հեղինակային իրավունքը և (կամ) հարակից իրավունքները:
Եթե պահանջվող տեղեկության մի մասը պարունակում է տվյալներ, որոնց տրամադրումը ենթակա է մերժման, ապա տեղեկություն է տրամադրվում մնացած մասի վերաբերյալ:
Տեղեկատվություն ստանալու հարցման օրինակելի ձև
Հարգելի պրն/տկն ____________________
Համաձայն ՀՀ Սահմանադրության 27 և 27.1 հոդվածների և "Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի` խնդրում եմ ինձ տրամադրել տեղեկություններ __________________________ (հնարավորինս հստակ ձևակերպեք անհրաժեշտ տեղեկությունը) մասին:
"Տեղեկատվության ազատության մասին" ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի համաձայն` քաղաքացիների տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմանը պատասխան տրվում է այն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում՝ բացառությամբ լրացուցիչ աշխատանք պահանջող տեղեկատվության (30-օրյա ժամկետ): Ուստի, խնդրում եմ տեղեկություն ստանալու հարցումիս պատասխանել օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում:
Տեղեկատվության տրամադրումը մերժելու դեպքում խնդրում եմ գրավոր տեղյակ պահել մերժման հիմքի մասին (հոդված 11) և հնարավորության դեպքում տրամադրել այն պետական մարմնի կամ պաշտոնատար անձի հասցեն, որին կարող եմ ուղղել հարցումը:

Procedure and Ways of Getting Information
According to the Article 42 of RA Constitution everyone shall have the right to freedom of expression including freedom to search for, receive and impart information and ideas by any means of information regardless of state borders
The procedure of receiving information is regulated by RA Law “On Freedom of Information”. According to it the request can be written or oral.
Procedure of Written Inquiry
The applicant is not obliged to ground his inquiry.
The answer of the written inquiry is given within the following terms;
- If the information required by the written inquiry is not publicized, the copy of the information is given to the applicant within 5 days after the application is filed.
- If the information required by the written inquiry is publicized, the information on the means, place and time framework of that publication is given within 5 days after the application is filed.
- If additional work is needed to provide the information required, the information is given to the applicant within 30 days after the application is filed about which a written notice is being provided within 5 days after the application submission, highlighting the reasons for delay and the final deadline when the information will be provided.
A written inquiry must be signed to include applicant’s name, last name, citizenship, place of residence, work or study (in case of legal entity name, physical address). A written inquiry is registered and processed as defined by the relevant legislation of processing civilians’ applications and appeals, separately from other types of administration.
A written inquiry remains unanswered if,
it is discovered that the information about the identity of the author is false,
it is the second request on the part of the same person within the last 6 months for the same information, with the exception of the case foreseen by law,
If the information holder does not possess the information sought or the disclosure of that information is beyond his power, within 5 days after the written inquiry is filed, he must inform the applicant about it in a written form. If possible, he must point out the information on the place and body, (including archive) that holds the mentioned information.
If the information holder does not possess all the data on the inquired information, he gives the applicant the part of the data he possesses. If possible, he must point out in the written answer the information for the place and body (including archive) that holds that information.
Procedure of Oral Inquiry
In case of oral inquiry the applicant must in advance tell his name and last name. Oral inquiry is given an answer when
- The disposal of the required information can prevent the danger facing state and public security, public order, public health and morals, others’ rights and freedoms, environment, person’s property.
- It is important to make sure that the given information holder has the relevant information.
- It is important to clarify the procedure according to which the information holder processes the written inquiry.
The answer to the oral inquiry is given immediately after listening to the inquiry or within the shortest possible time frame. If the person making the oral inquiry is not telling his name, last name and/or the oral inquiry does not correspond to the conditions defined by law, the information holder can decline the oral inquiry.
Grounds and Procedure to Decline the Information Request
Information request can be declined if,
1. It contains state, official, bank or trade secret.
2. Violates the privacy of person’s personal and family life, including the privacy of emailing, telephone conversations, telegraphic and other communications.
3. Contains data of preliminary investigation not subject to publication.
4. Reveals data requiring access restriction conditioned by professional activities (medical, notaries and lawyers secret).
5. Breaches the copyright and/or related rights.
If the part of the required information contains data the disclosure of which is subject to declination, information on the rest part is provided.
Sample to request information
Respectable Mr./Mrs. _______________
According to the Articles 27 and 27.1 of RA Constitution and the Article 6 of RA Law “On Freedom of Information”, I am asking you to provide me with information on ____________(narrate the necessary information as clearly as possible).
According to the Article 9 of RA Law “On Freedom of Information” the answer to written inquiry is given to the applicant within 5 days after the application is filed, with the exception of cases when additional work is needed to provide the information required (within 30 days).
Thus, I am asking to answer my information request in the order and time frames defined by law.
In case the information request is declined, I am asking you to inform me in written form about the grounds of declination (Article 11) and in case of possibility also point out in the written answer the information on the place and body that holds that information and whom I can address to get the information.